Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Bratři Orffové

Bratři Orffové

Bingriwingri

autor: maxim horovic | 18. 06. 2006, 14:30:29 | návštěv: 4739 | reakcí: 3

Orffové nejsou bratři rodem, zato duchem. Zároveň jsou jedním z největších objevů na naší hudební scéně. Ivan Gajdoš, krnovský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista. Producent Lukáš Novotný, který se kvůli jeho písním spojil s Matoušem Godíkem (aka ZKA4T). A z prostě folkových skladeb vzniklo album stylově označované jako „folktronika“. Skladby dostatečně silné v doprovodu kytary získávají nový rozměr elektronickou zvukomalbou, do níž jsou ponořeny. „Chemie“ nerozežírá, slouží jim.

Bingriwingri není klasické koncepční album s příběhem. Nabízí představu fiktivního světa, v němž se dějí neradostné věci vedle těch příjemných. Oč jsou kontury tohoto vesmíru nejasnější (občasné použití svahilštiny), o to jsou básnivější a pocitovější. Nedořečenost a lyrika vás nenechá před branami. Můžete řešit jeho alegoričnost, vedle Bingriwingri se v textech objevuje Krnov. Nabízí se paralela s brněnskými Vítrholc (album „100“), i když jejich jinotajná planeta je groteskního rázu a hudebně zcela nesouměřitelná.

Pestrost podpořili hostující kytaristé Filip Míšek (Khoiba) a Dano Salontay (Dlhé diely, Frogski Pop), kontrabasista Petr Tichý (Alvik) nebo Tomáš Dvořák (Floex). Právě „floexí“ duch je tu cítit. Nadýchané, nu-jazzové kombinování živých nástrojů a elektroniky. Bohaté nástrojové obsazení (kontrabas, klávesy, trumpeta, cimbál, fujara, flétna, akordeon) a precizní aranže ještě nemusí znamenat zajímavou desku. Jenže Orffové předkládají hudební leporelo: folk (nikoliv ten opečbuřtový) a předoucí click'n'cuts, šanson, world music, metličkový jazz i pop-rock (nedaleko postává Kryštof). Vyzní i bezstarostně instrumentální a večerníčkový „Vláček do Bingriwingri“, fantazie se potkává s roztomilou hravostí, zvuková koláž bohatne. Střídavé nálady vykreslují fantazijní mikrokosmos.

Přes originalitu a kvality alba i přes jeho přístupnost pochybuju, že se Orffové stanou miláčky širšího publika. Koho zajímá folk? Natož jakási „folktronika“? Nestanou se Bratři Orffové uskupením obecně vyzdvihovaným a přitom neznámým, jak je to např. u pražských Alvik? A co na tom?

Informace

Žánr: folkpop (folktronika)
Nosič: CD
Celkový čas: 41:15
Rok: 2005
Vydavatel: Quazi Delict Records
WWW: http://www.bratriorffove.net
Seznam skladeb:
  1. Na hadím ocase
  2. Pátek
  3. Sova
  4. Vláček do Bingriwingri
  5. Vzduchem
  6. Bingriwingri
  7. Nevypínám
  8. Krnovská
  9. Odcizení
  10. Moře

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 3
sallyst
11. 07. 2008, 06:42:32
myslim ze pokud ma nekdo cit pro jazz,
tak tohle pro nej cizi nebude...
vcelku originalni texty ..misty bez rymu...nekdy naopak s cimrmanskym absolutnim rymem :)zasazene do klidnych vod...

crack
25. 09. 2006, 15:57:51
nerad to tvrdim ale viděl jsem je hodněkrát a opravdu, něco hnusnějšího jsem neviděl...přirovnal bych to k mattafix jiného směru

mw
18. 06. 2006, 20:39:39
zazni kostrafon a pojedem do pohadky...

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek