Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

FDK

FDK

Earthlinked

autor: cyril kosak | 1. 03. 2011, 13:22:52 | návštěv: 3894 | reakcí: 0

Jejich (prozatím) největším problémem je, že jak jsou hardcore/metaloví fanoušci rozprostření do všech stylů a často odmítají prostupovat jimi napříč, budou jen pro hrstku zasvěcených, ke své i jejich smůle. Tohle není americké emo-granko, které se rozpouští v kýči kontrastních návalů a kombinování toho nejpřítulnějšího, v imitování zvířecího řevu a opravdového nasazení. Srůst stylů v podání FDK je tak těsný, že mě napadá, jestli se vůbec o nějaké české desce dá říct, že je „post-metalová", jakkoliv tohle není měřítko ani kvalitativní hodnocení, slova.

Když jsem je viděl na živo těsně po EP ještě pod hlavičkou Fuck Da Karot, mluvilo se o nich a v podstatě tak zněli, jako o pokračovatelích Lvmen, o vznosném emocore středověkých rozměrů, epos jako dlouhá a postupně odvíjená sbírka epitafů, city vypravěče. Za těch pár (čtyři) let udělali krok jinam, ale než ho udělali, vypěstovali si kus nové země pod těžkou smrdutou nohou, obdělávané bláto nepotřebuje humus.

Chlívkově asi takhle: post-rock, atmospheric, sludge, emocore, sludge, doom. Ovšem bez očekávatelných berlí klišé. Post-rockové kudrlinky a honitba vlastního penisu je včas a důmyslně utnutá dalším motivem a smrtící touhou po nových dveřích, sludge bývá výchozí ozvěnou budoucího, emocore si pouští screamo ze řetězu, ale vokál tvoří v nástrojovém obsazení tak výjimečnou a zřídka používanou položku, že ho nestihnete oštemplovat jako „tradiční prostředek". A všudypřítomný doom tomu dává dramatický oblouk, všechno drží pohromadě a zároveň se nechává nahlodávat kovovými brouky metalu, aby se nepropadl pod vahou sentimentálních citů.

Když se ve čtvrtém válu projeví řev, jako by vám do těla nastoupila africká horečka mrazivé noci: mám s sebou jenom jeden nůž, ale ten je dlouhý jako stín na rovníku ve dnech rovnodennosti, o to větší má čepel. Vokály se šetří, záhrobní screamo se tu mísí s velmi působivým deathcorovým maglajzem, který je ve zřejmém protikladu s doomovou základnou, klenuté vokály dejte stranou.

Přestože základním cítěním jsou FDK melancholici. Ponurá ve smyslu zjitřeného vnímání je málo. Tohle je ponurá coby bytostné lpění, mám základnu, čekám na odvěsny. Tři kytary (sick!) umožňují neprostupný zvukový val, vrstvení několika melodických plátů i kontrastní budování atmosféry, odbíhající melodické linky jako předvoj, závoj i spermie progresu. Už dlouho jsem neměl pocit, že když někdo servíruje skladby v průměru šestiminutové, že si u toho nestihne zavázat tkaničku, ani není schovaný za rohem a potutelně čeká, jestli si všimnu pustého přešlapování.

Aniž by to mělo nějaké soutěžní parametry, za minulý rok jsem neslyšel nic lepšího, než je metalová triáda FDK - Mother - Gospel of the Future. Jakkoliv i označení metal začíná být dneska příliš úzké, máme stoner, blair witch a post. Ale to mě trápí ze všeho nejméně. Symbiotická sebevláda, krásný organismus.

Související články

Lvmen - Heron
Lvmen - Heron

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: post-metal
Nosič: CD
Celkový čas: 47:14
Rok: 2010
Vydavatel: X Production
WWW: http://fdkband.com/
Seznam skladeb:
  1. No love to scorch
  2. Mmx ad
  3. Transocean
  4. The first dream
  5. Execution
  6. Slurred
  7. Katla
  8. Earthlinked

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek