Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

BORIS / SAADE

BORIS / SAADE

split 7"

autor: maxim korova | 6. 08. 2012, 08:00:16 | návštěv: 3093 | reakcí: 7

Splitko Boris / Saade jako pocta (nejen) tuzemskému black metalu. U které z kapel to může více překvapit? U Boris, kteří jsou známí svým pažravým přístupem k metalu a rocku vůbec, ale i bezelstnou koketérií s popem? Nebo u Saade, kteří se nejednou vyznávali z lásky ke starému thrashi a v případě Zakopala, který je spojovacím článkem obou kapel, i k ranému domácímu black metalu? Dnešní ozvěny retra jsou úchvatné hlavně tím, jak dokonalé jsou, papežštější než papež, tedy pokud to není trochu přes čáru a přes víru, říkat něco takového o splitu zjevně satanistickém.

Proti tomu dvojice Zakopal/Rozbořil zní jako temnější a hutnější light verze: obsazení kytara-bicí se může jevit omezující jen těm, kdo je neviděl naživo, bas-kytarový Zakopalův arzenál většinou vydá za celou dodávku. Oproštěný nástrojový funébrmarš, na poměry Saade ostrouhaný o filtry a efekty, se soustředí na špinavý zvuk s ponurým hučivým témbrem, jednoduchý punkový rytmus a jeho stereotypní opakování zní nechutně jednoduchým, ale zároveň hypnotickým dojmem. Poslední věta skladby najednou přileje sto oktanových čísel, kytara vyletí riffové schodiště jedním tahem a vál končí. Nemůžu se zbavit jisté potutelnosti, která však neubírá hudební působivosti. Otázka je, co bůh. Co kanec? Zkreslený, téměr polodeklamovaný vokál a snůška černých metalových klišé, rány a krev, nelidskej řev, zvuk starší než první zkušebna, přízemní a plný jako márniční mrazák, moderní syrovina.

Japonští filigránové Boris jako milovníci světového metalu a jejich více než vřelý vztah k Česku, zprostředkovaný hlavně tour managerem Zakopalem. Ten stojí za mikrofonem i v tomto případě, ve skladbě Czechoslovakia, která v jiné verzi uzavírá jejich loňské album Heavy Rocks. Destrukce, nicota, strach - jsou lepší témata? Boris jsou dnes považovaní za jednoho z nejprogresivnějších hráčů na rockovém poli, už jen proto, že ladně míchají stoner, poprock, drone, psychedelii, shoegaze, doom i sludge, o noisu nemluvě, a přitom neznějí banálně nebo „avantgardně". Czechoslovakia bleskurychle obtáčí thrashmetalový základ s blackmetalovým vyzněním neuvěřitelně ostrými riffy. Ty doplňují echa, kvílivé stopbally po vzoru industriálních metalistů, elektronické zášlehy a ruchy neváhají vstupovat do čisté riffové řeky, zvuk se kumuluje do hlukového valu s nervózně atmosférickými parametry, masa výbojů krájí prostor na milimetrový papír. Jedinečnost krychle.

A jestliže text Czechoslovakie dochází na okraj vlastní víry, na nejzazší bod, kde se modlitba láme do neřesti a prodlévá na tomto místě, za řinčení plamenů a dalších rekvizit, ještě satanističtější Vrah už je tělesnou oslavou překročení prahu, nekonečnou vteřinou smrti. Nevidím absolutní svobodu ani její zbytky, jen tělesný strach, sílu zmaru. V případě „federálního válu" se jistě nabízí interpretace odluky dvou zemí coby převládnutí egoistického principu a vlastního sebeuspokojení, ale na hodinu politologie a metatextu je ještě příliš brzo.

Jak říká boss jednoho tuzemského labelu: jeden malý vinyl a tolik slov? Tak málo asfaltu a tolik not?

Související články

Boris - Smile
SaDE - s/t

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: black/stoner
Nosič: 7-inch
Rok: 2011
Vydavatel: KYEO
WWW: http://www.kyeo.net/label.htm
Seznam skladeb:

Saade - Vrah
Boris - Czechoslovakia

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 7
tobias
17. 09. 2012, 16:04:24
A bacha.slysel sem,ze saade budou pokracovat s novym,sice horsim bubenikem,ale budou.tak jen cekam az basak z foo fighters se vysere na zbytek kapely a udela novy ff s kamosema z hospody.muheheheeeeeeee.

vilma
14. 09. 2012, 15:37:12
a bubeník je ožrala.ale výbornej -bubeník i ožrala hahaha

galoš
4. 09. 2012, 16:13:24
cvalda je namyšlenej arogantní bbec

ivan
10. 08. 2012, 01:44:42
nechte zlatokopa

maxim
7. 08. 2012, 06:22:49
škoda, že neznám vás.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek