Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

Filmová noc

Filmová noc

09.06.2006 Nový Jičín, Gymnázium

autor: Jer_C | 11. 06. 2006, 18:36:09 | návštěv: 4538 | reakcí: 5

Celý filmový klub, o nemž si můžete přečíst v samostatném článku vyvrcholil nápadem uspořádat Filmovou noc v prostorách novojičínského Gymnázia. Ta nakonec úspěšně proběhla tento pátek, resp. v noci z pátku na sobotu.

Na programu bylo celkem 12 filmů ve dvou sálech. Jako bonus byl ještě sál třetí, hudební, ve kterém byl zároveň i bufet. Myšlenka byla taková, že v prvním, mezinárodním sále se promítne šest filmů, každý z jedné dekády a zároveň jiné země. Druhý, Monty Pythonův sál nabízel nonstop promítání legendárních skečů britského absurdního humoru. Třetí, hudební sál měl nabídnout místo k odpočinku a občerstvení za doprovodu rozličných klipů a záznamů koncertů.

Začíná se ve čtyři hodiny odpoledne. 50.léta na "jedničce" v podobě klasického filmu s Jamesem Deanem Rebel bez příčiny zobrazují generační výpověď o problémech mladých a nepochopení ze strany jejich rodičů. Na "dvojce" se zahajuje přehlídkou nejlepších skečů z "Létajícího cirkusu" And Now For Something Completely Different. Na "trojce" funguje jak má pouze bufet, projekce klipů, o kterou se mimochodem starám já a CrosseR, zatím neběží, naše naprosto podceněná organizace selhává. Však víte jak to s náma je, sorry. Rozhodnu se zahájit post-punkem a novou vlnou, pouštím narychlo Cure, Devo, Clash, Jam a U2 a jdu zkouknout Rebela bez příčiny.

18:30, začíná druhá várka filmů. Mezinárodní sál nabízí za 60.léta první velký snímek Miloše Formana Černý Petr o malém českém člověku a jeho vlastním uzavřeném světě. Monty Pythonův sál nabízí ve své době velmi pobuřující film Život Briana, což je prvoplánově výtečná parodie na církev a na různé revoluční skupinky. Pokud pronikneme hlouběji, zjistíme, že Život Briana je především hořký ironický výsměch celé politice a společnosti vůbec.

V půl deváté začíná třetí blok. V prvním sále je uvedena Kubrickova černá satira Dr.Divnoláska. Výtečně zpracovaný film opírající se o černý humor je zároveň i vysoce kritický a ukazuje nám, co se může stát, když jeden šílený americký generál vyšle letku letadel s atomovými bombami na SSSR. Na tomto ukázkovém příkladu Kubrick vyzdvihuje celkovou tématickou závažnost daného problému a po zhlédnutí nutí k zamyšlení. Vedle u Pythonů se promítá Svatý grál, jejich první celovečerní film, který se zaobírá starými britskými legendami. A jak bývá u Pythonů zvykem, zobrazují nám je s nezbytnými "drobnými" úpravami. Hudební sál mezitím začal okupovat Červený trpaslík.

Poté dávám společně s několika lidmi pauzu a jdeme se "vyvětrat" na pivko do Pohody. Přijdeme a co se nestane. Na projekci vedle baru začíná zrovna Monty Python, posléze následován Červeným trpaslíkem! Neunikneš. Filmová noc mezitím pokračuje Wendersovým Nebem nad Berlínem a prvním samostatným počinem "ex-Monty Pythona" Terry Gilliama s názvem Strach a hnus v Las Vegas.

Vracíme se v jednu ráno na pátý filmový blok. Hudební sál má konečně pevný program, to je rychlost. Pouštíme unplugged koncert Nirvany, následuje vystoupení Ska-P a Pixies. 90.léta v mezinárodním sále reprezentuje španělský snímek Vše o mé matce režiséra Padra Amódovara. Příběh matky tragicky zemřelého estébáka, pardon Estébana nabízí množství kontrovezních a provokujících témat. Jsou zde však přetaveny do téměř melodramatické formy. Vedlejší sál mezitím nabízí poslední " rozlučkový" a asi nejvíce šalený montypythonovský počin Smysl života.

Poslední várka filmů startuje ve tři ráno. Současný film v mezinárodním sále reprezentuje Jaro, léto, podzim, zima, ... a jaro jihokorejského režiséra Kim Ki-Duka, který v současné době točí jeden snímek za druhým. Posuďte sami. Kolik znáte režisérů, kteří každý rok natočí jeden film a všechny mají nadprůměrnou kvalitu? Klobouk dolů, pane. Hudební sál nabízí zajímavý dokument k dvaceti letům existence Sonic Youth s názvem Prázdná generace. U Pythonů je k zhlédnutí Gilliamsův film Brazil, poměrně zdařilá parafráze na Orwellovu knihu 1984.

Celou filmovou projekci uzavírá čtyřhodinový dokument z legendárního Woodstocku v hudebním sále, to už stejně ale všichni spí. Maraton je u konce. Díky neustálému popíjení pu-ehru jsem vydržel vzhůru po celou dobu. Usínám kolem páté ráno, příjemně unaven a kulturně naplněn, v objetí mé slečny. Co si přát víc?

Vstáváme v osm, všechno uklidit a hurá domů. Jedním slovem skvělá akce, za kterou všem, co s ní mají co dočinění, moc děkuju. A je to fajn pocit, když si uvědomím, že na začátku toho všeho byla někdy v září 2005 otázka Ondry, který má ostatně na tom všem největší zásluhu. Jednoduchá otázka: "Co říkáš na to, že by se v čajovně udělala jednou týdně promítačka nějakých filmů?"

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 5
xichtus
6. 08. 2006, 00:07:52
otazka: nemali ste problem s copyrightmi? autorizacia filmov a tak... setko prebehlo v pohode ? ...ela zdaru :)

Max-Wesslo
11. 06. 2006, 23:17:36
kim sice toci film kazdy rok, ale nesouhlasim, ze vsechny maji nadprumernou kvalitu. napr. samaria me dost zklamala, kim jednoduse poznal, co plati na zapadni divaky a ted to do nich cpe, stejne je to s Hwalem. doufam, ze jeho novy film, ktery mimochodem bude uz za necely mesic uveden na mffkv, bude prinejmensim tak dobry jako jeho nejlepsi kousky (jaro leto, bin jip nebo seom)

K.O.
11. 06. 2006, 20:08:16
Tohle jsem neviděl,je to prý hodně monthypythonovské s motivy z L.Carrola a jeho Alenky, kde je báseń o nebezpečném zvířeti Jabberwocky ( u nás podle různých překladů budˇ Žvahlav, Tlachapoud či Hromoplk). Před Brazilem natočil ještě fantasy komedii Time Bandits.
http://www.csfd.cz/film.php?text=15539&id=3306&rec=&top=1&kom=1

Jer_C
11. 06. 2006, 19:39:58
K.O.: to se mi popletlo, chtěl jsem to napsat u Brazilu , ale je to u Strachu a hnusu v Las Vegas, jak tak koukám... chybka. Když to po sobě už poněkolikáté čteš, tak to přehlídneš. Díky za upozornění. Já myslel, že první je Brazil, jsem netušil, že natočil i něco předtím. O čem je Žvahlav?

K.O.
11. 06. 2006, 19:31:41
První samostatným počinem Terryho Gilliama byl Žvahlav (1977), pak natočil třeba zmíněný Brazil, Dobrodružství barona prášila nebo Dvanáct opic. Strach a hnus v Las Vegas je jeho předposlední dnímek z roku 1998, tak té zmínce o prvním samostatném počinu moc nerozumím. Jinak to ale musela být povedená akce.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek