Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Kauflant

Kauflant

Kauflant

autor: herrmann horovic | 21. 03. 2011, 09:06:03 | návštěv: 3774 | reakcí: 0

Jestliže u rožnovsko-vrahounských Uštkni jsou Už jsme doma patrní coby jeden ze vzorů, u Kauflant je to kořen nejtlustší, jako by pár let zkoušeli jejich repertoár, pak řekli dost, teď otevřeme dveře a začneme to čechrat vidlema, pustíme stroje a zhasneme - poslepu.

Jednu dobu se psalo o slibných a andělsky oceněných První hoře, že jsou to druzí Už jsme doma (je zvláštní psát takhle o kapele, když její předobraz je stále aktivní a ještě pořád nevaří nudlovou ze starých ponožek), ale když už mluvíme v nadsázkách, spíš bych řekl čeští System of a Down, pokud vám teda nevadí, že nehrajou až tak metal. S vážnou tváří jde o mix jazzové barovky, UJD a Insanie, nejpodivnější crossover, na který jsem mákl, ještě tak spolu s Mushy Muxx. Kauflant nejsou blíž, do punku a do hardcore spíš.

A taky do osmdesátkového undergroundu, plastikovské reminiscence, vůbec netuším, jestli Lenka Hrůzová může být novou Michaelou Němcovou (Půlnoc), jednak nedostává tolik prostoru, jednak ji ještě neslyším. Jestli bude někdo hledat slabiny alba, ukáže na vokální party, zpěv ani dvojzpěv nepřesvědčí, Svoboda není tak výrazně zabarvený hlas, aby se na tom mohlo stavět. Což je nevýhoda stejně jako výhoda a kapela lépe funguje jako jednolitý celek, rytmika je zvířecky odbržděná a saxofon si ukrajuje polohy, které nejsou tak očekávatelné.

I texty se pohybují mezi plastikovskou a wanekovskou poetikou, což je mimořádně dvojsečná zbraň, Wanek je strohý a tajenkový, symbolické zkratky, Plastici zas rádi pracovali s temnými říkankami, kde tajemství a ztišený všední průhled byli v neopakovatelné rovnováze, jako když tancuje bič na ohnutých zádech vzduchu, ale neudeří. Kauflant se tím proplétá svobodně a sebevědomě, nechává si místo na metaforickou komprimaci („Můžu nelitovat / navždy opatrovat / bezvýznamná vítězství"), ale nezapomíná na EXIT-SINGALONG a jeho rafinovaně jednoduchou variaci („Někdo jiný je v mém obraze / a někdo jiný je na mém místě").

Cover i celý jde v tradici expresivní výtvarné linie PiR, kam patří přidalovský přebal Valerian´s Future, zde homunkulovské vazby Kateřiny Suchdolské aneb Bytost jako otevřená zlomenina, možná trochu z nenáležité písně: „Myšlenkou trochu studenou / donutíš kolena upadnout na ucho / Zaklepou ti zády."

Související články

Mashy Muxx - Light
Uštkni - Protijed

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: alternative rock
Nosič: CD/LP
Celkový čas: 35:58
Rok: 2010
Vydavatel: Piper Records
WWW: http://www.kauflant.cz
Seznam skladeb:
  1. bez olova
  2. uzené ve dvou
  3. jamon serrano
  4. mínus
  5. dvě lenky
  6. terex business system
  7. pečená včela
  8. mungo: the incident
  9. nehty

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek