Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Nesselsdorf

Nesselsdorf

Cross Your Shadow

autor: maxim horovic | 10. 01. 2007, 23:21:39 | návštěv: 4717 | reakcí: 2

Konec roku byl ve znamení debutových alb kapel, které jsou na scéně velmi dlouho, ale zatím nic nevydaly. Industriálně-hiphopoví WWW se k desce dobrali po dlouhých čtrnácti letech, kopřivničtí Nesselsdorf „teprve“ po devíti. (Nesselsdorf předcházeli CyberApple, jeden track na kompilaci Jungle Is Massive; obě kapely založili Petr Sasín – Petr Chechelský, k nim se připojil kytarista Ondřej Zapletal.)

Za tu dobu nahráli tři dema a čekali na svou příležitost, která přišla (jak jinak) s labelem Piper Records. A debutová Cross Your Shadow je průřez dosavadními nahrávkami plus tři „nové“ kousky. Jenže „průřez“ není to správné slovo. Rozdíl mezi demáči a staronovými písněmi je jako rozdíl mezi dvěma operačními systémy, které dělí deset let, jako mezi plechovkou a samplem. Jako kdyby zpěvák Chechelský nevystupoval v přitažlivě úchylné sexy azbestové kombinéze, v níž vypadá jak chytrá horákyně na tripu, ale naběhl v gumákách a rybářské síti.

Zatímco dříve šli cestou svébytně hybridované synth-popové psychedelie, nyní jsou z nich vtipní obráběči kovů, úderní baviči, Ein-Kessel Buntes z Marsu, tam co křičí do svých zvonů Vítrholc. To dokumentuje třeba „The Ballad on Carp“, přibroušená chytlavým kytarovým motivem a završena zdvojením vokálu (hostující a nepřehlédnutelná zpěvačka Lenka Hrůzová). Song je proti původní verzi zkrácený o dvě minuty, z rozvláčné náladovky je přímočará hitovka.

Ale Nesselsdorf umí i pomalejší, jímavější songy, kde dostávají větší slovo Sasínovy samply a syntezátory, viz Your Moustache Is Big. Deska se těmihle „ploužáky“ příjemně rytmizuje (podobně laděná je Inorganic Man). Z elektro-punkového vzorce se dále vydělují Steamroller (výrazná basa na úkor elektroniky) a následující Rumba U. Ta už brousí do „clashovského“ punku a z mého hlediska je to dramaturgický úlet, tahle rádoby-retro-ležérní poloha punkového střihu mi nesedí. Osvěžující je naopak Go Dawn the Drain, temný crossoverový song, který evokuje někdejší Despondacing.

Kapela s nově příchozím Pavlem Pohořelským dostala netušený drajv, narostly ji koule. S ním se obrušují delší repetitivní pasáže, songy dostávají pevnější písňovou strukturu s váhou na důrazný refrén, který Chechelský umí skvěle podat, jakkoliv se s opakovaným poslechem může zdát vlezlý. Dvě kytary, efektované a podivně rezavé, jsou těmi pravými stěnami pro Chechelského zjev, který sice mírně nabíhá k populárním Nihilistům, ale zároveň jako by se vracel až někam ke Kolšovskému (Dunaj). Jeho vokál je zašpiněný, filtrovaný, chvílemi „megafonový“, plastiková šelma, kabaretní skřet, ďábelský čuramedán.

Když už jsme u těch Nihilistů – jako vodítko pro neznalé nesselsdorfských poslouží nejlépe, ostatně Nihilistům občas i předskakují. Nesselsdorf jsou však tvrdší, kytarovější, je u nich ta řízná pachuť EBM, Nihilisti jdou spíš do popového, i když hledavého elektra.

Měl jsem obavy, jak dlouho bude působit jejich chytlavá hudba z desky, koncerty jsou přeci jen směsí hudby a pódiové prezentace. Jako celek až na výjimky funguje dobře, zatím nehrozí, že by jednotlivé skladby zkrotly pod bičem častého poslechu, je v nich více než jen zábavně-melodický potenciál. Pestré vrstvy. Špinavý beat, radost a latexový asociál.

Informace

Žánr: electro-punk
Nosič: CD
Celkový čas: 52:32
Rok: 2006
Vydavatel: Piper Records
WWW: http://www.piperrecords.cz/artists/nesselsdorf.htm
Seznam skladeb:
 1. Kongo
 2. The absent one
 3. Your moustache is big
 4. The ballad on carp
 5. Steamroller
 6. Rumba U
 7. Inorganic man
 8. Final man
 9. Go dawn the drain
 10. Turn on the gas
 11. Cross your shadow

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
iKanias
12. 01. 2007, 11:23:28
jo, music my gun, dobrej slogan, ne!

jekot666
11. 01. 2007, 14:55:25
Souhlasim s tebou Michale, Rumba U je vec, ktera podle me na albu nema co delat...Naopak Go dawn the drain je vec, bez ktere by me ta deska nebavila. Nezapomnel bych jeste zminit vyborny design desky...

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek