Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Nierika

Nierika

Hydroponicum

autor: maxim horovic | 8. 06. 2006, 23:53:34 | návštěv: 4572 | reakcí: 0

Kopřivnický label Piper Records za necelé tři roky existence spáchal 10 stylově různorodých desek, co kompakt, to zářez. Objevení Nieriky nebo Lu, ustájení Folk3maila. Vedle toho neváhal vydat dnes už nefungující Valerian´s Future nebo Gavoru, u nichž se nedal očekávat velký prodej.

Debut Nieriky pojmenovaný Hydroponicum přinesl žánrový průnik do živě hraného downtempa, které u nás nebylo a není příliš rozšířené. Název je přesný, vystihuje náladu i zvukovou podobu alba. Úvodní, chutně netradiční song „Máselko“ předestře hustou, tepající hmotu. Elektronické kolotání a tenký nožík kytar prochází tou houštinou jako klidná laň, co ví, že nikde není past a tma je pouze dočasná. Světlo paradoxně přichází hned s následující „Schwarzblack“. Zkreslený dívčí zpěv (Monika Lohrerová) uprostřed zvukové masy, snění i rytmus, trip-hop říznutý popem. Síly se spojí ve skvělé „Boogiestyle“. K něžnému vokálu se přidá hrubý samet Tomáše Neuwertha (též hráč na bicí), námluvy v rozpitých obrazech, neustálé zvukové ševelení, žádný spěch. Dvojí zpěv a dvojí nálada se pomalu sráží a spájí jako bouřkové mraky, ze kterých nezaprší. Oblačná píseň, nadějná.

Střídají se lehčí, vzdušnější songy s těmi hůře prostupnými. „Marijash“ je můj osobní vrchol. Gotický a jako by netečný hlas je pohroužený do industriálních vod. Tovární směna v plném proudu, v tom se nečekaně rozezní elektrická kytara, pod nánosem samplů. A „Isobella“, oblečená do křapatého drum´n´bass, místy připomínající Ecstasy of Saint Theresa.

Do elektronických ploch zasahují kytary (Vláďa Schwarz a Zbyněk Machetanz) nebo i dechy (na klarinet Michal Burget). Dlouhé, často více než šestiminutové písně se zdaleka vymykají střednímu proudu, i když ten popový potenciál je cítit. To jasně ukazuje závěrečná „Yesternight“, která předjímá, co by se mohlo udát na druhé desce.

První Nierika, dynamický trip-hop zaplavený zvuky a obrazy, produkčně dotažený a celkově podmanivý. Navíc hratelný i naživo, v přesvědčivém tanečním podání.

Informace

Žánr: trip-pop
Nosič: CD
Celkový čas: 37:50
Rok: 2003
Vydavatel: Piper Records
WWW: http://www.nierika.cz
Seznam skladeb:
  1. Máselko
  2. Schwarzblack
  3. Boogiestyle
  4. Isabella
  5. Melted
  6. Marijash
  7. Yesternight

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek