Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

LU

LU

Owes and Vows

autor: horovic | 1. 01. 2010, 20:20:50 | návštěv: 5180 | reakcí: 1

LU potvrzují, že jsou snad nejzajímavější indie-rockovou kapelou u nás a Zbyněk Machetanz jak pozoruhodný je skladatel. On je taky jediným pojítkem s první sestavou z roku 2002, on stihne kytaru i baskytaru a hlasem drží košaté a neodhadnutelné kompozice. To už není o sympatiích nebo o slabosti, ale o citu a ochotě vložit do jedné písně tři další, o invenci, která proudí ven a zároveň je ovládnutá.

Proti debutní desce je Owes and Vows pestřejší a barevnější, chvílemi se zdá, že i na úkor kytarové tvrdosti, ale je to jen zdánlivé, slabost pro zvukovou variabilitu zůstala, stejně jako důkladná a nenápadná gradace. Hudba je ještě o něco křehčí než dříve, ale o skladby se můžete opřít, ne jako o francouzské hole, ale jako o neprostupný živý plot, Machetanzovy polohy našlapujou od klidně šeptavé  až po fistulku, kterou připomene Tunde AdebimpehoTV on the Radio, na rozmanitosti se podílí jak francouzština v songu Un chanson, tak i důležité klávesy (Honza Szabó) a violoncello (Adam Kovář), Tomáš Neuwerth na bicí (taktéž Nierika) jazzově šmejdí po blánách a kvílivá vypalovačka Time is now je výjimkou.

Příznačná a esenciální píseň je třetí The call: začne jako cajdák, přejde do přemítavé a jako by vyčkávací plochy, jenže místo refrénu opět ten kulervoucí baskytarový motiv, zvonivá kytara a dechy (takhle „hraje" ZM na sevřené rty a mikrofon) tvoří skvělé, nepatetické finále, závěrečná věta opíše kruh a vrací se na začátek. Zvukově dotažené a detailně filigránské, užíváte si jednotlivé nástroje v jejich souhře, sladké, ale taky masité. Hudba pracuje v několika liniích, které vystupují a zase ustupují, všechno se to vpíjí do těla přirozeně - ne jako chemická cesta drogy, ale spíš vydatné prokrvení orgánů, komplexní masturbace.

Hromada smysluplných jednotlivostí nezůstává přehlídkou nápadů, skladby vyrůstají až oživnou, překvapují a mohutní každým poslechem, jestli spinet nebo sonicyouthovské echo, dohromady dostávám vypilovanou, pořádnou desku se vším všudy.

PS: Limitovaná vinylová edice vyjde příští rok. Halelujá, Piper Records.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: indie rock
Nosič: CD
Celkový čas: 44:15
Rok: 2009
Vydavatel: Piper Records
WWW: http://bandzone.cz/lukoprivnice
Seznam skladeb:
  1. tiny parts
  2. time is now
  3. the call
  4. getting hard
  5. state of mind
  6. eine kleine nonsense musik
  7. un chanson
  8. watering graves

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
trenT
15. 02. 2010, 21:47:36
joo, tak todle mě zase dostalo.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek