Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Nierika

Nierika

Poison On Your Spoon

autor: maxim horovic | 9. 06. 2006, 00:00:55 | návštěv: 4597 | reakcí: 0

Na podzim roku 2005, dva roky po debutovém Hydroponicum, vychází singl „Satellite“. Nová deska na sebe nechá čekat až do letošního jara. Vyhranější kapela se odklání od downtempa a vydává se hledat popovou tvář. Ve stejné sestavě, doplněni o baskytaristu Martina Vašicu (Lu). Jak si vyložíte název „Poison On Your Spoon“?

Album je nakousnuté jakýmsi intrem s pointou (Undercover), ale dvojka ((R)evolution) vám už otočí hlavu správným směrem. Kytarový pop závislý na chytlavých melodiích. A na refrénech, které jsou v popu podbízivé nebo naopak nezáživné. I Nierika místy podléhá kánonu, přitom náběhy slok jsou tak svěží a slibné (Satelitte, (R)evolution).

Rádiový střih je prokládaný zádumčivějšími a hustě proaranžovanými kousky (Silver Sky). Odkazují k předchozí desce. Zahalené zvukové plochy, hluboký vokál, rafinovanější struktura a noisové pasáže. Nečekaně prozářené akustickou kytarou nebo klávesami. Dýchající elektronika, ale i tradiční písňová stavba, pomalu budované napětí a měnící se tvar (Good Bye). A na závěr skvělá Stronger, v níž Tomáš Neuwerth zpívá a la Johnny Cash.

Navzdory očekávání je tohle album prohlédnutelné až opakovaným poslechem. A to se týká i jednodušších kytarovek, protože vzadu, hned za fádním, jsou tmavé rohy zvuků a překvapující elektronický pohyb (zvukařské nasvícení: Dušan Neuwerth a Ondřej Ježek). Novou Nieriku můžete taky srovnávat s inteligentním kytarovým popem typu November 2nd nebo Peha, ale Nierika obě skupiny překonává.

První, nebo druhá (deska)? Raději mám první, protože je tu snaha o odlišnost, jakkoliv plánovaná, jsem pozér. Ve druhé jsem se taky našel, i když mi to trvalo. Jsem falešný pozér, spíš konzument a ten to má rád snadnější.

Propracovaný pop nemusí být nadávka, ale stejně je v tom jakýsi protiklad. Snaha o kvalitu a zároveň touha po oslovení širého publika. Jenže zavrhnout pop kvůli tomu, že je pop, to by znamenalo popřít i věci, které posouvají hudbu dál. S čím se to tu chci vyrovnat? Se svým elitářstvím? Dáš si, nebo ne. Tak se lžíce mají.

Informace

Žánr: pop (s nehtem od noise)
Nosič: CD
Celkový čas: 44:12
Rok: 2006
Vydavatel: Piper Records
WWW: http://www.nierika.cz
Seznam skladeb:
 1. Undercover
 2. (R)evolution
 3. Strawberry
 4. Naked
 5. 1000000 different tomorrows
 6. Satellite
 7. Silver sky
 8. Crystal
 9. Matter of taste
 10. Good bye
 11. Stronger

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek