Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Rapsöd

Rapsöd

Pochodeň

autor: maxim brzda | 7. 01. 2014, 06:54:51 | návštěv: 4825 | reakcí: 0

Jsou kapely, které představují čirou radost a vždycky když se rozbuší srdce v souvislosti s rytmikou, osvětlí to celý den. Patos? No jistě, mluvíme přeci o angažovaném punku. Může to být jenom náhoda, ale třeba jihlavská scéna s Průmyslovou smrtí, Chybou, syrovým hip hopem nebo s Rapsöd je veskrze srdeční záležitost. Pochodeň? Ó, ta plane.

Po dvou sedmipalcových splitech je to jejich první dlouhá nahrávka a schází základní indicie k tomu, abyste pochopili, že takhle sehraný stroj funguje teprve nějakou sedmou sezonu s minimálními personálními obměnami (Rapsöd jako škola basáků). Nejdříve naskočí reminiscence na starý osmdesátkový punk tuzemské provenience, na školní léta s Plexisem a Sníženou pracovní schopností, podobná naléhavost textová, vokální, smysl pro melodii. Když pominu společenskou ukotvenost, Rapsöd jsou vedle nich dospělejší a uvěřitelnější, je na místě mluvit o existenciálnosti, která u fotrovských kapel smrdí jako zatuchlý papír (vůbec se nebavím o pozdější, natož současné tvorbě „punkových stálic") a vždycky se z ní křivila držka, pokud vám bylo více než -náct.

Je jistě výhodou, když ohlodáváte kost společenské bídy pomocí trashpunkové brusky, takových kapel tu moc není, a když už budou na místě srovnání, spíš budete hledět ke crustu a metalickému punku, ke škole pokérovaných kombajnérů Lahar. Je výhodou, když umíte zřídka a velmi přesně použít sbor a singalong, když cítíte, že zařadit „sebevražedný" song (Beznaděj) na začátek desky je skvělý tah a ještě lepší odrazové prkno. Ladné thrashové riffy nechutnají po seprané džísce, bicí znají klepec dětských báboviček, než aby se zhlížely ve zvuku kovových blán. Civilní texty jsou jako krátké malované příběhy, epická zkratka a cit pro refrén („Rány se vrátí/ tam odkud přišly..."), přesné momentky s větší platností než texty celých alb „podobných" kapel: „Žeru a šukám/ úplně všechno/ seru na Karla Vachka/ odjíždím do Chorvatska." Dobro došli.

Související články

Rapsöd / Stolen Lives - split EP

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: thrash punk
Nosič: LP
Rok: 2012
Vydavatel: Papagájův hlasatel
WWW: http://bandzone.cz/rapsod
Seznam skladeb:

01. Beznaděj

02. Houstne dým

03. Vězeň XY

04. Řeka

05. Pomsta rudé minulosti

06. Na útěku

07. Za plotem

08. Sekta

09. Pochodeň

10. Rajské zahrady

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek