Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

Večer s NESEHNUTÍm na téma

Večer s NESEHNUTÍm na téma "Uprchlictví"

24.06.2006 Nový Jičín, čajovna Archa

autor: Jer_C | 24. 05. 2006, 23:33:41 | návštěv: 3776 | reakcí: 1

Zrovna jsem se vrátil domů z čajovny, kde proběhl Večer s NESEHNUTÍm na téma "Uprchlictví". Nevím, jestli se najde ještě někdo, kdo tuhle brněnskou neziskovku nezná nebo o ni alespoň někdy neslyšel. Pro úplnost dodám, že brněnské NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ se již devět let věnuje ochraně lidských práv a životního prostředí, více se dozvíte na jejich stránkách.

Na dnešní večer přijeli tři zástupci organizace, na jména mám vážně špatnou paměť, takže je nesdělím, omlouvám se. Průběžně si předávali slovo (jen ta sympatická slečna moc prostoru nedostala), začalo se krátkým úvodem, kde se představilo NESEHNUTÍ a nastínily se témata dnešního večera. Poté se pustil dokument organizace Člověk v tísni, který se zabýval situací v Čečensku. Snímek byl zvláště poutavý, unikátní záběry pořízené bezprostředně po vypuknutí války, emotivní výpovědi Čečenců i typická arogance ruských představitelů a jejich bagatelizace problému. Po shlédnutí filmu proběhla samotná přednáška, která se zabývala především čečenskými uprchlíky a situací na Kavkaze, probrala se i situace v samotném Rusku, okrajově se zmínili i další země (např. bývalá Jugoslávie). Poté už byl prostor hlavně na diskuzi, do které přednáška volně přešla. Probrala se situace žadatelů o azyl v ČR, české uprchlické tábory a mnoho dalšího. Součástí přednášky byla i nabídka velkého množství letáků, které byly zdarma k dispozici. Také si bylo možné zakoupit NESEHNUTÍm vydávaný časopis PŘES, který se problematikou uprchlictví zabývá, dále i několik brožur, placek, samolepek, ... co si budeme povídat, srdce vždycky zaplasá při pohledu na takové distro ;)

Nejvíce se mi líbilo, že lidi z NESEHNUTÍ jsou skutečnými "aktivisty", bylo vidět jejich zapálení pro věc a celkově na mě působili jako milí a otevření lidé. Problémem byla návštěvnost - i s čajovníkama se nás dohromady sešlo celých 7 kousků. Z ohledem na tento fakt mi také přišlo rozumější, kdybysme si po čase sedli třeba dohromady ke stolu a debatovali trochu osobněji, takhle to bylo rozdělené na role my-diváci a oni-přednášející, i když to je možná přehnaná reakce a můj osobní problém s navazováním nových kontaktů...

Každopádně to byl moc zajímavý a podnětný večer. Jsem rád, že se v Arše tato akce uskutečnila, protože aktivita NESEHNUTÍ mi přišla vždycky hodně užitečná.

Šel jsem doprovodit mou slečnu domů, takže jsme vypadli ještě před koncem, ale byly to příjemně strávené tři hodinky. A pak jen kráčíš vlažně letní nocí domů, rozhlížíš se kolem a vážíš si toho života. Máme se fajn, važme si toho a pomáhejme všem, kteří takové štěstí jako my nemají. Zaslouží si naši podporu.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
Marťa
25. 05. 2006, 08:15:37
Bylo to super. Je škoda, že nás tam bylo tak málo.. Že by lidi problémy ostatních nezajímaly?..

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek