Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Wooden Wand

Wooden Wand

Death Seat

autor: hermína týrlová | 19. 06. 2011, 19:05:53 | návštěv: 2177 | reakcí: 0

Jenže co s takovou informací, jako holka se snažím Girovi a Swans porozumět už delší dobu, ale zatímco u jeho písniček se mi to jakžtakž daří a koncerty nedávám, protože jsou zvukově řeznické, s Girovy texty je to těžší, i když si myslím, že jsem třeba Joyce přečetla téměř kompletního a literaturu hnusu jsem si prošla bosýma nohama. Říká se o něm „perverzní a brutální" a nejsem zrovna proti.

James Jakcson Toth ale není Michael Gira. A jeho projev je nečekaně uměřený a nenápadný, skoro něžný. Něhu místy podporuje i přídavný vokál Siobhan Duffy Giry (Girova žena; jak on může mít manželku???), pokud budu zmiňovat prostý folkový styl, neznamená to, že nástrojové obsazení v některých místech nedosahuje velmi pestrých barev, od houslí přes piano až po theremin. Každá písnička zní trochu jinak, ale prostředky jsou dost jednoduché. Jednou jemné echo, takže to zní, jako by zpíval pro prázdný sál. Podruhé jen akustická kytara a mandolíny, jejichž nástup je však méně nečekaný než nástup sboru, jestli byl sál kdysi prázdný, teď se nečekaně zaplnil. Nejvíc mi vyhovuje zastřená akustika a několik zřídka vybrnkávaných elektrických tónů, sběrači sbírají a vypravěči jdou, aby řekli, co se povídá. Ale to pořád není důvod ani odlišný znak. Ty se hledají špatně, protože Toth je servant of blues, jakkoliv to může znít alibisticky.

Americká databáze sice tvrdí, že Wooden Wand provozuje acid folk nebo dokonce psychedelic, ale já bych za to do ohně nedala ruku ani tuláckou hůlku. Ano, je rozdíl, jestli posloucháte starší song Creature of Habits, který je prototypem vandrácko-vězeňského country/blues té nejameričtější podoby (tři akordy a vyznání), nebo jestli si dáte The Mountain z poslední desky Death Seat. Nejsem si jistá, jestli existuje něco takového, jako je „acid folk", ale jsem si jistá, že kdyby Mick Jagger a Bob Geldof zapřáhli společný dvoukolák, bylo by to podobné. Tradičnější tracky typu Bobby (kytara, kapela, chřestítka, křoví) mě moc nebaví, ale vždycky je to vykoupeno neodolatelným: podivně tklivá I Made You, světsky religiózní Ms Mowse nebo až caveovsky konfesionální Hotel Bar. A tyhle momenty jsou pro mě příznačnější, než že je Toth poctivým následovníkem Waylona Jeningse.

Začíná pršet, slyšíte? Ale život je plný nepravostí a ty nejdou smýt navenek, natož uvnitř. „Coke dick, whiskey shit, son of some unknown bitch."

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: country/folk-rock
Nosič: CD/LP
Celkový čas: 42:07
Rok: 2010
Vydavatel: Young God Records
WWW: http://www.myspace.com/woodenwand
Seznam skladeb:
 1. Sleepwalking after midnight
 2. The mountain
 3. Servant to blues
 4. Bobby
 5. I made you
 6. Death seat
 7. I wanna make a difference
 8. Ms Mowse
 9. Untill wrong looks right
 10. Hotel Bar
 11. The arc
 12. Tiny confessions

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek