Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - RECENZE LITERATURA - - - - - - - -

Jan Křesadlo

Jan Křesadlo

Rusticalia - Variace na cizí themata

autor: Peacer | 7. 02. 2007, 16:46:24 | návštěv: 7464 | reakcí: 3

„Jak útěšný jsi, podtuřínský kraji, skrytá ty plastická mapo mé duše!“ zvolá autor knihy Rusticalia Jan Křesadlo v úvodu.

Je s podivem, že se v české literatuře stále ještě objevují neznámé tváře píšících emigrantů z minulých dob, jejichž knihy tu vychází po více než deseti letech v prvním vydání! Překvapí to o to víc, že jejich kvalitě to nijak neubralo, naopak, ve srovnání se soudobou tvorbou obstojí více než dobře.

I Jan Křesadlo je jeden z těch, kteří se v 80. letech z různých důvodů objevili za oceánem, kde také jeho knihy vyšly vůbec poprvé (a to v Sixty-Eight Publishers v Torontu). Od té doby už uplynula nějaká doba a k nám se dostává až teď zásluhou nového nakladatelství Tartaros, jehož prvním vydaným svazkem byla Křesadlova knížka Slepá bohyně. Po ní nakladatelství vydalo román Rusticalia.

Tomu, kdo chodil do školy určitě pojem „venkovská literatura“ možná něco připomíná. Ano, nepodezřívám snad někoho, že by všechny ty Světlé, Novákové a Vrby přečetl, ale je fakt, že Křesadlova Rusticalia se nechává inspirovat právě jimi. A pro ty, kteří výše zmíněné autory číst museli (aniž by sami chtěli!), je Rusticalia velkým zadostiučiněním a krutou pomstou všem autorům vesnické prózy. Rusticalia (v podtitulu Variace na cizí themata) je totiž tak trochu parodie české venkovské literatury, samozřejmě s přiměřenou dávkou kritiky vůči tehdejšímu režimu, což je jeden z důvodů, proč u nás román nemohl v minulosti vyjít.

Kniha se odehrává v neznámém podtuřínském kraji, kde žije rázovitý podtuřínský lid, který hovoří velmi specielním nářečím („Já už mám ve šrajtofli govno a doktor nepočká – eště by nám nechal zfendovat strechu nad glavou! Bejk nebejk, kde nyc neny any smert nebere.“). A není to jen jazyk, co si bere Křesadlo na mušku, v románu se skutečně objevuje typická motivika vesnických románů, jako jsou Horští Blouznivci, cikáni, podtuřínským krajem se potulují prazvláštní zvířata vypěstovaná v pěstitelské stanici místního hraběte – podtuřínský ovibos, kamelid a další. Křesadlo vytváří specifickou lidovou kulturu, kterou nemilosrdně stíná jako kat a zesměšňuje, kde se dá. Takže jestli chcete vědět, na co potřebuje fujár svého gučka, neváhejte...

Zápletka je tady vskutku zapeklitá. Mezi sousedy Kybernátem a Rígou se rozpoutá spor o nezaplacený dluh. Věc zkomplikuje milostný trojúhelník mezi Rígovou dcerou a Kybernátovými syny. Tento milostný útvar se posléze začne rozšiřovat až někam k milostnému šestiúhelníku a jsou do něj zapojeni staří, mladí, zvířata, kamelidi – prozradil bych toho už moc, takže koho zajímá, jak se žije v Podtuřínsku, není nic jednoduššího než si Křesadlovu knihu prečítať.

Musím říct, že už jsem se dlouho při čtení takhle nebavil. Křesadlo přesně vystihl podstatu podobného druhu literatury a důstojně ji zparodoval, aniž by se uchýlil k nízké kritice. Vedle komičnosti nejrůznějších situací a líčení folklórních podrobností musím uznat, že Rusticalia je zároveň kniha drsná, o čemž svědčí i závěr – to je ovšem součást Křesadlovy hry, žádná idyla neexistuje, a to ani na vesnici.

Informace

Originální název: Rusticalia - Variace na cizí themata
Žánr: próza
Počet stran: 291
Rok: 2006
Vydavatel: Tartaros
WWW: http://www.kresadlo.cz

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 3
peacer
4. 03. 2007, 14:21:42
To je zajisté pravda a nikdo netvrdí opak. Je ale také pravda, že Rusticalia vychází poprvé právě dnes. To, že Křesadlo to na našem literárním dvorku nemá lehké je též pravda a jediným způsobem jak to změnit je číst jeho knihy nebo upozorňovat na jeho knihy, pokud to za nás nedělá nikdo jiný...

-mk
3. 03. 2007, 13:58:30
Jenom drobnější oprava, od Jana Křesadla vyšlo u nás od roku 1989 již téměř všechno podstatné, sbad dvě desítky knih... Je vidět, že tenhle nepohodlný autor opravdu nemá na růžích ustláno.

vzjp
12. 02. 2007, 22:28:52
Hezky shrnuto :) Jedna úvaha stojí za opravu: Kniha nemohla vyjít před sameťákem, neboť vznikla až na začátku let devadesátých. Nicméně, kryptosoudruhům se líbit nebude ani dnes.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek