Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

DoMa Ensemble

DoMa Ensemble

st

autor: maxim korova | 26. 06. 2012, 08:50:53 | návštěv: 3168 | reakcí: 1

Mimořádně úspěšný český dramatik Petr Kolečko v Reflexu řekl, že alba typu Náměstí míru (Bonus) jsou příkladem toho, že některé věci nahrané v obýváku by neměly překonat jeho hranice. Ví to z vlastních zkušeností, ze svých zvláštních pohnutek, hraje Okresní přebor. DoMa Ensemble jsou jiná liga, dokonce i jiné hřiště, jejich domov je širší než mayský kalendář, než předpověď počasí. Polí5 a obecněji známé veličiny hudebního světa: Dorota Barová (Tara fuki, Kuzmich Orchestra) a Marcel Bárta (Vertigo Quintet, NUO). Jejich portfolio je nesrovnatelně širší, nejen co do počtu kapel, ale i do stylových zaměření, mluvím o kruzích jazzových, experimentálních, improvizovaných, i scénické hudbě. Že by se více hodili na Indies Records? Příliš rozvolnění a „nároční", i když jsou v jejich distribuci.

Spojení saxofonů s violoncellem může svádět k očekávání zádušní vážné hudby bez vývoje a se strnulou maskou mrtvého obřadu, ale zpěv, basklarinet a taky efektovací krabička line6 obohacují podzimní barvivo. I když celkový dojem utváří tvar kompozic, které prý mají daný základ (nebo náladu) a improvizované části. O to nečekanější je, že se ve své podstatě bavíme o (zastavených) písničkách. Stejně jako o scénické a experimentální hudbě, dočasně freejazzových sekvencích. Chcete ozvěny Tara fuki? Chtějte i za mě, ale musíte k pokladně číslo dvě (i když závěrečná píseň Lato s polskm textem k nim nemá až tak daleko). Nenápadné repetice, melodické výběhy i hebké zášlehy saxofonu jitří očekávání, jež bude naplněno, jen v pomalejším tempu a jiných konstrukcích, než jsme zvyklí. Výtvarný buklet kombinující černé divadlo a vystřihávanou perspektivu má v sobě chvění siluet, teplý vánek i smutek z nejtěžších. Plynulá proměnlivost je přirozená jako jeskynní tvary malovaných zvířat, ostré zlomy se nekonají, ke každému vyhrocení musíme dospět.

Ozvěny lidové hudby, jazz & poetry, dedikace Juliu Cortázarovi nebo Alénu Divišovi, souřadnice „daleko-daleko-hledem" jsou jen tlustou brýlí pomnožného slova, tam, kde jednotlivosti nepomáhají a celek je natolik neuchopitelný, až to uklidňuje. Ztracený a znovunalezený, za ten pocit bych dal cokoliv. Máma se naklání z listopadového okna a zdálky říká: Nastříhaní ptáci sedí doma. A já to vím. Už dlouho.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: jazz/alternativa/vážná hudba
Nosič: CD
Celkový čas: 56:13
Rok: 2011
Vydavatel: Polí5
WWW: http://www.myspace.com/domaensemble
Seznam skladeb:
 1. létavice
 2. změna osvětlení
 3. noc
 4. krajinou
 5. věc volby
 6. andromeda
 7. co se děje v trávě
 8. eternity
 9. dr. Ground
 10. ztracený a znovu nalezený
 11. lato

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
Reaguju
7. 11. 2012, 20:53:36
Mno, ja to asi nechapu, ale mam z toho doma ensemble divnej pocit, kdyz to slysim. Jinak pokud můžu, glosovat, tak Bonus atd., atd., maj obývák, jak to říct, podle mě jako takovej neohraničenej 4 stěnama, Aloe

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek