Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

noAR+IS+

noAR+IS+

Perplex B

autor: maxim borowitz | 23. 08. 2011, 07:20:22 | návštěv: 5119 | reakcí: 0

Michal Milko je z těch postižených, kterým většina nebude nikdy rozumět, i kdyby uměl všechny světové jazyky včetně mandarínštiny, možná právě proto. Ten druh solitéra, který umývá nádobí naopak, a když zpívá o životě, nevíte kam se dívat, jak je vám neznámo. I solitéři mají své scény, tvrdí to. Kolem mlýnu v Byšicích se něco takového utvořilo, jakkoliv to bude spíš duchovní linie než přísně lokalizovaná geografie. Ne, nemusíte zjišťovat, jestli ten mlýn stojí, nebo ne, metafory dýchají a symboly rozvazují ruce. Mlýn, Polí5, noAR+IS+, takže? A další: Bumfrang3, Pedro Zakatchku nebo Květoslav Dolejší (všechno na sakraphon.cz). Vidíte něco civilního?

Milko cítí to vnitřní spříznění i za domovskou mezí, ukazuje to směrem k Temným silám, Silver Rocket a Jindrákově Polí5. Taky připomíná Myškina z Murky Ajar. Ten je sice pevnou součástí kapely, ale taky potřebuje šmejdit kolem kytary a obmýšlet destabilizační momenty života, ironický satyr a podvratný nejezchleba. Ostatně venku je jeho „sólový projekt" inspirovaný dětmi.

noAR+IS není dětský ani infantilní, ale s Myškinem ho spojuje nadšené pokoušení kytary a hlukové zázemí, vazební věznice noiseu. Eine kleine noisemusik. Milko pracuje téměř výhradně se zkresleným zvukem, zpěv není skoro slyšet nebo je nesrozumitelný, obrysy písniček jsou rozpité a jedině refrénovité ozvěny činí jejich poslech únosným. Zní jako zašla undergroundová kapela, která nepřekročila práh zkušebny v kombinaci s hardcoreovými průkopníky Chicago Meat House IRA. Jen Milko je složitější, nezná spojení „tah na bránu", je to nekonečná šichta kovoobráběcího učně, který zůstal po škole a pustil všechny stroje najednou.

Jsou místa, kde uvažujete o přemrštěné stopáži, a místa, která fungují bez výhrad, viz hypnotická mantra Novic navíc. Patnáct tracků na ploše padesáti minut není málo, v rámci rozostřeného noise rocku jsou patrné úkroky k temnému industrialu i podlouhlým noise psychedelickým songům (Outro), desku drží pohromadě hutná zvuková masa. Jestli k něčemu ze současné tuzemské hudby přirovnat, pak jedině k Valerian's Future, ovšem ti podobná východiska v poslední etapě mnohohlavého soundu zúročují směrem ke zběsilému elektronicko-hardcoreovému tribalu.

Poslední Milkova EP jsou vstřícnější k posluchačům nebo je to jen otázka vyhranosti a ozkoušení různých cest, čímž neříkám, že neurvalost nahradil kompoziční kompromis. Kujný materiál, posouvá atomy proti sobě. (I proti tobě.)

(Nedávno vyšla nová deska Sonety, stahujte na: http://sakraphon.cz/noartist/sonety)

Související články

Fricek Jugend - st
Murky Ajar - Murky Ajar EP
Murky Ajar - EP
Murky Ajar - Yeah, we think we´ve got a sexappeal
Valerian's Future - s/t

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: noise rock / alternativa
Nosič: CD
Celkový čas: 51:13
Rok: 2009
Vydavatel: Polí pět
WWW: http://sakraphon.cz/noartist
Seznam skladeb:
 1. Intro
 2. Grundlex dekadentist
 3. Štěstí vole
 4. Ideall
 5. Radio city
 6. Hrob outsidera
 7. Krvi má
 8. Petits faits
 9. Life ago
 10. Epitaph5.5
 11. Novic navíc
 12. Outro
 13. BonusTracks
 14. Rehabilitace
 15. Other side of sun

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek