Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

Knihu může dneska vydat každej -  dělník, rolník i pracující inteligence...

Knihu může dneska vydat každej - dělník, rolník i pracující inteligence...

Tomáš Weiss (nakladatelství Za tratí)

autor: maxim horovic | 29. 05. 2009, 07:27:08 | návštěv: 3794 | reakcí: 3

Kdo vůbec seš, že si vydáváš knihu? Máš nějaké zkušenosti s knižním trhem, jsi z oboru?

Homouš sapiens, věk 43, ženatý, děti, záliby: hudba, literatura. Myslim, že je to punkovej a hc profil jako prase! Knihu může dneska vydat každej -  dělník, rolník i pracující inteligence. Jinak už přes dvanáct let se živím vozením českejch knih na Slovensko, cca 5 let jsem byl knihkupec.


Kde si měl knihkupectví?

Nic vlastního. Nájemný knihkupec v Praze. Nevyučenej, ale nadšenej.

Počítám, že budeš asi velký fanoušek kapel kolem Silver Rocket, takových bude dost, ale málokdo jde tak daleko. Jak těžký bylo jen dostat texty od kapel, komunikace s některými punkáči je pekelná...

Jsem fanoušek, ale takovej už dost olysalej. První desku jsem si od Adama kupoval v Akropoli v hospodě. Byli to druhý Esgmeq, Behave Yourself. Byl jsem nadšenej, napsal o nich něco do novin, což jsem tehdy tu a tam dělal. Takže: já si našel SR vlastně pozdě a v pozdním věku. Ročník 66, na koncerty chodí se svejma dětma, občas huláká texty, to podle počtu  pivek, co už jsou v oběhu. Já si velmi považuju, že kapely sr až na drobný výjimky zpívají česky a ty texty jsou takový, že mají hlavu a patu, hloubku, vtip, geniální slogan atd. Tudy vede cesta ke knížce. První email jsem klukům poslal v září 2008, kniha vyšla v květnu 2009. Oslovení byli pro. Co slíbili, to udělali. Když to nešlo, věděl jsem proč. Nic nikam nepospíchalo. Svět se neposere, když některý knihy nebo třeba desky vyjdou o pár měsíců dýl a je to v klidu a míru a nikdo nikoho nestresuje.

Když máš v ruce texty i grafickou podobu, za jak dlouho je tiskárna schopná vytisknout knihu?  A na kolik to vyjde vydat knihu v tomhle formátu a tloušťce. Jaký je náklad?

Když je všechno nachystaný a tiskárna má volno tak máš doma hotovou knihu za pár dnů. Knihy vyšlo 500 ks a dal jsem do toho něco kolem 60.tisíc.

Graficky se na Zpěv do odposlechu víc podílel Carton Clan, byla to jasná volba? Minimalistická grafika tomu sluší, krásná kniha...

Bourek ze Sporta je fakt bourek! Ta kniha je graficky jeho. Já z ní mám radost! Je to parádní sedmipalcovej almanach! Jo - všechna čest patří i tiskárně. Mimochodem - chlapík, co ji vlastní, se jmenuje Devera. Takže ano - jasná volba od začátku!

Bylo těžké vybírat kapely a texty, nebo si v tom měl jasno od začátku, přeci jen nějaké síto bylo třeba. I když tam sou zásadní „textaři", dalo by se najít více „básníků".

Já chtěl udělat knihu silver rocket textů. Takže jsem oslovil kapely, který aktuálně u sr vydávají plus Innoxii Corporu, která textuje svůj punk parádně. Michaels Uncle a Chicago I.R.A. jsou tam jako symbolický předjezdci dnešní scény. Takže to je to síto - silver rocket plus tři osobní oblíbenci. Každej si mohl vybrat 10-15 svejch textů. Já je nevybíral (výjimka: Innoxia - ty si to výslovně přáli), jen jsem pak pár textů vyhodil kvůli snížení narůstajícího rozsahu. Určitě tam chybějí další Seiferti a Kainarové a Skácelové, to je jasný.

Kdo je tvůj osobní favorit, čí texty jsou ti nejbližší? Jsou třeba kapely, u kterých tě baví a zajímají texty, ale nesedí ti muzika?

Tak první se mi do hlavy zaseknul Sisi: To je smrt, ty vole! To jsem si měsíce broukal pod fousy. A tak je to vlastně furt - vždycky se v nějaký situaci nečekaně na nějaký úryvek textů vzpomenu. Třeba Aranovo „pojď starej!" nebo Tomskeho „první lajna, made in China" nebo Yozovo „chceš bejt kreativní, a najednou se ti rozsvítí". Stříbrný raketky jsou každá jiná, ale najednou člověk vidí, jak obtesávají stejný témata. Pro lidi mimo scénu je překvapení, že tohle jsou punkový texty. O tom, že sám seš svůj největší nepřítel. Čekali chlast, fuck the systém - a našli věci, který je překvapili. Osobní vyjádření veliký intenzity.

Znáš se se všema kapelama osobně?

Ne, vůbec. Většina z nich mě viděla poprvé,  když jsem jim dával knížku do ruky. Jsou takový, co mě neznají do teď, protože jí dostali poštou. Myslim, že bylo důležitý, že mě na začátku Adam podržel tím, že napsal těm, co jsem je oslovil, že nejsem žádnej pošuk.

Uvažuješ třeba o pokračování nebo bude mít nakladatelství Za tratí nějakou budoucnost, chystáš něco? Nebo až podle prodávanosti prvního titulu?

Založil jsem si nakladatelství pro radost. Ne jako práci. Koníček pro střední věk. Chci si tam splnit přání, potkat se s lidma, co si jich považuju. Mám nějaký peníze, který do toho můžu pustit. Až je projedu, tak končim. Normálka. Podojit se yourself. Chystám ještě dvě věci - cédéčko s rozhlasovou hrou a básničky jednoho ekologickýho Američana.  Pak se uvidí.

„Podojit se yourself" - není to, stejně jako SRR, jistý druh elitářství, dělat si co chceš a v podstatě dělat věci, který jsou a budou prodělečný?

Tuhle debatu nechci vést. Jestli se ptáš na to, jestli nějak ujíždim na tom, že v tom nechám prachy, tak to ti rovnou řikám, že ne, že bych je vážně dostal rád zpátky, aby se mohly vrazit do něčeho dalšího.

Můžeš o té hře a Američanovi říct více? Napsal si snad rozhlasovou hru?

Američan se jmenuje Gary Snyder, je mu osmdesát a je to podle mě takovej pra-ekolog a výtečnej básník (koho to zajímá, vyšlo už mu tady 5 knih, takže třeba Tahle báseň je pro medvěda nebo Praxe divočiny....). Hru zatím nechám bez komentáře, není to ještě stopro, ale jistý je, že jsem žádnou nenapsal.

Náš knižní trh je rozjetej jako prase, vychází  moře knih a je to zahlcené... nemáš obavy, že Zpěv do odposlechu víc je dost speciální záležitost?

Ne to nemám obavu, to mám skoro jistotu. Tohle je ta nejspeciálnější věc, která se dala udělat!

www.zatrati.cz


Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 3
martin exxon
23. 07. 2009, 11:58:03
už to chi číst kde to je? na tohle se čeká sto let.....odměna pro ty co věčně neslyšely texty přes prasící nástroje...třikrát sláva ...

Aran
31. 05. 2009, 14:38:47
"Myslim, že bylo důležitý, že mě na začátku Adam podržel tím, že napsal těm, co jsem je oslovil, že nejsem žádnej pošuk." Já jsem tě právě podržel tím, že jsem všem napsal JAK VELKEJ jsi pošuk! nevěřil jsem, že ta kniha bude "fungovat", ale je to super.

Gary Snyder
29. 05. 2009, 08:31:39
alias Japhy Ryder je nejvetsi tejpek!

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek