Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

Konstruktivní revolta neexistuje

Konstruktivní revolta neexistuje

Anyway

autor: Jer_C | 12. 04. 2006, 17:33:38 | návštěv: 5904 | reakcí: 5

Mělničtí pardálové Anyway hrají od roku 1996, nynější sestava vznikla okolo roku 2000 s příchodem zpěváka Jiřího Nedvídka alias Meda. Po samostatném singlu a splitku s pražskými L'Point nahráli výborné album Golf Club vydané labelem Day After. Nedávno posílili klan Silver Rocket, kde v březnu vydali nové album s názvem Dead End...

Venku je vaše ještě horká deska Dead End. Proč zrovna tenhle název? Máme ji chápat jako završení určitého období?

Bohouš: Doslovný překlad je "slepá ulice", ve které jsme se minulý rok ocitli. Vykradli nám zkušebnu, moc to v kapele neklapalo - jenže co tě nezabije, to tě posílí. Nakonec si človek uvědomí, že i ve slepé ulici se dá docela příjemně vegetovat, když si člověk nepřipoustí, že jednoho dne tak jako tak narazí. Takže se nejedná o žádné litování se nebo pláč nad rozlitým mlékem.

Nové album vyšlo na Silver Rocket. Na Day After se vám už nelíbilo nebo prostě radši cestujete ve Stříbrný raketě?

Med: Jednoduše řečeno, nedošlo k naplnění možná přehnaných očekávání na obou stranách. V tomhle smyslu je pro nás Silver Rocket naprosto ideální volba, a navíc jsme tam stejně vždycky patřili.

Spoluvydavatelem desky je i berlínský label More Noise Less Music... můžeš o něm říct něco bližšího?

Med: Jedná se o label mýho kámoše Dietmara z Berlína. On je vlastně hlavně promotér, ale před časem se rozhodl, že bude příležitostně vydávat i ňáký desky. Dead End je jeho teprve druhý release. První věc, co vydal byli Psycho-Path ze Slovinska, který jsme měli možnost vidět jako předkapelu Girls Against Boys na jejich tušim předposledním evropským turné.

Oproti předchozímu vinylu je nová deska na CD. Graficky zajímavý booklet je po obsahové stránce poměrně chudý. Např. dost postrádám přetištené texty... Poslední dobou se v hc/punku objevuje čím dál více kapel, kterým jde jen o „ten“ rock'n'roll. Jak se k tomu stavíte? Je pro vás hraní spíše zábavou nebo poselstvím?

Med: Pro upřesnění Golf Club vyšel na LP i na CD. Od té doby se toho hodně změnilo, a udělat dneska limitivanou edici vinylu je nákladná záležitost. Není ale vyloučené, že na vinyl taky dojde.
Texty jsou velice důležitou a nedílnou součástí tvorby kapely, i když o nějakém poselství tu nemůže být řeč. Nejsme žádní kazatelé. A myslim, že na našich koncertech na to není ani nikdo zvědavý.
Jde spíš o sdělení určitých životních momentů a pocitů. Na CD texty nejsou, jen kvůli tomu, že to nezapadalo do celkového grafického konceptu. Jsou ale na našem webu www.anywaymusic.com a pokud by někdo měl zájem i o české prřklady, není - tak jako u minulé desky - problém je na webu zveřejnit. Ještě jedna poznámka. Není podle mě důležité, zda je kapela angažovaná nebo ne. Jde o to aby to, co dělá a o čem zpívá, bylo upřímné. K téhle scéně už tradičně inklinujou i demagogové a pozéři a možná nejde ani tak o nějaký její nedostatek jako spíš o určitou vlastnost.

Nepřipadá ti, že se z punk/hc stává určitá trendová záležitost? Narážím na nedávný úspěch kapel Sunshine a Clou, což jsou spolky, které vyšly z tohoto prostředí. Proč myslíš, že zrovna tyhle dvě? Vždyť při troše dobré vůle by mohli být Anyway klidně na jejich místě...

Med: To neplatí jen pro hard core punk. Najdeš spostu dalších stylů a směrů, který vzešli z undergroundu a dřív nebo pozdějc se z nich stala komerce. Nic nemusí trvat věčně. Podívej se třeba na techno. Pokud si měl na mysli, dejme tomu, změnu vkusu zdejšího publika, rádií, novinářů,..., tak k tomu můžu říct jen zaplaťpanbůh! Sunshine a Clou mají úplně odlišný kariéry. Kromě talentu je ale spojuje organizovanost, vůle a taky štěstí na schopný lidi, co mají kolem sebe. V případě Anyway si momentalně neumím představit čí dobrá vůle by to musela bejt...

Jde mi o to, že pokud se z určité subkultury stane masovější záležitost, tak se na ni nabalí spousta lidí, které zajímá např. jen ta hudba, zakalit na koncertě atd., ale ty věci okolo (myšlenky, názory) jsou jim ukradený. Netvrdím, že se v „undergroundu“ pohybují jen samí „uvědomělí“ lidi, ale… Na druhou stranu to může mít i pozitivní dopad (lidi se začnou zajímat o věci, na které by jinak nenarazili). Co si o tom myslíš?

Med: Připadá mi to trochu jako irelevantní úvaha. I kdyby to měla bejt pro někoho jen zábava, na čemž já nevidim nic špatnýho, tak to rozhodně šíření nějakejch myšlenek neuškodí. Stejně si z toho každej odnese jen to, co chce. Neexistujou ňáký správný názory nebo konstruktivní revolta. Punk je o konfrontaci čehokoliv. Aspoň pro mě. Nic mu není svatý!

Poslední dobou hrajete dost koncertů. Jak to zatím probíhá? Chystáte i turné po Británii... 15.4. vystoupíte i "u nás" v Kopřivnici. Na co se máme těšit?

Med: Jo to hrajeme. Jde o propagaci nový desky "Dead End". Někde je to lepší a někde horší, ale ty lepší zážitky naštěstí převládaj! Už se těšim na Anglii. Budeme hrát asi 10 koncertů po celý zemi. Na některých akcích jako support RX Bandits, což bude velký!
V Kopřivnici se těšte na divokou show, jak je u nás zvykem :) Zahrajem naše nejoblíbenější věci z deadendu a pár starších. Doufám, že nebudem tak "unavený" jako minule... Morava je totiž "znavující".

Znavující?

Bohouš: Znavující tím způsobem, že lidi jsou tam velice společenští, a tak jsme většinou nadmíru společensky unavení.

Co koncerty jiných kapel? Dá se to stíhat? Doporuč nějaké desky, co poslední dobou posloucháš, popř. koncert, který jsi shlédl nebo se na něj chystáš...

Med: Snažim se chodit na co nejvíc koncertů, protože mě to baví. Občas je to ale únavný. Třeba minulej tejden jsem byl v 8 dnech na 7 koncertech včetně 3 našich. Poslední dobou mě na živo hodně bavili Doomriders, Planet Smashers, Danko Jones nebo třeba polský Dr. Fleischmann. Těšim se na koncert Bullet Union a That Fucking Tank.
Desky si kupuju pravidelně. V poslední době jsem poslouchal třeba nový Strokes, Kill Radio, Emems, Kaiser Chiefs, Buzzkill, Sound Explosion, Arctic Monkeys, Against Me!, The Once Over Twice, Paddingtons, Millionaire, The Cooper Temple Clause, Twofold... Tešim se na nový Eagles Of Death Metal, The Bronx, Esgmeq, Gnu, Live Evil, ...

Předpokládám, že hraní v kapele vás neuživí. Co děláte mimo to?

Med: To předpokládáš dobře. Jsem specilista na bezdrátovou komunikaci. Momentálně dělám pro Vodafone CZ. Kytarista dělá pro mezinárodní stěhováckou firmu. Bubeník je grafik. Basák čas od času restauruje starej nábytek a jinak dělá práce všeho druhu.

Kromě samotné kapely má mnoho hudebníků i různé "postranní" aktivity (pořádání koncertů, label, distribuci, fanzin, ...). Jak jsou na tom Anyway?

Med: Já tady občas bookuju nějaké kapely, většinou z Anglie. Spolupracuju s promotérama jako jsou Ladrogang, Radiobufera, Silver Rocket, Conspiracy, Mighty Sounds nebo Bat Country. Jinak jsem stál třeba za vydáním cedéčka Squall na Silver Rocket.
Kytarista Bohouš je taky spisovatel. Jeho věci se dají najít na www.epika.cz – pod překvapivým pseudonymem Bohouš. Bubeník Robert kromě toho, že hraje v Lvmen byl svého času autorem humoristického fanzinu Hondzik. Dnes působí ve stejnojmeném drum'n'bassovém soundsystému.
Robert: Hondzik se dostal do Death Endu po tom, co jsem skončil civilku v novinách. Většinu čísel ve formátu pdf lze stáhnout z internetu. Pokračování neplánuju.

Dosud jste pro všechny byli "Golfisti". S čím myslíš, že lidi přijdou teď? Napadá tě nějaká inspirační pobídka? ;)

Bohouš: K nám už se snad hodí jen “CRASH TEST DUMMIES” …

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 5
Jer_C
13. 04. 2006, 12:45:12
náhodou spojení Vodafone punk mě fakt pobavilo...

fix
13. 04. 2006, 12:36:42
mordore, takze kazdej, kdo hraje v punkovy nebo RNR kapele musi pracovat v neziskovkach, vid?

T.
13. 04. 2006, 10:14:28
to je hezký spojení. a jinak je to spíš o formulaci - prostě tam mělo bejt ne "minulej tejden" ale "před tejdnem"... no problem.

mordor
13. 04. 2006, 08:59:24
...to víš Vodafone punk...

jeden
12. 04. 2006, 19:06:33
"Třeba minulej tejden jsem byl v 8 dnech na 7 koncertech" ??
on má už tejden 8 dnů?

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek