Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

P.O.S.

P.O.S.

Chill, Dummy

autor: Ledar Bán | 5. 12. 2017, 08:09:05 | návštěv: 1290 | reakcí: 0

Moc dobře vzpomínám, kdy se do hroutících stěn ghetta opřel silou buldozeru minneapoliský Atmosphere. Když se to stalo, P.O.S. byl dalším na řadě, komu bylo dáno zesílit a rapovat, kultivovat myšlenky a posouvat hru dál. Čas na tom nezměnil nic, dummy.

Můžete to brát jako fakt nebo jako toužebné přání, ale kolektiv Doomtree, jehož je spoluzakladatelem, spontánností strhává posluchače, jako kdyby neposlouchali rapování, ale nějaký vnitřní proud meditace, nebo přidávali své hlasy ke gospelovému vytržení.

Možná jeden z důvodů, proč z letošní desky neční vyložený hit, bude rovnoměrná rozprostírka vyvážené působnosti. Produkce jištěná dlouholetým kamarádem Lazerbeakem se houpe v bocích, ale tlak minimalistického funku je znatelný už od úvodní Born a Snake. Tlak ruku v ruce se stopáží tlačí třičtvrtěhodinové a chvílemi emocionálně hraněné album dopředu jak lokomotiva s plně naloženým kotlem, řítí se vpřed, nechytíš-li se, jsou tu zdvižené ruce těch, kteří u údechů stranou mají zavřené oči.

Roddy Piper probouzí z letargie zimních dnů, přivádí bublající slova k bodu varu, zahřívá tělo, srdci dává rytmus. Síť slabik se vlní v pomyslném vakuu, kterému dominuje bass hump, směrující poslechovou chuť ještě k jednomu otočení, k hlubšímu ponoru. Infinite Scroll vyšperkuje vysílací proud libovolného rádia.

Tříminutové stopáže s kolem tří minut povzbuzují v poslechu, nenesou stopu převařovaného, jsou organickými písničkami. Výjimku tvoří poslední, téměř devítiminutové sleepdrone/superposition, vracející se nejenom ke Stefonovým zdravotním problémům s ledvinami, ale i k jeho účinkování v punk/hardcore kapelách. Jenže co by to bylo za solidaritu Doomtree ,rodiny‘, kam tentokrát zavítala i Kathleen Hanna (Bikini Kill), kdyby tu jeden po druhém nemohli přispět do statementového mlýna.

Otáčím zpět na začátek. Jedu album znovu, což se mi nestalo ani u Heavy Hearted in the Doldrums. Mnohem lépe pobírám hlasovou kadenci, která se chvílemi blíží B. Dolanovi, ale pozastavím se znovu až u Faded, kde Justin Vernon nechá muzikální schopnost (mj. ceněnou Kanye Westem) jen tak mimochodem pracovat pro lepší vokální vyznění tracku.

Klíčová hodnota Chill, Dummy spočívá v detailu, plastický zvuk spiklenecky drká do ucha, až jsi o své vůli ponořen do světa, kte připomíná rozlehlou plochu perlícího moře osvěžujícího audiomoku.


P.O.S. (USA, Doomtree) vystoupí dne 5. 12. 2018 s předkapelou Modré Hory (SK) ve Futurum Music Baru od 20h.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: rap, hip hop
Nosič: CD/LP/MP3
Celkový čas: 45:20
Rok: 2017
Vydavatel: Doomtree
WWW: https://p-o-s.bandcamp.com
Seznam skladeb:

Born A Snake
Wearing A Bear
Bully
Faded
Pieces/Ruins
Get Ate
Roddy Piper
Thieves/Kings
Infinite Scroll
Lanes
Gravedigger
Sleepdrone/Superposition

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek