Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Odvážní bobříci

Odvážní bobříci

st

autor: maxim korovic | 24. 07. 2014, 07:29:25 | návštěv: 6566 | reakcí: 0

Asi nebude přehnané říct, že Odvážní bobříci jsou legendou brněnského undergroundu, i když hráli jen dva roky. Nemyslím, že by někdo mohl něco dlužit historii, stejně jako se nedá prcat budoucnost. Ale Guerilla Records vládne nám...

Nahrávka má zjevné zvukové limity, všechny potřebné a očekávatelné neduhy (sic!): vymástrovat třicet roků staré záznamy není legrace, hůře je na tom „komplet live“ z roku 1982. Z hlediska věčnosti je to ale jedno, za takovým poslechem se dalo tak maximálně zajet do Libri prohibiti. Muzikologický rozbor v bukletu si dal Martin Dohnal, tehdejší „hudební poradce“ Odvážných bobříků, který se posléze spojil s částí kapely a založil další kultovní formaci – Pro pocit jistoty. „Zpěvák se často dopouští forze, glissansových přiznávek, tvoří tóny intonačně labilní, což jenom přispívá k účinné expresívnosti celého hudebního projevu.“ Panečku. Nadhled, sebeironie a přiznaná deviace. Brněnská scéna měla vždycky kouzlo.

„Ostinátní bass (basso ostinato) je zvláštní forma basové linky. Nejčastěji se jedná o melodickou figuru, která má několik málo taktů a která se neustále mnohokrát po sobě opakuje i přesto, že ostatní hlasy se harmonicky mění.“ Zdánlivá rytmická primitivnost a hukot až tří saxofonů vytváří ojedinělý punkový drajv s typickou androšáckou kadencí, evokuju Extempore.

Kytara někdy zazní utrhnutým tónem, z kabely filmového mága Zdeňka Lišky. Opakované nástrojové linky dosahují kýžené rituální hypnózy, nade všíma vlaje saxofon a z mordy vyráží poraněný zpěv: „Lidi jsou strašný kurvy/ pořád šplhaj k nebi.“ Neopakovatelnost a věčnou auru dávají kapele texty. Songy jako Má milá je mtrvá (a já to s ní dělám dál) o síle lásky a relativní úchylnosti, to je krásná kanonická záležitost. Lidový akcent se tu potkává s vulgárem, Pod našima okny střídá Masturbace, biblické ozvěny se míjí s vlasteneckou tematikou (Blaničtí rytíři) a těžkými existenciálními výplachy (Všichni jednou umřem).

Pokud jste si potřebovali domácí diskotéku doplnit další undergroundovou pohlednicí, vedle kapel Pro pocit jistoty a Ještě jsme se nedohodli, už ji tam dávno máte. Ti ostatní se obrátí na Lábuse a jeho Guerillu. A budou doufat.

Související články

Pro pocit jistoty - Kompletní tvorba z let 1983-1990

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: underground
Nosič: CD
Celkový čas: 71:47
Rok: 2009
Vydavatel: Guerilla Records
WWW: http://www.guerilla.cz
Seznam skladeb:
 1. Dopis
 2. Moab a ben amon
 3. To nám bude
 4. Tvářil se
 5. Drž hubu!
 6. Co vrátíš chvíli
 7. Všichni jednou umřem
 8. Pod našima okny
 9. Ježíšku vítej
 10. Blaničtí rytíři
 11. Déšť
 12. Masturbace
 13. Lidi
 14. Proč mi ovinuješ
 15. Katovna
 16. Má milá
 17. Proud
 18. Aji Ja Jia
 19. Dopis
 20. Každej jednou umře
 21. Moab a ben amon
 22. Drž hubu
 23. Co vrátíš chvíli
 24. Proč mi ovinuješ
 25. Má milá
 26. Aji Ja Jia

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek