Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Festa Desperato

Festa Desperato

Psi Vatikánu

autor: maxim korova | 28. 02. 2012, 07:25:35 | návštěv: 3346 | reakcí: 0

Oslav své zoufalství, vyzývají ti, kteří mávají pažbou ve tmě a střílejí jen pro zralé úvaze, na tenhle náklad v podobě dlouhohrajícího asfaltu se čekalo snad až příliš dlouho. Otázka je, jestli vůbec mohli zklamat, jestli by to někdo řekl nahlas. Ten, kdo mlčí, nemusí vědět vůbec nic. Kdo má před krámem zaparkovaného psa, ať si ho jde chytit! Přehryzal vodítko, zpívá po svém! Víte co, jděte všichni ven, vypadněte! A basta!

Jistě, doslovnost je jedním z problémů těchto kapel, hardcore má rádo vysvětlivky. Když titulní vál Psi Vatikánu, tak doprovázený štěkotem psů i koláží v bukletu, papež ve psí tlamě. Když texty, tak s komentáři, dělá to Festa, dělá to Sheeva Yoga, dělají to téměř všichni, jakkoliv texty mají daleko k nesrozumitelnosti. Můžeme to brát jako úlitbu stylu nebo protivný zlozvyk, ale v souvislosti s Festa Desperato je na místě kazatelský rozměr. Jde o stejný stylistický prostředek, který používají duchovní při nedělním kázání, při interpretaci biblických legend. Záleží, jakému plemenu dáváte přednost.

Co je neoddiskutovaltené, to je případnost hudby. Mrtvá budoucnost, Mass Genocide Process, Complicité Candidé - status: kult. Festa Desperato posledních pár let více nefungovala než ano, v prvním období (2002-2007) prošli několikerou proměnou, poslední dva roky je to nahoru-dolů, ale hrávají. Personální vazby jsou jako hladový pavouk, Děti sněti, Reakce na změnu, Basto, Scarto, Pripyat, Evidence Smrti, Risposta. Velká deska Psi Vatikánu vládne už přebalem, šestipanelovou oboustrannou skládankou, stará dobrá ruční koláž, texty a velký válečný výjev se ženou, hledící z horního patra domu dolů do ulice, na jejímž konci se vznáší ohromný hřib po výbuchu.

Zdánlivě bezbožné texty o každodenním zmaru ve světle válek, ovčích povah a všudypřítomného zoufalství nedbají na textová klišé a pomalu vytěžené mrchožroutské obrazy, často plynou v podivném epickém tempu a víc než cokoliv jiného mají zádušní, flagelantský charakter. Jak říká markýz de Sade: bezvěrci věří nejvíc. „Otče/ matko/ ta milosrdná tvář/ ale proč je tu najednou tolik strachu?/ psi opět vyjí/ slyšíš, jak kladivo udeřilo na hřeb/ přichází nový úsvit." Textově i hudebně si můžeme sednout mezi komplikovanější fastcore Gride a záhrobní crust Evidence Smrti, stejná střídačka, stejné hřiště. Dekadence? Právě naopak: morální prapor, uječené svědomí. Jen ti psi, kdyby tolik neštěkali... Komu teď vlastně patří kříž?

Související články

Evidence Smrti - st
Gride - Horizont události
Sheeva Yoga - Svět ten čert vem
Sheeva Yoga & Disney - Search & Drink

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: hc-punk
Nosič: LP
Celkový čas: 18:08
Rok: 2011
Vydavatel: Insane Society
WWW: http://www.festadesperato.com
Seznam skladeb:
  1. ... až jednoho rána
  2. V zázemí
  3. Na cizích nohou
  4. Psi Vatikánu
  5. Osada neživých
  6. Dřív nebo později
  7. Kde člověk dodýchal
  8. Mot en stralande (Framtid)
  9. V prach
  10. Supi

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek