Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

Jestli to děláte kvůli prachům a slávě, jste v hajzlu.

Jestli to děláte kvůli prachům a slávě, jste v hajzlu.

Thomas Reitmayer

autor: Zuzana Friday Přikrylová | 9. 12. 2008, 18:04:06 | návštěv: 2477 | reakcí: 1

Máte rádi obaly desek kapely The Saddest Landscape? Já moc. Nenavrhoval je nikdo jiný, než Thomas Reitmayer - významná postava vídeňské nezávislé skate/ hardcore scény, které pomáhá přežívat, jak se jen dá. Svou zálibu ve skateboardingu a Do It Yourself hard core kultuře propojil v kamenném obchodě Yummy, který si otevřel; zinu Glow In The Dark, který vydává; labelem Fire Walk With Me, který založil a další činností, o které si přečtete více v tomto rozhovoru...

Vydal jsi knihu svých fotografií s názvem Listen To Your Heart. Které fotky z knihy máš ze všech nejradši? Nepřemýšlej o tom dlouho, jen to řekni!

Dobrá, jedna z mých nej fotek je z koncertu Tragedy, jednoduše proto, že přesně odráží to, jak ta kapela zní. To samé u Doomriders – nic nemůžeš zkazit s letící véčkovou kytarou. Tak tyhle dvě fotky fakt moc. A možná pak dvojstrana s Against! Me a Die Unsichtbaren... Protože ta fotka s Usichtbaren vypadá šíleně a stejně tak obličej Toma Gabela na druhé straně.

A co Glow In The Dark magazine a skate/ hudební obchod Yummy? Webové stránky vypadají nefunkčně. Znamená to, že teď ani jedno není v provozu?

Vůbec! Zkontroluj svůj prohlížeč, funguje obojí. Otevřel jsem Yummy před deseti zpropadenými roky se svým nejlepším kámošem a je fakt, že už poslední dobou nejsem tak aktivní, protože na to nemám tolik času. Ale je to sále moje děťátko a vždycky bude.

A co Glow In The Dark?

S ním je ním stejně. Vždycky jsem to bral spíš jako projekt než jako práci. Všechno záleží na penězích, takže kdo sakra ví, kdy vyjde další číslo... ale BUDE, bez debat.

Takže počkej... ty sice udržuješ v provozu stále všechno, ale nemáš na to čas. Na čem teď tedy pracuješ?

Chceš odpověď, která se bude dát publikovat?

Jo, zkus se vyhnout detailním popisům sexu, braní drog, násilí a tak...

Hahaha. No, v současnosti je moje denní „zaměstnání“ grafický designér na volné noze. Dělám hodně věcí pro vydavatelství Audiolith z Hamburku, jsou tam nejlepší lidi na spolupráci! Taky teď docela hraju jako DJ, snažím se stíhat život, pracovat tak málo, jak to jen jde a primárně se v životě soustředit na to dobré. Znáš to, věci jako kafe, umění, hudba, fotografie... doplň si sama.

Ano, tvoje záliba v designu je vidět i v GLW/DRK. Někteří dokonce tvrdí, že vizuální stránka magazínu přesahuje všechny články. :) Takže ty vlastně spojuješ dohromady dvě věci, co máš rád - design a hudbu. Můžeš konkrétněji popsat, v čem spočívá tvoje práce pro vydavatelství? Děláš třeba booklety?

Pro Audiolith jsem navrhl jeden obal alba, většinou dělám flyery a plakáty. Dělám všechno, co potřebuje být uděláno. Cítím se v tom doma, neberu to jako zaměstnání, protože bych to dělal i tak. Ale asi jo, moje nejoblíbenější práce jsou asi návrhy obalů na desky.

A co tvůj nezávislý label Fire Walk With Me? Podporoval dobré mladé hardcore kapely, nejen z Vídně. Na co, spojené s tímto labelem, jsi nejvíc hrdý? Máš nějaký tip na super, ale ne tak známou kapelu?

S tím jsem před nějakým časem seknul. Je to nevděčná záležitost, lisovat fyzické kopie nahrávek v době, kdy si všichni hudbu stahují. Miluju všechny nahrávky, co jsem kdy vydal, ale kapely pro mě vyčnívající jsou Fall Time, Van Johnson a Nikad records, protože to nejsou jen kvalitní položky v seznamu, ale beru je jako kamarády. Kdyby někdo chtěl jakoukoliv vydanou nahrávku z katalogu, tak je prodávám až neslušně levně (na, na!). A rady pro mladé kapely jsou jednoduché: Za prvé, mořte se ve zkušebně tak dlouho, dokud vaše hudba nenakopne každému zadek. Za druhé, koncertujte, koncertujte a ještě jednou koncertujte; je jedno kde, co a jak. Za třetí, nikdy žádný kompromis. Jestli to děláte kvůli prachům a slávě, jste v hajzlu.

Takže ty naprosto odděluješ umění od byznysu?

Ne, neodděluju nic. Vyrostl jsem na metalu a punku, ale jako DJ hraju hip hop a tyhle styly taky neseparuju. Myslím, že umění a byznys jsou dvě strany téže mince. Všichni musíme jíst, všichni potřebujeme platit nájem. A na vydělávání není nic špatného, pokud je to tedy fér cestou. Mám z toho všeho smíšené pocity...
Na jednu stranu by kapely a umělci měli být placeni. To, co dělají, je práce a práce stojí peníze. Nešla bys za automechanikem zeptat se, jestli tě hodí na guestlist. Na druhou stranu stále pevně věřím, že umělci nemusí být chamtivci. Jen proto, že hraješ nebo maluješ nebo něco, nejsi o nic lepší než všichni ostatní.

Zmínil ses o svých DJských setech. Jsem zvědavá, co nám zahraješ na ITCH MY HAHAHA, nikdy jsem tě ještě neviděla v akci.

Haha, jsem z toho trochu nervózní.
Protože víš, normálně moc nepřemýšlím nad tím, co hraju. Jen si sbalím batoh a na místě ho vybalím. Ale od momentu, co jsem byl POZVÁN do jednoho z mých osobně nejoblíbenějších klubů, radši se ujistím, že předvedu sakra dobrý set. Budu na stagi? Nebo v koutě?

Na stagi. Ale možná na té menší. Popravdě nevím, jak se dohromady těch šest interpretů a skupin rozvrhne...

A sakra. TEĎ jsem nervózní :)

Ale notak, nebudeš snad hrát poprvé v životě, nebo jo?

Tohle bude poprvé bez kapely, takže jo. Doufám, že publikum má rádo klasický hip hop.

No výborně, konečně mluvíš o tom, co budeš hrát. Takže hip hop? Žádný hardcore nebo screamo?

Haha. No bude to výhradně hip hop. Ale přesto kruté záležitosti. Nějaké remixy, co jsem udělal, nějaké klasiky. A nějaké hluky, co otřesou základy.

Tak to jo... já si říkala, že vedle dälek, kteří budou sypat svůj těžký, multižánrový hip hop a Destructo Swarmbots a River For Sale s jejich kytarovými plochami by hardcore zněl trošku nepatřičně :) Takže tenhle hip hop, co tu jmenuješ, je podle mě trefa!

Super. Nebooo...řekni... co u vás lidi chtějí slyšet?

Koho? Tebe!

Ale jdi...Thomas Reitmayer vystoupí společně s fenoménem Dälek a dalšími v rámci show Itch My HaHaHa v pátek 12.12.08 na brněnské Flédě, další info tady nebo na www.fleda.cz.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
Bc
23. 09. 2010, 21:56:03
Co dodat

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek