Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Boduf Songs

Boduf Songs

This Alone Above All Else In Spite Of Everything

autor: maxim lego | 15. 03. 2011, 23:30:08 | návštěv: 3721 | reakcí: 0

Dlouhé zvukové plochy s proměnlivou intenzitou, vývojem a všudypřítomně zneklidňujícím, až strašidelným akcentem. Filmová hudba doprovází ponuře tiché písničkaření. Jak se ptávala Moriana z černého mezipokoje: Seš vadnej? V tu chvíli začal z vedlejší místnosti huhlat Vincent Gallo, předposlední mohykán divného.

Ani nevím, na co se vás mám zeptat. Jestli máte rádi folk? Jestli jste slyšeli slovo „americana"? Jestli pro vás není termín „singer-songwriter" synonymem pro hudební trend? Jestli jste na vyšší neodborné škole měli raději biologii, nebo mystiku? Boduf Songs: The Giant Umbilical Cord That Connects Your Brain to the Centre of the Universe.

Proti minulému, teple klaustrofobnímu albu How Shadows Chase The Balance (2008), se zdá nová matérie výraznější, ale to je dáno hlavně tím, že ke tradičním ingrediencím pošmourného poloticha přidává i vypjatější, „rockovější" polohy, trudné melancholiky by až polekal. Mathew Sweet je z těch morousivých pavouků, co uhrane, i když bude šeptat a brnkat jednu-dvě klavírní linky. Pokud ovládnete hudební mikroekonomiku vášně (tísně), minimalismus, který dokáže posluchače strhnout, pak jsou možnosti nekonečné, obzory hluku a dalších nástrojů jsou jako nový svět.

Nejvýlučnější je v tomto ohledu druhý song Decapitation Blues, ale nástrojové orgie nečekejte. Opravdu tu je sytý a hlasitý rockový nástup, provázený podivným elektronickým vrzáním, temný Sweet přechází z nočního šepotu do denní mluvy, promlouvá-zpívá asi jako se bavíte u snídaně o půl šesté ráno, když je ještě tma a mlhu krájí jen sousedovic lunatický dog. Jenže hned potom následuje píseň s výmluvným názvem: Absolutely Null And Utterly Void.

Mathew Sweet aka Boduf Songs není ostentativní tazatel temnoty, ani trendový depresário, jeho ztišený projev nemá kýčovité (sentimentální) podloží, vážný smutek není tragický, spíš sdělný, odhalující. Zatímco Vincenta Gallo bych si raději poslouchal doma, u Boduf Songs bych se těšil, jak si jeho hudební minimalismus a pečlivě opracované ticho podmaní prostor kolektivní seance. Ne, mrtví tam nezůstanou, ale hodně zastaveného vědomí, to bych si vsadil...

BODUF SONGS (UK / USA, Kranky)

ALL IN THE GOLDEN AFTERNOON (USA)

16. března 2011
Praha - A Studio Rubínstart
20.00, vstup 250 Kč

Související články

Boduf Songs - How Shadows Chase the Balance

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: doom folk
Nosič: CD/LP
Celkový čas: 41:25
Rok: 2010
Vydavatel: Kranky
WWW: http://bodufsongs.com/
Seznam skladeb:
  1. Bought Myself A Cat O'Nine
  2. Decapitation Blues
  3. Absolutely Null And Utterly Void
  4. I Have Decided To Pass Through Matter
  5. Green They Were, And Golden Eyed
  6. They Get on Slowly
  7. The Giant Umbilical Cord That Connects Your Brain to the Centre of the Universe
  8. I Am Going Away And I Am Never Coming Back

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek