Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

A když je toho moc, tak žádný násilí.

A když je toho moc, tak žádný násilí.

Tomáš Cílek aka Tomske

autor: horovic | 24. 05. 2009, 21:19:49 | návštěv: 3672 | reakcí: 0

Kdo v současné době představuje sdružení Free Dimension a jak se za ta léta změnila jeho podstata nebo způsob fungování? Museli jste ubrat z původních plánů?

Jsme chlapi z jedný dodávky. Jezdíme spolu koncerty a sme jak rodinka. Myslim nás šest lidí, co tvoří kapely Deverova chyba a C. Nikdy jsme neměli nějakou svatou platformu, kterou bychom se beze zbytku řídili. Vždycky jsme dělali všecko tak, jak to přišlo, jestli se nám do toho chtělo a jestli to bylo reálný. V současný době se snažíme, krom vlastního hraní, hlavně udržet při životě každoroční Freedim Fest, ale není vyloučený, že se třeba pustíme i do něčeho dalšího. A nebo taky ne.

Za ty roky nám pomáhala spousta lidí, třeba Amák, nebo kluci z kapely Veena, nebo taky holky z Gaffa, zvukař Michal, kterej nám odzvučil všechny ročníky FDF a spousta dalších, bez kterejch bychom se mohli jít klouzat! Tyhle všichni jsou v tom s náma!


Kam se poděly kapely Blank a Hodouškova vina? Existujou ještě? Tuším že i Waave jsou dead? Vrátil se Devera ze Států, nebo dál prohlubuje svoji chybu?

Přesně. Ty kapely skončily.Všechny tři. Ale členové spolu víceméně pořád hrajou v kapelách jinejch názvů. Pepa Devera se vrátil, jo, už ho pustili... To je mimochodem další, kdo nám už roky pomáhá z Freedim Festem. Je to ten, kterej tam v sobotu na 90%  bude vybírat vstup...

Waave znám z desky, o čem byli Blank a Hodouškova vina? Jaká muzika?

To byly v mejch očích takový předstupně těch kapel, který po nich následovaly... otrkali sme se spolu, zjistili co a jak a pak to začali dělat pořádně... ale to je jen můj názor, kluci by mi třeba za to, co teď řikám, pěkně vynadali!!

Jak vypadá táborská scéna? Jednu dobu to vypadalo, že u nás není nic progresivnějšího a lepšího... Ale za těch pár let se hodně věcí vykrystalizovalo a proměnilo...

Nejdřív jsem se zasmál tvýmu výrazu VYKRYSTALIZOVALO (místo abys řek, že to šlo do kopru...), ale jo, máš pravdu - vydržel jen někdo a zůstaly jen základy. Bylo to fajn, zároveň si myslim, že to bylo trochu nadhodnocený. Bylo tady prostě strašně moc kapel a to by bylo, aby aspoň některý z nich nezaujaly! Ze starý gardy jsou pořád stálice Sabot a z Freedim kapel hrajou jen Deverovka a Céčka. Ale těžko od nás můžeš čekat, že jako amatéři přijdem každý dva roky s něčim ještě originálnějším. Snažíme se proto dělat pořádně to svý a do Tábora vozit ukazovat taky něco jinýho. Třeba kapely z HK. Tam je teď scéna jako prase!

Ale i v Táboře se vyrojily projekty, který stojej za to. Třeba Veena, která hrála loni na Fredim Festu, nebo vítězky Malý Alternativy Gaffa. A určitě i další.

Po letech o sobě dáváte vědět i vydáním nějakého releasu, vy jste vždycky věřili sedmipalcům, to se ví. Dá se říct, že vydavatelské aktivity dostanou nějakou pravidelnost, nebo záleží na hodně okolnostech a budoucí vývoj se nedá očekávat?

Jak už jsem naznačil, každá naše momentální aktivita záleží na okolnostech. Když bude koho vydat, budeme mít chuť a dáme dohromady potřebný obnosy, jdeme do toho. Ale musí se sejít všechny tři aspekty a hlavně u těch peněz je to problém. Nikdo z nás si nemůže dovolit cpát do toho nějak moc vlastních peněz, ale máme zase výhodu, že nám občas zbydou nějaký drobný z hraní našich kapel. Rozhodně si nic nedělíme a všecko jde do kasy na tyhle účely. Teď jsme po vydání DCH/Dupek na dně.

Dá se o FreeDimFestu říct, že je to výdělečná akce? Kolik lidí zavítalo nejvíc v historii?

Fredim Fest byl vždycky na nule. Jednou jedinkrát jsme dost prodělali, pak jsme se sešli, všichni jsme na tom byli právě finančně dost bledě, ale bylo pro každýho z nás úplně samozřejmý, že se složíme, i když to zrovna bolelo... Ale úplně mě to tenkrát dojalo, jak sme se k tomu všichni bez výhrad postavili, že to ještě máme v sobě, že má cenu jet v tom dál!

Lidí jezdí přibližně pořád stejně, to se nemění, snad jen, že jsme páteční koncert museli  přesunout do klubu Orion se asi projeví.

Jak hodně vysilující je mít kapelu, do toho rodinu, organizovat festival, provozovat label atakdál... nemáš někdy chuť se na to vybodnout? Máš nějaký osvědčený relax, třeba sázení špenátu, roubování stromů nebo dederonský sexy komedie osmdesátých let?

Hele, rodinu nemáme ani jeden z nás, takže tohle je v pohodě.Ten relax, na kterej se ptáš, je přesně to hraní v kapele, pořádání festu a tak. A když je toho moc, tak žádný násilí.Dáme si pauzu, jako jsme to udělali třeba loni na konci roku s Deverovkou, kdy jsem čtvrt roku ani nesáhl na baskytaru!


Jak jste se dostali k Dupek? Uvažujete o nějaké další zahraniční kapele, které byste chtěli hodit lano?

Několikrát jsme hráli ve Francii ve městě Macon, kam nás Dupek pozvali v rámci našich turné a jednou dokonce jen tam a zpátky na otočku! Pak jsme spolu hráli ještě i jinde po Francii a my zjistili, že to jsou kumpáni podle našeho gusta! Jak hudebně, tak i jako kámoši. Nebylo co řešit. Máme dost kamarádů mezi zahraničníma kapelami, ale nic konkrétního teď neplánujem. To buď přijde samo, nebo ne.

Jaký je Tábor - nechtěl si někdy bydlet někde jinde?

Jo. Chtěl. V Barceloně. Tábor je pěkný, klidný místo na žití. Hodně klidný. Osobně ale oceňuju možnost často z něj vypadnout. To se pak člověk kolikrát i těší zpátky.

Proč v Barceloně?

To se mě neptej, to buď člověk cítí, a nebo ne.

Jo, Barcelonu cítím dobře... FreeDimFest je založený na rodinné, přátelské atmosféře než na velkých jménech. Je pořád dost lidí, které to oslovuje? Jezdí i mladí, nebo se potkáváte s víceméně stejnou sestavou?

Jsem hodně zvědavej, kdo letos přijede. Loni se ukázalo dost novejch lidí, tak se uvidí, co dál. Myslim, že každej posluchač podobný hudby s podobnym přístupem by měl aspoň jednou na Freedim Fest zavítat. Samozřejmě existujou matadoři, který byli na všech ročnících nebo třeba na všech v posledních letech. Dobře o nich víme!

Řekni něco o těch letošních zahraničních hostech, u nás to nejsou až tak známé kapely, ale vidím to jako dobré taháky...

Co se týká americkejch kapel Brainworms a Antlers, tak přišla nabídka od PERSIL Booking z Itálie, kterej dělá hodně  kapely z Richmondu, a Patrik(kytarista C)  byl navíc tou dobou na turné se Smoke Or Fire, který Brainworms znali a doporučili. Asi měsíc po tom přišel email, že s nima jedou i Antlers, takže jednak se s tím moc nedalo dělat, ale hlavně se nám kurva líbili, hrajou tam členové známějších kapel a třeba Gregor Samsa /jedna z nich/ hráli nedávno na 007 hodně dobrej koncert!

Německou partu CN ROUNDHOUSE KICK nám dohodili kámoši z Bad Boys CREW, kterejm nedávno kapela odřekla koncert v Táboře a tohle je ideální možnost, jak je sem za pačesy dotáhnout. Neměli šanci u nás nezahrát!!!

http://www.myspace.com/freedim

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek