Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Lesní zvěř

Lesní zvěř

st

autor: horovic | 2. 08. 2009, 07:26:19 | návštěv: 3986 | reakcí: 0

Enyponymní deska jako průřezový záznam dosavadní existence, což může vysvětlit skloubení skladeb instrumentálních a velmi pomalých i těch naspídovaných a vokálně nabitých. Pokud hledíte na stylovou čistotu nebo na „vyváženost" děl, tak budete mít problém s mnoha směry, kterými se vydávají. Není dramaturgie stereotypní ve střídání klidných a divokých kusů? A co na to zdravý cit a pošahaný rozum?

Studiová podoba Lesní zvěře má takovou sílu, že všechny tyhle námitky a domněnky hodíte za hlavu, a to se kapela vydává za nutně živou, koncertující, tam se cítí nejsilnější. S tím nelze než souhlasit, snad s jednou námitkou. Zatímco u některých vystoupení vadí nebo nadbývá pěvecká položka (písničkové kompozice tak nevyzní), ve studiu nic takového necítím. Miloš Rejsek je uměřený a v jedné lajně s nástroji, předkládá více barev (viz. Sun) a dobře sekunduje nástrojové mašině. Slam, ležérní swing, střílené brejky, hledání pohybu vrstevnic. Rozhledny i vodní hladina.

No, drum´n´bass... Základní trio Zvěře ještě tvoří chapadlovitý Martin Čech (činný v projektech Pavla Fajta) a pestrobarevný Jiří Hradil (rovněž Tata bojs, Umakart, Kašpárek v rohlíku), který je tím basovým monočlánkem. Jestli jste viděli v poslední době naživo Tatáče, tak ten nový testosteron je právě on. Klávesy a hammondky znamenají zvěřinové hody, jazzová epilepsie i kostelní smíření. Drum´n´bass? Dusty Roads je tam, kam se kdysi chtěli dostat 100°C, ale šli do masa páčidlem.

Paletu rozšiřuje další taneční věc, floutkovsky kabaretní Gotcha, která nemá daleko k ostrovním ranařům Gallon Drunk. Na druhém pólu svítí táhlá instrumentální kompozice Frank Frank, která osciluje mezi religiozitou a melancholickou trubkou Mike Figgise. Jak daleko je k největšímu z Davisů? Jako na Turzovku. Ta už je komplexnější a příhodně uřvanější, nástroje kvílí a krutost taje, předposlední Voda už přidává i vokál a osmiminutová skladba lehce přemalovává ilustrovanou stratosféru, silnější a bez onanie.

Majstrštyk je v samém závěru, cestou na Hostýn. Desetiminutová výprava je trip do krajiny dětství, které se nikdy nestalo, ale čeká, na nemocnou vzpomínku. Jakýkoliv dojem může evokovat cokoliv a i když se tady hraje zdánlivě na sentiment, tahle zjihlost bolí. Takřka geniálním tahem je zařazení Horňácké muziky Petra Mičky, bere dech, nádherná, propracovaná, mimořádná skladba, kde emoce nestojí na dominující trubce (Tomáš Pavla nebo Marek Steyer). This Is Kevin kdysi zkoušeli podobné, ale hranic lidové psychedelie nikdy nedosáhli.

Všechno je celistvé a smysluplné jako dívčí membrána, okouzlená a nedobytá.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: drum´n´bass´jazz
Nosič: CD
Celkový čas: 52:56
Rok: 2009
Vydavatel: Indies Scope Records
WWW: http://www.lesnizver.cz
Seznam skladeb:
  1. 21st
  2. Dusty Roads
  3. Frank Frank
  4. Sun
  5. Gotcha
  6. Turzovka
  7. Simplicity
  8. Voda
  9. Hostýn

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek