Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Various

Various

Monika Barchen Songs for Bruno, Knut & Tom

autor: horovic | 20. 08. 2009, 09:02:56 | návštěv: 2864 | reakcí: 0

Začátek výběru a hned tu smrdí chlap, je mi z toho feministicky blivno. Jenže Robert Lippok není ledajaký vobejda, ten by slušel každému labelu a Monika není genderově vyhraněná. Lippok (též člen To Rococo Rot) si rozprostře tepich z chladného rovného beatu a na ten sype svěží zvuky zvláštních perkusí, spíše cizokrajných trubek, etnický nádech ukazuje blízkovýchodním směrem, srdce tepe svatou krásou. Dalším zajímavým mužem je kytarista Max Punktezahl, mimojiné člen post-rockových Contriva (na basu tu hraje Masha Qrella, na kompilaci rovněž zastoupená) a taky spolupracovník Notwist. Song Dashes se lehce pohybuje mezi post-rockem a elektro-akustickým pohlazením, na vokál už není místo.

Na poli nezávislé elektroniky s nejrůznějšími přesahy se pohybujeme i v případě ženských elementů. Jednou je to roztahaná tereminová temnota (Dorit Chrysler), podruhé electro dark beat, obtěžovaný živými nástroji (Chica and the Folder) nebo v podobně deviantním duchu se odehrávající track Monika in Polen (sama šéfka labelu Gudrun Gut),  který do mechanických techno beatů sází stereotypní banjo trylek a samply obecního rozhlasu. Zcela odjinud je závěrečný kus Wilderness Barbary Morgenstern, kde piáno podmalované praskajícím click´n´clicks pomalu propadá zmnoženým vokálem velké B.

Monika E. taky přišla s velmi zajímavým kompilačním cyklem  4 Women No Cry, doposud dvoudílným. Spojuje neplačtivě křehké ženy z různých koutů světa a na výroční sbírce jsou zastoupeny téměř všechny. Pařížanka Eglantine Gouzy, zasněná a veselé zároveň, připomene nevázané vokální veselí Stereo Total, jen ta rozšafnost schází. Rosario Blefari z Buenos Aires nezapře své kořeny v rockové kapele, skřípavý kytarový podklad slouží pro „bittovské" vokální výstupy, přidává mnoho cizích zvuků, smyčce a akustickou kytaru, z popových čísel alba se poněkud vymyká (na druhou stranu skvěle poslouží k prokypření celé desky).

Vedle zmiňované Dorit Chrysler tu zasáhnou ještě dvě divy.  Japonka Mico volí složitější, zvukově mihotavý podklad s prskavými basovými beaty. Jimi i svým zpěvem tvoří zajímavou a netuctovou variaci na Björk.  Ještě hůře uchopitelná je  Barceloňanka Iris, která našlapuje kolem nabízejících se melodií, ale nesáhne na ně, ponořená v lámavé náladě a nepřitažlivých, zvláštně cizích krajinách.

Kompilace Monika Barchen Songs for Bruno, Knut & Tom ukazuje, kolik se toho odehrává na zdánlivě neširém poli elektro-akustického písničkářství a indie (folk) elektroniky. Cit značky Gudrun Gut pro skladbu společných nahrávek, stejně jako pro hledání talentů napříč kulturami je obdivuhodný.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: electro-acoustic / indietronik
Nosič: CD
Celkový čas: 54:44
Rok: 2007
Vydavatel: Monika Enterprise
WWW: http://www.monika-enterprise.de
Seznam skladeb:
 1. Robert Lippok - T H O N P B T C O N K
 2. Eglantine Gouzy - l.a.
 3. Chica and the Folder - Kleines Hoppla
 4. Rosario Bléfari - Verdad
 5. Max Punktezahl - Dashes
 6. Masha Qrella - Goodnight Lovers
 7. Gudrun Gut - Monika in Polen
 8. Dorit Chrysler - Sweden
 9. Quarks - Willkommen
 10. Lile - Sticky Images (Ismael Pinkler remix)
 11. Iris - Fever
 12. Milenasong - Streicheln
 13. Mico - I See a Sofzul
 14. Michaela Melián - Locke Pistole Kreuz
 15. Barbara Morgenstern - Wilderness

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek