Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Sníh na schodišti

Sníh na schodišti

To se nám hodí

autor: maxim cocacola | 25. 11. 2009, 07:25:27 | návštěv: 5038 | reakcí: 1

Sníh na schodišti jsem číhnul na foglarovské kompilaci Téma jestřáb, která obsahovala takřka neznámé kapely z oblastí alternativního rocku a vyjma crust-punkové  Průmyslové smrti šlo o hůře zařaditelné formace. Skoro se mi nechce věřit, že to jsou dva roky; Sníh na schodišti nabídl píseň Myšák a jestřáb, „trochu večerníček, trochu bajka (evokují Hmm...)", která je kvintesencí celé tvorby Sněhuláků.

Prudké změny tempa i nálad, volná radost a nekonečná hravost textová („Dopijem a pudem / za svým pudem")  vetnutá do svižného, velmi svižného indie rocku. Jinačí než jaký dělají vazební Pavilon M2, melodičtí The Mood nebo lo-fi psychedelici Bugmen. Má to ten šmak chemického míru severozápadních čech, feeling Houpacích koní, i když nakopnutější a ne tak světácký. Jsou schopní hybridizovat žánry a totálně se jim (vy)smát (Sraz), ale zároveň použitím foukací harmoniky připomenou australskou post-punkovku Celibate Rifles (ach, jak daleko jsem ochoten zajít).

Ze začátku sem měl problém s vyzněním, které tomu dává vokál Josky Trosky, protože sem smradlavý od poslechu těch migrujících heavy-noise-rockových psů a dalších špinavců. Ale pak jsem viděl tuhle fotku  (nádherné čudlíky, miluju živé bustry) a byl sem na správné koleji, přišel song Holky a kluci (desku nahrávali ve Všechlapech). Ne, žádný čuňárny, jen řízná muzika těch, co nejsou na první pohled chlapáci.

Texty jsou neosobně emotivní, zkratkovité a výstižné (K jinýmu táboráku) nebo taky civilní a neprvoplánové - ale ne jako hlubokofakovní citovky vyčichlé fixy, spíš text jako předmět každodenní potřeby, která nemá jen hygienický smysl (Beze slov), metafora jako retko, neptáš se, co s ním, možná třeba Znouzecnost, i když jejich texty mají tendenci k legendistice.

Z přednášky doktora Kostky na téma hřídel / dvě mladé dámy odcházejí bosky / koule byly omluveny, kocovina ubitá..." (Ti akademici) A tak se věci mají, něha chlastu rozvedená prozíravou kocovinou, zdánlivě křehká muzika je třeskutě kytarová, nespoléhá na hladce očekávatelnou onanii sloka-refrén, takže do středního rádia to pude těžko, neurazí - nadchne. Teda pokud se k vám z dalekých končin dostanou. A to je největší problém těchhle dobrých, skvělých a ještě lepších volekapel - abys je viděl hrát. Houpací koně cválaly hodně a dlouho, dneska mají vydané dema a rarity, veteráni, kam dohodíš sněhem? Schodiště mám napnuté až k řece, bydlím na první straně polska a všude tu jsou lidi. Myslim.

„Když na to nezapomenu, přijdu klidně hned, ale přísná kocovina nechce zcepenět."

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: indie-rock
Nosič: CD
Celkový čas: 50:00
Rok: 2009
Vydavatel: Avik
WWW: http://www.snehulaci.cz
Seznam skladeb:

 

 1. roste ledacos
 2. nastydnul
 3. myšák a jestřáb
 4. veřejně hledaný
 5. ovečky
 6. holky a kluci
 7. ti akademici
 8. náhodná setkání
 9. pondělky
 10. jinýmu táboráku
 11. beze stop
 12. sráz
 13. všudybud

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
majk
29. 11. 2009, 12:51:17
Díky za moc pěknou recenzi a že jsme byli pochopeni tak, jak se ten rakenrol snažíme brát! Jen jediné upřesnění, desku To se nám hodí jsme nahrávali v plzeňském studiu Ex-Avik pod taktovkou Pavla Broma. Ve Všechlapech jsme nahráli jen jeden nejnovější song s názvem Maká to. Mějte se!

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek