Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Désormais

Désormais

Dead Letters to Lost Friends

autor: maxim horovic | 20. 08. 2006, 23:04:50 | návštěv: 4485 | reakcí: 0

Píše se ve starých knihách něco o protikladech. Mitchell Akiyama je kanadský laptopér (laptopový masér), který mimochodem vystoupil i u nás. Američan Tony Boggs aka Joshua Treble se sólově oddává post-folkovým variacím na melancholii, hlavním nástrojem mu je kytara. Společně pěstují duo Désormais, vyrůstající z obou poloh. A jejich Dead Letters to Lost Friends jsou třetí deskou. Co myslíte, je horší mít ztracené dopisy pro mrtvé přátele, nebo ztratit přátele pro své mrtvé dopisy?

Ne, album není temnější než tiché kanadské hvozdy, je na něm hudba čekající. V časoprostorových letokruzích. Odkrýváte je, ona se vynořuje a zase ztrácí. Jako všední peklo, oslepené okamžikem krásy, pomíjející. Pořád se něco děje, ale už na to nemáte uši. Jsou zakrnělé, zvyklé hromovým atakům, jen ty slyší. Musíte je nastražit, ne jako železa na spárkatou, spíš jak tyčící se větrolamy. Jen pořádnýma ušima přečtete mrtvé dopisy.

Nečekejte ambientně složitou planinu, ani osévaný laptopový štěrk. Instrumentální, kompozičně zajímavá hudba, téměř beze zpěvu. Nápaditá, náladově bohatá, neutápí se v sáhodlouhých ságách, které testují vaši koncentraci. Zneklidňující i pohledně nebezpečná. Důrazná rytmika a zasněný post-folk-rock. Tklivý neznamená netečný a dynamický se nerovná útočný. Glitche, switche, click'n'cuts, mechanická mikrobiotika, ale i saxofon, housle, bicí a vokál, hlasy, dokonce steel kytara. Přístupný post-rock, který má nějaké ty elektronické mouchy, ale taky hromadu hravosti a překvapivých momentů.

Pokud byste bažili po hudbě podobných končin, zkuste spíše elektroničtější Jetone, Akufen, Hanne Hukkelberg nebo Fennesze, který je na rozhraní k těm „rockovějším“: Jim O´Rourke, Labradford, Tortoise. Anebo spolky, jejichž členové se na desce podíleli: Hanged Up, Burning Star Core (pro ty otrlejší), Jenna Robertson (aka Avia Gardner), Vitaminsforyou.

U těchhle „folktronických“ nebo „rocktronických“ desek se musím ptát, jak by zněla skladba bez přísunu chemie a jestli elektronika potřebuje nástrojové křoví. U Désormais nejsem na pochybách ani co bych zalepil emailovou obálku. Jedno tělo, jedna duše. Já volím mrtvé dopisy a ztracené přátele. Duchů kolem je o něco méně.

Album seženete u Starcastic.

Informace

Žánr: post-rock
Nosič: CD
Celkový čas: 45:50
Rok: 2005
Vydavatel: Intr-version
WWW: http://www.intr-version.com
Seznam skladeb:
 • Hell'n Ohio
 • Walk To The Hotel Alone
 • Salt Eyes Fuck Yeh
 • Sand Claims
 • One Or Many Wolves
 • Drowning in Place
 • This Ship Sinks Sideways
 • I Wore Water Wings But The Chlorine Still Stings
 • If People Could Fly They'd Likely Have Talons
 • Vaše Reakce

  Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

  SPOKOJÍZDA

  spojizda obrázek

  SLOUPEK

  tamas

  Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

  G. M. Tamás

  SUPPORT SONGS

  TLAČENKA

  web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
  spodni obrazek