Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

Setkání svobodných duší

Setkání svobodných duší

12.-13.8.2005, Rožnov p. Radhoštěm, areál Střelnice

autor: Jer_C | 24. 12. 2005, 09:59:59 | návštěv: 5031 | reakcí: 1

Stává/stalo se už tradicí (kolikátý že tohle byl ročník?), že se uprostřed léta parta Vrahounů z Rožnova p. Radhoštěm odebere na Střelnici a uspořádá akci pod širým nebem. Setkání svobodných duší se to jmenuje a je to - jak jsem zjistil po absolvování letošní sešlosti - název více než výmluvný.

Způsob jakým je tahle akce dělána naprosto přesně vystihuje a velebí slova Do It Yourself. Když se to tak vezme, tak je to jen spousta malých drobností, ale právě proto je tady atmosféra taková, jaká je.

Po zaplacení vlezného dostáváme stylové "označení". Žádná razítka ani plastové či papírové náramky. "Na, tu si vyber nášivku, oranžová je vstup na jeden den, růžová na oba. Na stolku jsou nějaké zicherky, tak si to hoďte někde na oblečení..." Vše samozřejmě vlastní výroba made in Vrah. Parádní nápad a přitom tak jednoduchý! Ale nikdy jsem se s tím na žádné akci nesetkal. Dobrá věc, kluci...

Vcházíme dovnitř areálu Střelnice (...Vrazi na Střelnici, taky dobrý:). Zrovna se chystá aparatura pro kapelky, Malárie tu má rozbalené distro, na konci přístřešku se čepuje pivko, vedle se kuchtí jídlo, dřevo u ohniště nachystáno, stačí jen počkat na soumrak... Trošku se porozhlídnem a jdeme pár desítek metrů dál přidat svůj stan k těm několika dalším přenosným noclehárnám... Procházíme kolem pytlů na plasty a ostatní odpad, hledáme místečko, stavíme stan.

Vepředu se začíná zvučit. Jelikož nám po cestě vyhládlo zůstáváme u stanu a vaříme polívku. Mezitím co jíme, začíná hrát první kapelka - RISPOSTA. Pro mě naprosto neznámá věc, jak později čtu na stránkách SEE YOU IN HELL máme tu čest se "zbrusu novou akvizicí brněnské scény se členy BASTO/FESTA DESPERATO. Nejmladší crustpunková kapela ve střední Evropě!" Hm, abych pravdu řekl, vůbec mě to nechytlo, i když si na crustu občas uletím. Hudebně OK, ale zpěv/řev mi neseděl, taky hodně asi udělalo to, že jsem neznal texty.

Mezitím se setmělo a oheň mohl vzplanout. Příjemná chvilka u táboráku a už je tu druhá kapelka. BESTIA TRIUMPHANS z Havlíčkova Brodu - tvrdší punk, který měl v sobě obsaženo tu emo, tu zase hardcore nebo melodické vybrnkávačky. Tahle kapelka mě dost zaujala, jen jsem se trochu divil, že chlapi nejsou někde ze severu Moravy. Hudebně i textově by tu totiž pěkně zapadli. Kvalitní zpěv+texty, mlátící mašina za bubnama, kytara, který furt praskaly struny... co si přát víc?! :)

Po koncertě dáváme pivko, které je ve "stylových" kelímcích od jogurtů nebo co to bylo. 0,4l za 16 Kč, to mi zas nějak nevadilo, ale upřímně chlapi - byla to pěkná břečka, nevím co jste s tím dělali... Ale to jsou malé věci, který jsou naprosto nepodstatné... Prohrabu se nějakýma vinylama, zinama apod. a lituju, že tu nemám peněz na zbyt. No nic, nákup necháme na někdy jindy...

Ale to už přichází hlavní "hvězda" večera, Amíci THE OBSERVERS. A to byla teprv jízda. Svižná melodická punkovka, která měla drajv jako kráva a pěkně zatopila pod kotlem. Zpěvák běhal mezi lidi, kteří mu to opláceli zdviháním jeho těla nad své hlavy a nadšeným tancem. Za chvíli došlo i na basáka, který mi silně připomínal kytaristu East Bay Raye z Dead Kennedys zamlada. V kotli jsem se pěkně zapotil, i když asi zdaleka ne tak, jako dva borci, kterým bylo asi opravdu nesnesitelné horko, takže se pro jistotu rovnou vysvlékli do naha a pařili tak po zbytek koncertu. Zkrátka vynikající koncert, hudba, lidi, místo, atmosféra... Po mnoha přídavcích kapelka definitivně skončila. Ohlas byl velký a zasloužený.

Odebral jsem se s kámošem k distru a možná půl hodiny jsme se hrabali v bedně s nášivkama. Nějaké jsme si koupili, nákupní chtíč byl ukojen a vzhrůru na punkotéku! Aparatura odklizena, nahodil se CD přehrávač a gramec a Martin už tam házel jednu desku za druhou. Můj velký dík patří za PIXIES, kteří hráli dobrých dvacet minut. Pak ještě nějaké staré dobré vypalováky a s blaženým pocitem spát... Soukám se jako poslední do stanu, všichni mí dočasní spolubydlící už spí, já ještě chvíli přemýšlím a pomalu na mě jde únava. Usínám a k tomu mi na plný koule z repráků hrajou Black Flag... Naprostá spokojenost, myšlenkové orgasmy, blaho...

(zas jim to moc nepřechval, vole... rozplýváš se tu jak plyn z rozflákaného zapalovače...)

Je ráno a porbouzíme se. Pár lidí vepředu hraje ping pongový turnaj o desky, to by mě docela zajímalo jaké byly hlavní ceny... Jíme, balíme stan a vyrážíme na cestu. Mrzí mě, že tu nemůžu zůstat ještě přes sobotu - hraje Wollongong, Homoconsumens, Festa Desperato... Bohužel, snad příště. V myšlenkách se ze všema loučím a zarývám si vzpomínky na tenhle večer hluboko do paměti.

Následuje desetikilometrová procházka pěšky přes malebné, i když místama fakt drsné hřebeny Beskyd do Veřovic, zastavení v hospůdce, marné tříhodinové stopování za cesty do Nového Jičína, ujití dalších 10km, spasitelské zastavení chlapíka v autě 5km před domovem. Odvoz na začátek NJ, zakončovací "schůze" ve Slunku (naše domovská hospoda), pivko, rozjímání, nadšená debata o uplynulém víkendu, cesta domů, nirvána....

(ve skutečnosti to třeba vůbec tak dobrý nebylo, já mám tendence si postupem času všechno idealizovat, ale chtěl sem tomu dát i trochu "pocitovou" rovinu, ne jen tupé papouškování faktů... takový experimentální způsob psaní, mě to docela vyhovuje, spíš takový proud myšlenek - vím, nejsem tak dobrý jak Kerouac, ale já toho bastarda jednou doženu :)) klidně mě s tím pošlete do prdele, rozpoutejte debatu, cokoliv - nebuďte jen konzumní čtenáři, zapojujte svou osobnost do co nejvíce aktivit.... řečeno hláškou od rožnovských poetů ulice - Zapalte ohně!)

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
Ctib
3. 01. 2006, 12:43:14
Vřelé díky za povzbuzující ohlas! Ctib (z Vraha)

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek