Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Magnetik

Magnetik

Projektor

autor: maxim horovic | 8. 11. 2010, 06:53:33 | návštěv: 3356 | reakcí: 3

O předchozí desce Laudanum se říká: „Rozhodně se znovu ztrácí českému pelotonu o pár koňských délek." Tedy pokud přistupujeme na metaforu (pardubického) závodního okruhu, je nutné souhlasit, jen s tím rozdílem, že všichni sedí v ochozech a čekají. Na prázdné trati ani stín. Dlouho. Minimálně stejně dlouho, než doletí světlo na Proximu Centauri.

Hvězdný projektor. Když jsem dosáhl plnotučné adolescence a děvčata měla příliš malá nebo příliš velká ňadra a já měl zkreslená očekávání od psychologie penisu, objevil jsem sci-fi časopis Ikarie. Ivan Adamovič, Petr Bauer, Robert Holdstock, Setkání s Heechee (to není ta americká herečka, v té době jí bylo patnáct). Hvězdný projektor se nevypínal. Nebylo to nic nového, jen se probudily Součkova rezidua z dětství.

Zeiss Projector na obalu desky a koláž v duchu pionýrských (naivistických) sci-fi. První stroj vyrobený léta páně 1924, taky se mu říká Zeissovo projekční planetárium; mašina v Caracasu promítá už od roku 1950. Vzpomínáte na úvodní sekvence Zemanova Vynálezu zkázy? Obrazová vertikála, Zeissův projektor naopak.

Nechci vynášet kategorické soudy, ale pokud někdo tvoří pomalejší, zasněnou a atmosférickou elektroniku, vždycky to bude mít filmové konotace. Nikdy není od věci vrátit se ke géniu Zdeňka Lišky, stejně jako můžeme dokola omílat Čapka, Wellse a další blokády otevřeného prostoru. Relevantní je mluvit o striktním využití analogu a o nové člence teď už kvarteta, najednou je tu (vedle Venkrbce a SM24) svěží (to je kýč) dívčí hravost (taková ta bez temného zákoutí ženy, gender mi promine a vynechá) kytaristky Mitsuko, bez níž je i vesmíru jen půl. Za vějičkou kosmologického hraní je auto-projekce, uvnitř zhasnutého JÁ pak hvězdárna, projektor i vesmír, který proudí oběma směry. Tolik do úvodu psychologie. Tam uvnitř jsou různé zbytky podvědomí, ale taky echa kolektivního nevědomí, takže Projektor Part I a II může připomínat japonské Y.M.O., ale i Utajený světadíl Žentouru (sick!).

„Z nahrávky vyzařuje uklidňující teplo." Pokud posloucháte skučení ticha a tóny otáčivých antén, tak zcela jistě. A kromě chladně zurčivého elektra tu jsou pro Magnetik bezprecedentní songy jako Onyx. Opakující se kytarový motiv říká: opakování je těhotné gradací, pokud víš, kdy a kolik nástrojů postupně přidávat, finální electro-pop/jazz-rock je ta poslední vteřina před kalhotkama. A více už si stejně nikdo nepamatuje.

A to by byla škoda. Protože Magnetik vytváří sbírku kratších, efemérnějších skladeb (ambient, triphop, dark wave, arabský industriál) a Projektor je formálně spíš soundtrack než jednolitá ambientní podestýlka pod hvězdnou oblohu. Sprosťáku.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: electro
Nosič: CD
Celkový čas: 46:21
Rok: 2010
Vydavatel: X Production
WWW: http:// www.magnetik.cz
Seznam skladeb:
 1. Chrysanth
 2. The Sun Is Near Me
 3. Burly Elk Song
 4. They Are Coming from Eggs
 5. Onyx (O.N.Y.X.)
 6. Projektor Part I - Déja Vu
 7. Projektor Part II - The Return of Déja Vu
 8. Do It into My Hot Cup
 9. Silver Speaker
 10. Black & White TV - Music from the Respirium
 11. Film Noir
 12. Where Birds Are Silent
 13. Elegy for the Unnecessarily Dead Poets
 14. There's No Way Back

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 3
H. Robátko
10. 11. 2010, 15:26:06
a to já bych řek že právě naopak. pokud je tu v Čechách někdo, kdo umí pracovat se zvukem synťáků a nejen, tak je to právě ten chlap i když uznávám, že právěže nejenom :)

Monika
9. 11. 2010, 17:29:46
nemůžu si pomoct ale na to kolik ten chlap má těch svých "alten machinen" tak jede hodně pod možnosti (byť jen čistě hardwaru) ale právěže nejenom. za kapelu ČMOK zdraví Monika Slušná

p.
8. 11. 2010, 19:40:13
Da se sehnat jako pack s casakem Zivel (31) za ferovych 250. Treba tady http://www.polipet.cz/titul.php?id=5268.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek