Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

WWW

WWW

Tanec sekyr

autor: maxim horovic | 13. 07. 2009, 08:45:48 | návštěv: 4379 | reakcí: 2

Taky že ne, zůstali dále v zemi nikoho, v experimentálním undertownu, kam je můžou doprovodit opravdu ledatak Tázok s Karaoke Tundrou, slovenští gastarbaitři temnoty. Kdo jim to bude mít za zlé? Pár publicistů a sónických honiměrek? Industriální hledači neznámých post-krajin? Ti budou spokojeni, spočítám je na jedné ruce. Kde bude ta druhá?

Tanec sekyr přes svůj slibný název není jednolitý jako Neurobeat, nelze brát muziku i texty, nesrostly, jako by školák zabloudil do vyšší třídy. A to je největším zklamáním téhle události, protože Typltovy texty Neurobeatu čarovaly. Velká obraznost, důraz na symboly a nečekané metafory zůstaly, ale k tomu se přidávají všudypřítomné paradoxy, protimluvy, efektní spojení a slovní hříčky na úrovni juvenilního sešitku. „Kolik váží měsíc - nemá nadváhu", „tak dlouhou sem sekal dobrotu, až sem ji přesek", „hledal sem v chaosu řád a našel sem neřáda". Není třeba čekat na význam, který jemně prosvítá, celek nedávají efektní obrázky, ty jen hromadí hromady harampádí, lívanec je tlustej jako dno pánve, není to jak pozřít, studené nepálí. Při listování bukletem texty působí svéprávně surrealisticky, i když trochu užvaněně, ve spojení s Anděrovou deklamací je z toho zarputilá pseudometafyzika.

Hudební tanec sekyr má svoje přednosti, ostré i progresivní. A logicky vychází z prvé desky, některé motivy jsou jako variace přechozích: Kůň odkazuje táhlým samplem k Lexikonu a hutnost další skladby zas připomíná Tramvaje, včetně postupné gradace a melodického uvolnění. Žena líže kost má i jeden z nejlepších textů, slovní hříčky na úrovní vyjmenovaných slov základky nejsou očekávatelné ani netlačí na penis mozku jako nachystaná domína.

Oba tracky, stejně jako ty další, mají daleko více zvuků, než by bylo nutné, abyste slastně úpěli pod tou vahou. Jenže tu jsou i  samovolné textové výrony a excentricky efektní mísení všedního a symbolického: lišaj smrtihlav jde na oběd. Patetická facka vadí, ale  elektronická matérie post-industriálu, hiphopu, experimentálního breakbeatu  a kakofonických samplů má moc.

Další leitmotiv: perkusivní využití jednotlivých slabik. Nepřekvapí, funguje, ale nebude příště označeno za zlozvyk nebo omletý výrazový prostředek. Tady Sifonovi pomáhá druhý vokál Melisy i  chladné, skoro klaustrofobní beaty. Kosmos je delší a je tu více zima, skladby umí nezáludnou a bezpříznakovou atmosféru (Evropa), stejně jako nepříjemnou sonickou ulitu (Velký třesk). A harmonika (?) je se svým world-odérem vysamplovaná tak skvěle, že poslední track Tanec sekyr je velké finále. „Než sám se začneš sekyr bát." Tázok s Tundrou skládaj povídkovou kolekci, která dává celek - WWW podrážděně blikají v abstraktních metaforách.

Jestli u téhle kapely nebudou texty a muzika v rovnováze, vždycky to sklouzne k chameleonské sebevzlíživosti, k ultra-uměleckosti, i když to tak nebude zamýšleno. „V pohybu atomu změn jsi průsečík perspektiv." Big boss - mrtvej kůň je levej los.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: alternative electronic
Nosič: CD
Celkový čas: 52:55
Rok: 2009
Vydavatel: Big Boss
WWW: http://www.myspace.com/neurobeat
Seznam skladeb:
 1. Těsto z ocele
 2. Kůň
 3. Žena líže kost
 4. Urychlovat nekonečno
 5. Rybník
 6. Anatomie
 7. Evropa
 8. Karamel
 9. Prkno
 10. Rýč
 11. Velký třesk
 12. Ohni se mnou pojď
 13. Tanec sekyr

 

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
orel
16. 07. 2009, 11:54:14
mě tahle deska taky definitivně nevzala.

trenT
13. 07. 2009, 14:30:26
Pro me osobne jedna z desek roku.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek