Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Matteah Baim

Matteah Baim

The Laughing Boy

autor: maxim horovic | 6. 11. 2009, 09:16:19 | návštěv: 2708 | reakcí: 0

Matteah Baim aka Baby Baimington má coby výtvarnice ráda klasicistní stylizace bez přehnané teatrality a jako písničkářka se vzpírá jednoznačnému zařazení. Divadelnost ji sice spojuje s Coco Rosie, ale jinak bych sestry Casady do toho vůbec nemíchal, ty rozkošně čůraj na jiným pískovišti, surreál má zamotaný pižmo.

Po debutovém albu Death of the Sun přichází Matteah Baim s výraznějším a pestřejším albem Laughing Boy, které upoutá křehkou malebností (můžeme přirovnat k éteričtějším skladbám ranné Goldfrapp), ale i aranžemi a mixem, kterého se ujal svérázný patron Jamie Carter. („I record and/or produce albums, preferably in interesting locales."). Jsou tu místa odkazující k hypnotické atmosféře Dead Can Dance, ale celkově má zvuk prostor a stáří, stojí pevně na analogu i digitálu a pracuje patinou láskyplné vzpomínky, jemné lo-fi, které zůstává v pozadí a vytváří pódium i oponečku pro hlas. A hlas  Matteah B. unese celou mužskou touhu a čtvero ročních zasténání.

Při hledání nějakých průsečíků můžeme klidně malovat králičí díru mezi Metallic Falcons a Vashti Bunyan, u cesty stojí pohádková imitace Tara fuki a ženohlavy Women no cry, ale  není třeba utíkat po mechu ve štramplích. Podivné chvění mezi neo-folkem a psychedelickým písničkářstvím má značně vágní hranice, nebudete je potřebovat.

Zajímavější je, kdo všechno se na desce podílel a hlavně ta půvabná, samozřejmá vyváženost jednotlivých detailů a písně jako celku, kterou MB zrežírovala. Jmenovitě: Butchy Fuego z originálních Pit Er Pat nebo basák Rob Doran (ex-Alkaline Trio, ex-Pit Er Pat), Robert A. A. Lowe z nedávno se představivších Lichens (ex-90 Day Men), všestranná japonská multiumělkyně Leyna Marika Papach (coby divadelnice vystupovala i u nás, spolupracovala s Carla Bozulich nebo Jason Forrestem),  Emmett Kelly (hraje s Bonnie „Prince" Billym) nebo výtvarnice Rose Lazar.

V poslední době se MB věnuje i filmové hudbě a poslech nejen poslední písně Temple dogs to jasně dokládá, sladká a hustá omáčka, říkám „post-world music", volám strange enigma: Ta, která sní dopředu.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: psychedelic-songwriter
Nosič: CD
Celkový čas: 35:36
Rok: 2009
Vydavatel: DiCristina
WWW: http://www.matteahbaim.com
Seznam skladeb:
 1. pagoda
 2. the runner
 3. he turned my mind around
 4. birthdays
 5. bird of prey
 6. wilderness
 7. black beads
 8. monkey chant
 9. moths on fire
 10. orange juice guitar
 11. the whistler
 12. big cat
 13. temple dogs

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek