Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Astronautalis

Astronautalis

This Is Our Science

autor: maxim isbro | 30. 01. 2012, 07:25:43 | návštěv: 3555 | reakcí: 0

Posledně se říkalo: „Indie trip, možná kdyby Waits (potichu a devastačně) pronikl do siamských Coco Rosie...," jenže to byl Pomegranate, nová deska je jiná věda o stejném vyučujícím, ne, ani sešit nemusíte měnit, jen nové linky, rychlejší tužku a užaslé oči prvničkového studenta, holky jsou tu o krok dřív. Nedivím se.

Odkud začneme? Astronautalisův indiepopově akustický nálisk s rapovým nátiskem nepovoluje, ba naopak, přemýšlím, jak vás neodradit a zároveň nelhat. V tom případě bych asi začal opětovným vyvoláním Isaaca Brookse a zamlčel Mobyho, jehož mrtvá velryba jako by porodila mladého delfína. Vyčítavé pohledy si nechte, pohrdání sebou je na místě.

Dramaturgie alba: je možné, že jste pořádně neslyšeli žádnou Astrovu desku, ale víte, jaký je naživo, jaká hudební férie s prvky freestylu i kabaretu se hrne z podia, znáte tu neodolatelnou flow a nesouměřitelný face, facelift, ksicht feelingu, pro nějž ho musí milovat tvorové nejrůznějších sexuálních vyznání. Hned půjdeme na druhý plán. Skladba desky není přehnaně rafinovaná ani novátorská, chameleón hozený do džungle hraje barvami a pomalé tempo střídá nátlakový refrén, když refrénem je celá píseň a ta zas hymnou. Hit hned v úvodu? Ze snáře: značí velkou jistotu, i krátký dech (to podle stylu a národnosti). One for the money zní na závěr, desetivteřinový joke.

The River, The Woods je ultimativní singalong, takový, co doměřuje smutek i sentiment, ale nebolí z toho oči ani přirození. Námořnická hymna znamená potvrzenou blízkost Modest Mouse (byla tu vždycky - ale kde jsou oni?), emotivní flow na hraně zalknutí je přirozená tématu a text je stejně tak námořnický jako metaforický, i když k tomu potřebuje o něco méně slov než stařecké moře. Tryskající, naléhavý proud slov „river back home/ river back home/ I know it seems like we're all lost, we see the secrets, we know the unknown/ know the unknown/ know the unknown" není ani tak houpavý, jako ohromuje rytmem a frázováním. Vedle toho bere dech spojení KNOW THE UNKNOWN, které má nekonečný obzor, asi jako byste řekli „slyšet pravdu" nebo „na skluzavce orgasmu".

Jinak co víme, tušíme: Astronautalis může být jen v akustické verzi, jen v klavírním doprovodu nebo se španělkou, muzikálnost jazyka a zpívaného rapu je tak přesvědčivá, jak důvěryhodný je modrooký blonďáček. Tklivé Measure the Globe nebo Midday Moon jsou na dva oblouky vzdálené rádiově instantním pocitům a Holy Water vás nachystá na holičkách, country s bhangra feelingem. Vlastně si ani nevšimnete, že přestal rapovat a zpívá, stejně jako je přirozený přechod od piana ke spinetu. Delikátní jako bílá košile, sexuální jako zpocené pižmo. A to jsem ještě nezmínil duet s Tegan - splavné verbum brzdí dokonalá něha. Mluvím sprostě? Je to jedna z těch desek, u kterých si řeknete: jestli jsem měl strach, jestli se má zrovna tenhle umělec kam pohnout, aby se nevyjídal, už nepochybuju. Notovým klíčem začíná nejlepší rozkrok.

Související články

Astronautalis - Pomegranate
Modest Mouse - We Were Dead Before the Ship Even Sank

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: alternative hip-hop/indie
Nosič: CD
Celkový čas: 37:45
Rok: 2011
Vydavatel: Fake Four Inc
WWW: http://www.myspace.com/astronautalis
Seznam skladeb:
 1. The River, the woods
 2. This is our science
 3. Thomas Jefferson
 4. Measure the globe
 5. Dimitri Mendeleev
 6. Midday moon
 7. Contrails
 8. Holy water
 9. Secrets on our lips
 10. Lift the curse
 11. n
 12. One for the money

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek