Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Insania

Insania

Kult hyeny

autor: cyril kosak | 28. 09. 2010, 09:59:29 | návštěv: 5086 | reakcí: 0

„Jestli vše jeden celek je / každý kdo souloží, masturbuje... Jestli vše jeden celek je / tak diktatura sama sobě diktuje... Jestli vše jeden celek je /  tak peklo jsou ti druzí, my rozhodně ne."

Některé kapely jsou aktuální v tom nejlepším slova smyslu, ještě neždímají zpocenou krev a když si drží přirození, nemáte chuť se dívat oknem do zasněženého parku, ale klidně oceníte odér horkého semene. Můžete si vybrat cokoliv chcete, máte straku v hrsti, máte vlastně všechny ptáky, muzika je pořád skvělej rokenrol, ale zároveň je tu prostor na protest, který je daleko uvěřitelnější než u většiny frackovitých punkáčů.

„Duše má cynická je introvertní, gotická, k modlitbám kritická, k lacinejm cetkám skeptická."

Zvuk pochází z jiné prádelny, hutná, hrubá kytara je předznamenáním nu-metalu, ale použitím elektroniky a kláves se podobá spíš nazvučené valše. A  tyhle parádičky dělají už jen staří turečtí převaděči Bosporu.

Laika je klasickým průbojným obloukem, kterým umí zasvítit jen oni, dříve to byly pohanské ohně na horských úbočích a nahá láska ve skalách, dneska jsou to světla neónů, prodávající ekonomickou krizi. Ale jestli vás prvním poslechem chytne Laika, s druhým to bude Charisma krysy nebo po čertech dobrý Volný radikál a s pátým to budete točit pořád dokola a hledat jediný slabý vál, který tam není.

Těžké kyvadlové riffy vám sklání máničku až na zem, hlava je těžší než rtuť teploměru a  zbabělost se měří ve všech teplotních jednotkách. Takže i když si na jednu stranu musíte připadat jako ten přiblblej poličkovej tučňák, co pořád kejvá hlavičkou, vysvobozením i úlevou je refrén. Refrén pointuje, tluče a kope.

Poly nejčastěji roztahuje běhoun řezavého vokálu, ale je tu i stylizovaný škleb, rapovaná polodeklamace nebo zdvojování a filtrovaný kabaret. Klávesák a strůjce samplů Tudy se projevuje i tady, musím se podívat do Sportu, jak se to píše o nejlepším období kariéry, jsou to kecy, když máš radost a nejsi sebenegr, je to vždycky dobrý.

Insania byla odjakživa rouhačská, není proto od věci říct, jak daleko má ke Kabátu. Lekli jste se, co? Pravdou je, že Insania je přesně  ta kapela, která by na to měla. Cit pro melodické, hymnické refrény je neskutečný, ale museli by se zbavit nečesanosti (i špína může být falešná) a zvrácené mystiky, sarkastických textů a nechat jen kadeřnictví hitů, kanály a temně deviantní notu zahodit. Jenže to by se stalo daleko dřív.

„Joe pomiloval svoji dlaň - co na to říct?"

I nadále pracují s oblíbenými tématy a symboly, jen se od sabatistických rituálů posunuli k dnešku, s touhou tnout do prasečích kolínek společnosti. Místo biblického pekla je tu peklo mediální a moderní ikonizace, tradičně jsou zastoupeny krysy a potkani v různých obměnách a metaforách, řádové sestry už nejsou skutečné, ale slouží jen příměru. Obligátní bůh a jeho bratr ďábel cinkají ve vzduchu doslovně i podprahově, stále tu je ta zvrhlá touha po duchovním naplnění a satanistickém gospelu (sick!), ráj patří hyenám.

„Pověsíme celebrity, do hajzlu spláchnem jejich hity."

Nechme být jednotlivé hudební složky. Můžete být zaskočení doposud řečeným stejně jako opulentně progress-rockovými záchvěvy, provařeným zkreslováním vokálu, robotickými analogy, belzebubickými riffy a la Fear Factory nebo průhlednou stavbou songů. Když se ale proderete zvukovou houštinou, sedí tam vytlemená kapela, vyjetá do střízliva, „je čas tupých mozků a bezduchých žvástů", smějou se právě vám. Škrábou brambory na obrozeneckých rukopisech a pitvají zajíce ze vzácné zámecké sbírky, do zadku mu nacpali Blesk a pokřikujou na něj: Běž a hledej Alenku se zrcátkem, dýmějový králíku, zvířecí bůh je na tvé straně...

„Bulvár je bajkonur pro chudý."

Proč jsou oblíbení i efemérnějšími kapelami jako jsou Gnu? Těžko říct, ale tyhle protiklady fungují. Driblování na hudební hraně kýče, ale zároveň dlouhodobá svébytnost a zapeklitá originalita, vytvoření bizarního subžánru. Staré pověsti mrzké? Pojďte dál, tahle tancovačka má groteskně veselý charakter,  démonický je synonymem legračního.

Ironický pandán k  tuzemským herpesům typu Škwor nebo Cocotte Minute? Na tom záleží ze všeho nejméně. „Tvoje zášť je typická, chápu to tak že kýčovitě tragická."

Související články

Gnu - Album Epochal
Gnu - Milimetry ticha
Insania - Rock´n´Freud

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: hardcore-crossover
Nosič: CD/LP
Celkový čas: 43:05
Rok: 2010
Vydavatel: X Production / Magick Disk Musick
WWW: http://www.insania.freemusic.cz
Seznam skladeb:
 1. Peklo jsou ti druzí
 2. Čas nízkých pudů
 3. Pověsíme celebrity
 4. Lajka se vrátila
 5. Je to zlý
 6. Syčáci z foglarovek
 7. Volný radikál
 8. Charisma krysy
 9. Estetika bizarnosti
 10. Joe se rozhod poslat bombu
 11. Potkan v hlavě
 12. Písnička psaná na oprátce
 13. Timebomb (pouze LP)

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek