Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Negero

Negero

Silence Is Worse Than War

autor: maxim plejgirl | 24. 01. 2013, 06:20:01 | návštěv: 3145 | reakcí: 9

To se vám mohlo stát raz dva, že jste přehlédli poslední desku Negero, která, pokud mě paměť neklame, vyšla na sklonku roku 2011, a jako taková se mnohdy nevlezla do výročních žebříčků a anketek, tedy ne že by se to jimi u nás tak hemžilo, resp. to odráží skutečný zájem publicistických kruhů o českou muziku. Ha! Stěžuje si! Silence is worse than war.

Když mi bylo dvacet, nemohl jsem se nabažit mezinárodní kapely Deep Sweeden, o vysokých vokálních přemetech Alex Marculewicz zachumlaných do rafinovaného hardcore na violu a cello se mi zdálo po všech těch nocích, kdy nechcete být sami, ale každá holka je průhledná jako pohádková panna, po všech těch nocích, kdy chcete být sami, ale to pomyšlení je těžší než manželská deka. A trvalo hrozně dlouho, než jsem si pak na ni, na ně zase vzpomněl. Ano, nástrojové složení nesouhlasí, hlasové ataky zpěvačky Markéty jsou jinak zacílené a kompoziční sváry jsou ještě dál. Ale.

Když sokolovští Negero vyhráli v roce 2005 Malou alternativu (slyšeli jste o té soutěži Unijazzu?), sluší se říct, že jejich finálovými soupeři byli třeba První hoře nebo Pavilon M2. Pak se párkrát napsalo (aby to nevypadalo, že tu někdo systematicky sledoval tuhle muziku, Antonín Kocábek), že by Negero už mohlo vydat první desku a oni to opravdu udělali. Zero Nothing Zero Nothing Everything (2006) mělo něco z něžné padoucnice Už jsme doma, ale zároveň se škubalo v delších cyklech, delších bolavých básních.

Muzika Negero vždycky mířila k ještě vzdálenějším zdrojům, sedmdesátkovým potemníkům hudebního androše, aniž by se tam nějak zaklínila, pocit stíhá pocit, ale neuchopitelnost je ta hlavní kotva, zkuste se napít pod vodou. Hlavním nástrojem zůstávají klávesy, a zpěv, ještě barevnější zvuk dává vyniknout nesouměřitelnému mixu psychedelie, světové nelíbezné alternativy, šansonovému kabaretu, noiseu, art-punku i post-hardcore (ano, směju se), divoký post-jazzrock pořád umí balady a písňová schémata jsou vzdálená jako vzpomínka na dětství. Velmi dobře zvolený úvodní vál I'll Tell You Something, My Baby spojuje všechno, co můžete chtít od skladby: nečekané postupy, industriální zákleky, eros vokálu, rozbitou baladu i táhlou touhu sboru, kakofonii i melodickou písničku. A nulovou exhibici.

K těmhle soudům se nerad uchyluju, protože jsou pomíjivé časem a nové boty tlačí vždycky nejvíc, odbarvená hlava bolí rudě ten první týden. (Jenže od natočení téhle desky už uplynul více než rok a pocit, že jde o jedno z nejlepších tuzemských alb poslední dekády, je čím dál. Intenzivnější. Silence is silence.)

Negero microtour:
24. 1. 2013 - Boro, Brno
25. 1. 2013 - Plan B, Ostrava
26. 1. 2013 - Africa, Bruntál

Související články

Negero - Zero nothing zero nothing everything

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: psychedelic/experimental/krautcore
Nosič: CD/LP
Celkový čas: 47:07
Rok: 2011
Vydavatel: DIY/Piper Records
WWW: http://negero.bandcamp.com/
Seznam skladeb:
  1. I´ll tell you something, my baby
  2. Hata nuvi za kavru
  3. Lipstick flapjack
  4. Emergency exit
  5. He´s monster
  6. George bomb
  7. Inimitable facture
  8. Cut your head-bon bon
  9. Virtual god
  10. China vs. tibet

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 9
dav
17. 03. 2013, 23:26:21
tak jsem to konečně viděl na živo. málem jsem se posral blahem

i tell you something
14. 02. 2013, 07:56:28
Yeah !

Hroch
29. 01. 2013, 08:37:46
Je to palba. Deska, i naživo. Koncert samozřejmě vládne, ale album je taky naprosto unikátní.

piperfest ?
28. 01. 2013, 14:49:31
jedine s Negerem ! hehe he hehe

Hell
28. 01. 2013, 11:04:57
bude PIPER FEST tento rok?

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek