Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Moduretik

Moduretik

Fantas

autor: maxim trojtečka | 18. 03. 2012, 19:31:14 | návštěv: 2895 | reakcí: 0

Moduretik aka Jan Jiskra si pořád hraje s elektronickým moduritem osmé dekády a navzdory tomu, že to vypadá, jako bych mu podsouval retrománii české televize, ta jeho nemá tak obsesivní trauma, sublimované do gerontofilní vaty. A navíc: jeho každá deska (jak to zní, při jeho mládí?) je jiná, i když zdroje nasává podobné.

A stále zůstává věrný pražskému indie labelu Bleeding Ear, který dělá releasy na velmi zručném koleni, vyhrnutá sukně se nerovná děvka. Mám háčkované kalhotky, půjdem na kafe? Určitě, do nějakého futuristického předsálí, zrovna v Brně otevírají novou hvězdárnu za pět set milionů myokardů. Matematická klišé i publicistická korupce: Moduretik opsal kruh nebo i kružnici, aby se ocitl ve stejném čase na jiném prostoru. Od post-orbitalovské techno hatmatilky přes krautrockové konotace a těžší syntezátorová mračna až po atmosférické IDM a temná ambientní hledání.

Silný loňský rok vydal Moduretik kromě Fantas ještě Komplex, který představuje návrat do krajin teplejšího zvuku a radosti napájené sršivými amplitudami. Komplex jako denní část noční Existence (2010), znělé syntezátorové plochy se vyloupávají beze slov: z velké příkopové propadliny zvuku se nejlépe dostanu na hartnollovsko-enovském obláčku. Hravost už se nepřehrabuje v 8bitových hračkách, ale v uměřeném vyjídání electra, složité zvukové soustavy z minulého alba zůstávají, tvoří další plány a znejasňují černobílou atmosféru.

Fantas je ve znamení potemnělé atmosféry, ale k jejímu budování používá špinavé electro, ambient je vzdálenou vzpomínkou a music for airport veselým echem první verze Total Recall. Některé záchvěvy připomenou svěží fázi LCD Soundsystem, kteří brakovali stejným směrem, jiné zase stroboskopem nakouskované Crystal Method, ve velmi ospalém tempu. Převládne gotická atmosféra a new wave estetika, unavený romantický vzdor se občas otře o depešáckou koženku, přirozeně vás napadnou Papalescuovy projekty. Ten je ovšem ve svých náladách a kombinacích jiskrný, Moduretik sleduje primitivnější a syrovější linku. Opomíjí punkové hysterie Like She nebo kvazibuzerantské orgie I Love 69 Popgeju. Uvažujete, jestli track Fantas magor není odtučněná Vanessa, jestli se opravdu chce přiblížit electro-punkovým výbojům, nebo jde o ironii.

Hloupost velí říct: jako by si Moduretik stále osahával jednotlivá elektronická údobí, sice po svém, ale stále velmi inspirované, velmi odkazující, stále jiné. Je fakt, že každá deska je jiná nebo že jedna z poloh vám sedí víc, ale je to důvodem k tomu, abychom se bavili o nedospělém, nerozhodném tvůrčím duchu? Máme vůbec důvod bavit se o tvůrčím duchu a dalších spirituálních bauhausech?

A zpět do Brna, hlavní pořad Sledování noční oblohy se ptá: Copak děláš, sluníčko?

Nové CD se dá zakoupit přes email pul.over@centrum.cz, na webu bleeding ear a nebo na koncertech. Cena 150 Kč nebo 6 EUR.

Související články

Moduretik - Omak
Moduretik - Omak
Moduretik - neDEN

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: electro
Nosič: CD-R
Celkový čas: 33:46
Rok: 2011
Vydavatel: Bleeding Ear
WWW: http://moduretik.ic.cz/
Seznam skladeb:
  1. atom
  2. we dancing
  3. n
  4. fantas magor
  5. závislosti
  6. tvůj dotek
  7. ty/já
  8. objekty
  9. galaxie

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek