Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Urband

Urband

st

autor: maxim horovic | 8. 03. 2010, 19:47:20 | návštěv: 4863 | reakcí: 1

Když vás něco namíří do kolektivního nevědomí, je to jako přirozený trip, droga života, která nemá nic společného se sentimentem ani s mrtvolnou nostalgií, rádoby společné zážitky se mísí s těmi, které nikdy nemůžou být individuální, Urband roztáčí flašinet a obrazy pracujou. Staré ruské zpěvy pobrané z bůhvíjaké náboženské kovadliny, jako ateista nevíš, Kotěnočkin a jeho Nu pogodi, kosmopolitní tango, spletené jazyky všech proveniencí, věčný stesk po přesahu, kundy z ryby, kuny i ribjata, dávivá samota i bezdůvodný, zákonitý stesk. Čekám na pokyn a rozpadnu se do souhvězdí chemie.

Možná že kdysi Traband měl podobnou sílu nebo tu stěží nabídnutelnou syrovost, ale teď už je zalitým kondenzovaným mlíkem patosu, tyhle emocionální vrstvy Urband nezajímají a kdybych řekl, že Urband je vágus stojící u Náměstí Svobody, je to stejný emo-švindl. Jablkoň už staví nástavbu složitěji budovaných skladeb a groteskně kabaretního veselí, Gothart bere Balkán jako živnou půdu pro svou popizující zábavu, která postrádá hrany a od původní strouhy se vydává k jugoslávské populární hudbě sedmdesátých let, tahle nadsázka je jen o trochu větší než by musela být.

Hudební výraz je daný poměrně minimalistickým nástrojovým obsazením: kytara (Vladimír Červenka), kontrabas (Pavel Všianský), housle (Tomáš Vtípil) a tři zpěvy. Žádné další kudrlinky, zpříjemňující aranžmá nebo post-ejakulační post-produkce. Když je třeba přitlačit, je tu Tom Waits za časů, kdy byl spíš strašák do zelnice než cituplnej stařík. Některé folkové polohy evokujou Kryla, ale když plivneš do sklenice vody, může vyskočit Eugene Hütz z gogolného bordelu.

Udusaná silnice kypřená trubadúrskou kytarou, toulám se pomalu a sám, štempluju klíny dívek nomádskou touhou, která na místě umírá, vidím světlo i tmu, všechno má stejný význam, úvahy jdou stranou, vedou emoce. Pláč je na stejné úrovni jako smích a facka znamená stejnou něhu jako pohlazení. Retro? Kušuj.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: ur-music/world music/častuški
Nosič: CD
Celkový čas: 52:09
Rok: 2009
Vydavatel: DIY
WWW: http://vtipil.cz/eshop.php?polozka=3
Seznam skladeb:
 1. Zachodite k nam na ogonyok
 2. Tango
 3. Oy, moroz
 4. Gop-stop
 5. Garden
 6. Statovstvo semena
 7. Ach, nevinite
 8. Komme night zu spät
 9. Dvoranin
 10. Prosti proschchay
 11. Nalyotchiki
 12. Na ulice marata
 13. Jesus

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
Uttami
15. 03. 2010, 22:08:34
Recenze se mi opravdu líbí
Ano ano,tak tak :-)
Koncert v sobotu pěkně rozjel,hudební kavárna se ještě takhle netřásla:)

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek