Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Midi Lidi

Midi Lidi

Hastrmans, tatrmans & bubáks

autor: maxim moebius | 9. 12. 2009, 06:56:55 | návštěv: 4466 | reakcí: 1

Je to jako s holkou, která ti chce ukázat, co všecko umí a jak je znalá věcí milostných i praktického faku, jak se žene obloha za krajinou a kde mi tluče srdce v bpm lásky. Vždycky sem ji měl rád a chvílema i miloval, všechno jí to věřím, všechno o ní vím. Dokud o mě stojí a kouká do mejch očí. Až vyrazí pryč a sama, budu toho litovat.

Jestliže trio Marek-Holoubek-Lisá se vůbec nebrání tomu, že tvoří neoriginální muziku, můžu se dívat podezřívavě, ale v době vyfutrované post-moderny to je buď sebereflexe nebo póza, jak mluvit o plagiátu v remixové době? Ve variacích na techno-minimal underworld a orbital nikdo u nás nezašel tak daleko, co se týče následování postupů a zvuků kapel, ani co se týče kvality a uvěřitelnosti muziky. Možná Moduretik naznačil, že je schopný mnohého, ale ten těká a tiká jinak.

Hastrmans, tatrmans & bubáks nabízí tracky propracované, zábavné a patřičně zahuštěné, ke všem proprietám svých vzorů vždycky přidají něco svého, ať už jde o textové útržky nebo zvukové hrátky a nečekané samply. Dr. Smith a pan Hyde se na vás valí nejen z druhé skladby Prop (textově založená na neodolatelné smyčce „Musíš se svést / také někdy i snést / sám") a raveově nabušené Lednice (ležérní hluboký vokál, sampl z nějaké africké kytárky bo čo a dřevěné perkuse), ale i z coveru a capella songu El Fusilado od Chumbawamba. Vrcholem v téhle linii je track  Morze s polských textem,  b-sides underworld, občerstvený o zdvojený vokál a  ten dívčí nekřičí: „morze jest zimne".

Potemnělá orbitalovština Lodníci má party gradaci, i když v půli si hraje na ambientní schovávanou a klame tělem i dubovou linkou,  v závěru hrnec přetéká řvanými vokály a je rozstřílen výkřiky dechů. Midi lidi jsou bez zábran a vedle potemnělého tracku Noc (jeden z nejlepších, často si myslím: proč není delší?) sází disco-funky-shit Strom, který má blízko k prodejné třpytce startujících Kofe-In i mistrně cudnému striptýzu Kylie M.

Techno záseky a la někdo střídají úhybné manévry s osmibitovou matérií (Po startu: „Nejenže tě miluju, ale mám tě i rád") nebo filmovými elementy a předělávka Žbirkova evergreenu Do člna je dostává do blízkosti slovenských písňových pokušitelů Longital.

Jazyková stránka byla vždycky silná, nejde jen o texty-slogany, ale i o hudebnost jazyka, na HTB o střídání češtiny, slovenštiny, polštiny i angličtiny. Bezbřehou hravost potvrzují nejen hosté, citace a cover verze (Novákova Hvězdičko blýskavá), ale i děkovačka, která zahrne electro-performery I Love 69 Popgeju i fastcorové Kulma, bez zajímavosti není, že vinylovou verzi alba vypouští ven punkový guru Martin Valášek na svém labelu Malarie records.

Nečekal jsem, že Midi lidi se budou chtít popasovat se vzorovou elektronikou, ale na druhou stranu jdou pořád daleko zajímavější cestou než třeba Simian Mobile Disco, kteří na nové desce rezignovali na cokoliv, co je dělalo svébytné a hromadou hostujících vokálů a pseudo-pestré mozaiky uvízli v zaměnitelné vatě osmdesátkového diska a eklektického electro-popu. Podobná východiska, horší výsledek. Vrchol Midi lidi přijde na třetí desce.

Je tady ticho, klid / můžeš si ten svůj shit, vyřešit." Nedělám nic jiného.

n

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: techno-electro-minimal
Nosič: CD + LP
Celkový čas: 70:27
Rok: 2009
Vydavatel: X Production / Malarie
WWW: http://www.midilidi.cz
Seznam skladeb:
 1. Večer
 2. Prop
 3. Příběh
 4. El Fusilado (midilidi remix)
 5. Lednice
 6. Půda
 7. Ježek
 8. Do člna
 9. Morze
 10. Po startu
 11. Lodníci
 12. Noc
 13. Strom
 14. Mon
 15. Pohlednice
 16. Pokoj
 17. Pouzdro

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
subaudition
9. 12. 2009, 13:34:17
fotky z midilidí a ventolina, kdyz byli v čb http://subaudition.blogspot.com/2009/11/ventolin-midi-lidi.html

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek