Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

The Divisive, Loser Superhero

The Divisive, Loser Superhero

31.05.2006 Kopřivnice, Nora Café

autor: Jer_C | 11. 07. 2006, 18:38:19 | návštěv: 3275 | reakcí: 0

Na tohle hudební zpestření šedivého pracovního týdne s mezinárodní účastí jsem pod návalem jiných akcí poněkud zapomněl. Byla by však škoda tenhle koncík nezmínit alespoň zpětně, protože se bylo rozhodně na co dívat.

Furt jsme řešili, jestli nám to vyjde, ale nakonec maxim vzal auto, hodinu před odjezdem jsem se definitvně rozhodl, že pojedu a už jsme si to frčeli směr Kopřivnice. Brali jsme ještě kámoše Ivoše, který nám cestu zpestřil zajímavou teorií o tom, že System of a Down většinu svých riffů a přechodů vlastně ukradli našincům Už jsme doma, od kterých to odkoukali, jak tam UJD začali jezdit na svá první turné a jaký že to je bordel, že je to taková slavná kapela a přitom prorazila tak nekalým způsobem. Inu, v showbussinessu nezná nikdo bratra. Takže UJD jsou pořád doma a SoaD mezitím dávno za vodou. A jak známo, "voda umí i své břehy, pod hladinu stáhnout...", staré pravdy stále platí. Pak jsme si ještě vyslechli story o tom, jak mají plac před jejich zkušebnou v oblibě sexuálních služeb chtiví podnikatelé a v duchu podobných témat jsme dojeli až před budovu, kde se odehrával očekávaný koncert - Nora Café.

Když vylezeme při třech promilích zvlášť nebezpečné točivé schody, praští nás do očí plakát, kde je vedle avizovaných Loser Superhero připsána ještě finská punkovka The Divisive. Dnes to vypadá na mezinárodní účast. Vcházíme dovnitř za ohlušujího bordelu, tušíme zvukovou zkoušku, ale on už je to první song zmíněných Finů The Divisive. To bude divoké. A taky že jo. Fini hrajou v maximálně úsporné sestavě, vokály - hodně na krev řvané hesla, přehulená basa i kytara, bicí, či spíše jejich torzo - takhle malou soupravu jsem ještě neviděl. Kopák, hajtka, činel a jeden bubínek, toť vše. The Divisive však z minima vytřískají maximum, dvouminutové vypalováky prokládané stylovými výskoky z radosti, šijou s nima všichni čerti. Basák běhá od bubnů ke kytaristovi, mezi lidi a zase zpět. Každých dvacet sekund skáče do vzduchu, kytarista se nenechává zahambit a bubeník kdyby mohl, vyzvrací hlasivky a po vzoru Fausta proletí stropem přímo někam do prdele. Po koncertě si kupuju sedmipalec za velice lidových 50kč, co chtít víc.

Hlavní hosti večera jsou úplně jiného ražení. Španělsko-francouzské trio Loser Superhero ve složení kytara, basa a laptop jsou podpořeni projekcí, neběhají, nekřičí, dokonce vůbec nezpívají. Hlukové plochy mašinek s notnou dávkou elektroniky a šumu tvoří celkovou kostru jejich produkce. Laptopovým kouzlům neohroženě sekundují dvě kytary, které skvěle vyplňují mocnou zvukovou stěnu. Půlka publika usedá na zem, necháváme se unášet živelným proudem. Projekce nabízí neutěšené pohledy na dlouhou sérii jaderných výbuchů, různých výjevů z válek a skličujících momentek technokratické společnosti. Do toho občas probleskne logo kapely - dvě siluety kytaristů na pláži, na pozadí atomový hřib; černobílý, úsporný design, pastva pro oči.

Vizuální stránka výtečně podtrhuje celkovou atmosféru, teď už se z toho jen tak nevyvlíknem. Pět a více minut mají ty skvostné skladby, po každé z nich následuje bouřlivý potlesk. Nevím k čemu bych přirovnal, nic podobného jsem dosud nezažil. Mozek šrotí na plné obrátky, vzalo mě to na podivně zajímavý výlet myšlenkové osvěty. Jo, tohle bylo silný.

V jedenáct jsme zase zpátky doma, do dvou nespím, zpracovávám. A dá se z toho čerpat do teď. Přeceňuju? Asi jo, ale ta vzpomínka tam je, kdykoliv se dá oživit a pořád to z toho sálá. Vlastně ani nevím co to je. Asi to spalující teplo a světlo jaderné záře. A slovo lůzr zní najednou tak vznešeně.

Prohlédněte si fotky z akce

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek