Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Záva a Pepa

Záva a Pepa

Naživo za pivo

autor: maxim horovic | 8. 06. 2011, 19:00:26 | návštěv: 3794 | reakcí: 1

Nahrávka pochází z prosincového koncertu 2009 v brněnském klubu Boro, předpokládám že s pravidelných podzemních večírků Potulné akademie, které nabízí nečekaná spojení během jednoho večera a taky více než záslužnou „osvětovou" činnost, máničkovská tradice bez jakékoliv jízlivosti.

A duo začíná zostra, klasickou „baladou" Starý kokot, jíž si Záviš získal nejedno dívčí srdce a mužský půllitr penisu. Jadrně introspektivní song s podstatnou exhibicionistickou položkou a pokud se dokážete bavit na variacemi slova „kokot", dejte si cíčko a nasaďte výraz. S vkladem Klíčova cella song vyznívá tlumeněji a jaksi posmutněle, ale nemůžu se zbavit pocitu, že jeden kýč je tu nahrazován druhým, že zemitá říkanka postavená na sebeobnažení a vulgarismech se tu povyšuje sentimentem.

„Pepičku, ef." I když pro mě není nejdůležitější, kdo je jaký muzikant ve smyslu instrumentální zdatnosti, tohle vyznívá úsměvně a burleskní žoviálnosti je činěno zadost už samým formátem živáku. Potlesk je čím dál burácivější a atmosféra čím dál dál dál domáčtější, posluchači si užívají barda a všechno je v tom nejlepším pořádku, hořká čokoláda kaďáku. „Pepičku, e."

Nemám se proč povyšovat nad jednoduchou, přímou muzikou s (ne)příjemně primitivními texty, jimž napoprvé nechybí jisté (naivistické) kouzlo. „Cukráři ty debile, naval laskominu nebo ti nakropím na držku močovinu." Ale nějak si nedovedu představit opakovaný poslech nebo sledování koncertních výstupů Záviše. Ale to je můj problém. Celkový dojem vulgarismů „povýšených" sentimentem převládá, Klíčův nástroj (zajímavé termíny, které ocením: polozmrde) funguje jako vypouklé zrcadlo uprostřed nepřehledné křižovatky: vidíš, co se na tebe žene z neviditelného úhlu, ale nechává tě to klidným, máš přehled. Klíč je zastírací manévr, kouřové sklíčko, tlačítko volume otočené k mute, stahuje tu křiklavou karikaturu písničkáře, jebnutého pub (pubescent, public, pub-folkového muzikanta. Pornofolk se zavřeným poklopcem, čurák namáčenej v chlastu je tu furt, stejně jako piča na čele, ale má to komornější patinu, myslím že mrdat se bude potichu...

„Dokonce jsem s prostitutkou / i pár roků žil / a vůbec nikdo to neocenil." Málo jsem se snažil, nemám žádné gusto, abych mohl stavět dišputát, kdo zná kundu zpaměti, ten je milovník lyriky a pivního sousta. „A Pepi sólo!"

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: folk
Nosič: CD
Celkový čas: 60:59
Rok: 2010
Vydavatel: Ear & Wind Records
WWW: http://www.sopel.freemusic.cz
Seznam skladeb:
 1. starý kokot
 2. pan přemysl
 3. nikdo to neocenil
 4. cukrářská
 5. červený most
 6. už je to tak
 7. chcánky
 8. marie
 9. dvě panenky
 10. nákup
 11. pan klamperna
 12. čepice
 13. nenázvuhodná prasečina
 14. neviděli jste tu prosím andělu?
 15. já na vojnu nepudu

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
dr. vykašlal
9. 06. 2011, 09:03:24
jako doprovod záviše stojí to violoncello s prominutim za starou píču

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek