Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

B4

B4

Didaktik National Legendary Rock

autor: maxim cívka | 28. 05. 2012, 19:49:01 | návštěv: 4689 | reakcí: 1

„Objev reaktivního motoru umožňuje vědcům přijmout velký úkol dvacátého století: let člověka mimo prostor země, let do vesmíru..." A objev krautrocku, německého křížení rocku, vážné hudby a elektroniky, a anglického názvosloví, nám umožnilo přijmout krásu analogového zvuku, aniž bychom stáli v letištní hale a naslouchali neškodnému cvrlikání atmosférického ambientu. Tangerine Dream a hlavně Can, psychedelici bez drog, drogy bez psychedelie. Neoslovují vás tyhle kombinatorní schémata? A co takhle Zdeněk Liška, klasik filmové hudby?

Jazzrockové základy a filmové zvukové efekty. Varhany Vermona, analogové klávesy Korg a Siel, pásková echa, repliky italských kvákadel, k tomu něco němčiny, ale i maďarštiny, ačkoliv na textech jejich hudba nestojí, navíc když naživo se jejich produkce mění v bezuzdný proud improvizace/performance, říkají nevládní zdroje. A co říká skladba Alkohol? Že jen sytým zvukem je živ člověk, že elektromagnetická pole, rozhlasová vlnění a pnutí náhodných kmitočtů dávají dohromady pozemský smysl, cyklus kreativních tendencí, spolu s psychedelicky anotovaným televizním bigbítem. Zvuk bývalého východního bloku? Ano, úplně mi naskakují pupínky a obrázky rockerů v oblecích a šlajfkách, jak preludují divoké rytmy radosti, natáčíme materiál pro mimozemské civilizace, snad rozlousknou náš komunikační kód a budou si vědět rady s humanoidním shlukem atomů. Jen počkej zajíci, hned přiletí Majka z Gurunu. Nebo z Hamé.

Slabost pro noise nabaluje na kosterní ostatky rocku tučnou svalovinu ruchů a sonického chvění, proud hudby je semknut s vizí retrofuturismu, humoru, nepříjemných frekvencí a hypnotického šílení, lahůdkový vepřový krém obsahuje kůže (teremin) i zvýrazňovače chuti (kastrůlky, tubullar bells), záleží, jestli vám stačí poslech nebo se chcete udávit. Skladby byly nahrané během čtyřdenních improvizací (ne, v kuse ne), pak doplněny o nějaké dotáčky. Toť disk číslo jedna. Ten druhý představuje stejné skladby přepracované ještě během dotáček, „veškerý hudební i textový materiál byl recyklován", vystupuje pod názvem  Antitank Kiddo Legendary Cork (anagram) a jeho materiál se liší natolik, že byste ani nehledali souvislost s prvním diskem. Kompozice jsou rozpitější, jazzrock rozpuštěný v acidovém bloumání, místy se dostáváme na dosah Procházkova (frontman) jiného projektu, ambientně experimentálních Gurun Gurun. Schémata jsou spíš tušenější, práce se zvuky ještě důraznější a sonická pečlivost, hybridizace řečeného, ještě pikantnější. Remix, retro, recyklace, renotace, renton, remise, remorkér myšlenky. „Hudba", u níž lze strávit hodiny. Dny. Roky. Bratři Ormové, Einsturzende Neubauten a Medeski, Martin and Wood. (Co je nám bližší: heroinový exkurz do OTK nebo taky zastavený rauš Aran Epochal.) Až obletím svět jako vědomí a nic, nevědomí a všechno, dotknu se prvního zvuku, amalgám bolesti, sen.

Související články

OTK - Okolo
OTK / ARAN EPOCHAL - split 7"

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: krautrock / experimental
Nosič: 2CD
Celkový čas: 38:49 + 39:37
Rok: 2011
Vydavatel: Polí5
WWW: http://WWW.MYSPACE.COM/FEDERSEL
Seznam skladeb:

CD1 Didaktik Nation Legendary Rock

1. Vědecká I

2. Gruzovik

3. Grüß aus Löbau

4. Alkohol

5. Krautrock 2010

6. Zimní

7. Didaktik nation

8. Chanson de la vengeance

9. Vědecká II

n

CD2 Antitank Kiddo Legendary Cork

1. Welcome to our HDD (Vìdecká I remix)

2. The space (Gruzovik remix)

3. Boof waff schinken (Alkohol remix)

4. Cesta je dlouhá (Krautrock 2010 remix)

5. Winter time (Zimní remix)

6. We still have teeth (Grüß aus Löbau remix)

7. Kosto laulu (Chanson de la vengeance remix)

8. Music for trees (Vìdecká II remix)

9. Good old times (Didaktik nation remix)

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
bgt
29. 05. 2012, 08:15:55
nejvíc samozrejme

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek