Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Modest Mouse

Modest Mouse

We Were Dead Before the Ship Even Sank

autor: maxim horovic | 16. 03. 2007, 12:15:47 | návštěv: 5292 | reakcí: 1

Seattleští Modest Mouse jsou z těch obdařených. Dlouhá léta trousí vymykající se rocková alba s konceptuálními nádechy a své kvality dokázali i poslední (a zatím nejlepší) deskou Good News For People Who Love Bad News (2004). Tehdy i nyní protáhnuté termíny vydání - ani jednou na škodu. Modest Mouse zůstávají pevně rozkročení nad žánrovými škatulemi, mají nadhled a vtip, jsou tak akorát metafyzičtí, skládají malé pověsti, melodičtí jako skřípaví.

Při poslechu We Were Dead Before the Ship Even Sank uvažuješ je tohle ještě košer, jestlipak se MM nespustili a nehřeší prodejnou hudbou, kde je hranice „nezávislého“ rocku (vydávají na majoru). Jsou tu momenty příliš snadné, nitrožilní, tečou pod kůži podezřele, refrénovitě (Florida). Potom místa upomínající na vlnu módního kytarového retro-rocku, karamel schovaný za střapatou čupřinou post-punkového srdcerváče. Ale podezření neznamená paranoiu a MM se umí pohybovat na hraně kýče, zasáhnou a nevydírají (Little Motel).

Jejich odvěká síla je v obrazné epičnosti a propojenosti alba, v budování atmosféry. Překvapující a proměnlivá jako ta ďáblice, kterou si potkal v pátek večer, řekla A která láska není kýč ty chytrej, seš zatvrzelej jak předvčerejší hovno, ale prej zpíváš nově, tak nám nekaž večer hlubokou myšlenkou a povídej mi o tom, jak sem krásná, jak seš žhavej.

Zaskočí housle v Parting of the Sensory, ale počkej na další poslech, irská lidovka i Bad Seeds, sentiment zalitý divokou krví, gradace a vyvážení. Missed the Boat? Indie rock šel spát, tohle je pop pro oddané, pustím ti lásko Levellers a uvidíme, kdo se svlíkne první. Modest Mouse? Božínku, jak hluboko jsem klesla ...

Zřejmě nejučesanější deska MM obsahuje hodně změkčujících prvků a nejagresivnější přísadou zůstává zpěv Issac Brocka, charisma a originální frázování, ten stříhá slova správně řezavá, seš nahej třmínek a kolem klape kovadlinka, kladívko. Jistě, i dříve pracovali se smyčci, dechy a vícehlasy, tohle není kapela, která pro svá hledání uznává jen „vhodné“ nástroje. Řinčivejší a špinavější polohu představují baladicky uštěkané songy, někde mezi Waitsem a Cavem.

Tradiční jistotou jsou jednoduše vystavěné popěvky (We´ve Got Everything) proti složitějším a nepravidelným písním (Fly Trapped in a Jar). To je materiál, u něhož si lehce představíš, jak by s ním naložili Franz Ferdinand nebo Arctic Monkeys. MM jsou na jiném hřišti, hrají jinačí hru. Možná vyměkli, ale nejsou trendy.

Tvrdohlavá krása, která poněkud zněžněla, indie rock i rozkvetlý pop, co má trnité osrdí, kapesník z vosích prdelí, je růžový a mává dálkám...

Informace

Žánr: indie rock
Nosič: CD
Celkový čas: 42:17
Rok: 2007
Vydavatel: Epic
WWW: http://www.modestmouse.com
Seznam skladeb:
 • March into the Sea
 • Parting of the Sensory
 • Missed the Boat
 • We've Got Everything
 • Fly Trapped in a Jar
 • Education
 • Little Motel
 • Steam Engenius
 • Spitting Venom
 • People as Places as People
 • Invisible
 • Vaše Reakce

  Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
  merhy
  11. 06. 2007, 23:51:50
  tak na tuhle kapelu jsem já narazil dnes v posledním dílu třetí řady seriálu "Cold Case" (odložené případy) a málem jsem se posral, než jsem vypirátil torrent. Maxime, proč jsem je nepotkal dřív? Dobrého pomálu. Dvojkoncert ArcadeFire a MM by byl asi i na mne mocmoc popmoc; dobrou noc.

  SPOKOJÍZDA

  spojizda obrázek

  SLOUPEK

  tamas

  Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

  G. M. Tamás

  SUPPORT SONGS

  TLAČENKA

  web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
  spodni obrazek