Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Zkouška sirén

Zkouška sirén

...a nechtěl bys už přestat?

autor: maxim horovic | 11. 07. 2011, 16:38:29 | návštěv: 4389 | reakcí: 0

Hele, někdo vykradl skladiště Silver Rocket, prej tam přišel hrobařík, sebral stříbrný zlatky a nechal jen pláště strojů, který zas koupí Číňani pro svůj bollywood, není všechno zlato, co se třpytí, není každá píča, co volá osudem?

Ale je, všechny jsou osudové, pokud to není příliš nepatřičné mezi námi holkami z evangelické školy. Hrbolatý pravopis, nevíš kde začít a co si o tom myslet. Ten problém mám celý život, ale když jsem se ptal zelináře, mluvil o papričkách do zadku a okurkovém gangu ze západního Dillí. Přesně, jak jsem tušil. Šlápneš koze do oka a zahuláká to debilem. Chystám se odstěhovat na konec světa, kde začíná?

Zkouška sirén je na pomezí OTK a Elvise. Ahahhý! Už dlouho jsem se netrefil tak blízko. Dojde na příznačný vál Nekonečnej rokenrol, sedmiminutovou horkou jehlu, máma mrdá klitoris, který si to žene směrem Dÿse. Něco ze slovníku kyšky a klišé: poučeni post-rockovou elegancí a post-metalovou epikou, znají vyprávět staré příběhy novou optikou. Vrací se jedna linka, ta velvetovská. A nechtěl bych už přestat? Ještě nee.

„Všechno je jinak než by mělo být / ani zbytek není jak se zdá," jestliže jsme čekali celkem dlouhou dobu na nějakou rockovou řezničinu z haly Silver Rocket, ze které v poslední době vyjíždějí podivné trupy typu Komunisti nebo Coal Train, je to tu, nejsem nacistická nána, ale ani holka na hraní, když přijdu v noci domů, vyčistím si zuby a zasunu tampón, je to špatně? Když chci, aby byl kluk pozorný a věnoval mi více svého času, než je nutný coby důkaz, je to špatně? Když odchází v noci domů, má nějak napilno, hošánek? Je to zmrd, vole, zkurvenej, a kdo parkuje blízko herny, musí počítat s drobáky vzteklý zlosti. Zabiju ho hned včera.

Zpěv cupitá přes cestu jako Ježek, ne, nepřejede ho nic, tudy toho moc nejezdí. Napojení na polní cestu undergroundu a posílení křižovatkou hardcore, karosa je sice noise, ale Zkouška sirén je dodávka čerstvé krve, častěji než první středu v měsíci. Viktor sice nemá orgasmus, ale o to více se snaží. Sedmiminutové songy, s výjimkou posledního, mají rafinovanější strukturu s několika návratnými motivy, nejkrásnější bývá složitá, změny temp, znenadání se objevující vokál, pádná rytmika odbrzděného traktoru (Esgmeq), nečekaná klidnění a post-rockové zákrutky vymleté krutým proudem noise-rocku, nádherná děrovačka pořád Okolo, až si mě jednou najde nějaká holka, chci, aby měla děrovaný kalhotky. Široký řeky proud (Dunaj), jezy plné mrtvol, sjetí trempíci a podivný vor kluše povodím. Písničky, kterými než se proposloucháte a ověříte si každou (ne)sloku, uplyne nejeden úplněk, touha slyšet je hrát naživo se znásobí.

„Jsem rád že tu jsi / bude nás na mlčení víc." Já taky. Texty bez výrazných metafor stojí na současné reflexi, mytologizující charakter jde bokem, porozumět není obtížné. Ale vedle planých spojení typu „války žab proti myším" se to blýská smělým humorem: „Máme se dobře, ale špatně to snášíme." Sýčkující texty znamenají totéž co místní předpověď, hrozby a výstrahy, kterým se dá rozumět, kterým se dá věřit. Navíc nedělají ze songů těžko stravitelný žvanec překombinovaného umění, rokenrol je prvotní. Zasranej diskoblues pro otrlý báby? Ano, bluesový podtón je to, co zbývá říct. Zbytečnej, prašivej pse...

Související články

Dÿse - st
Dÿse - Sind Brüder Der Revolution
Elektročas - st
Esgmeq - Esgmeq
Esgmeq - Behave Yourself
OTK - Okolo

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: stoner
Nosič: LP+MP3
Celkový čas: 40:09
Rok: 2011
Vydavatel: Silver Rocket
WWW: http://www.sireny.net/
Seznam skladeb:
  1. Viktor nemá orgasmus
  2. Máme se dobře
  3. Nekonečnej rokenrol
  4. Hmota s příchutí masa
  5. Zasranej diskoblues pro otrlý báby
  6. Intro

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek