Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Coco Rosie

Coco Rosie

The Adventures of Ghosthorse and Stillborn

autor: maxim ho | 11. 03. 2009, 08:05:04 | návštěv: 4502 | reakcí: 3

Poslední album okouzlujících sester Casadyových The Adventures of Ghosthorse and Stillborn (něco o dobrodružství koního ducha a mrtvého holátka) jste museli očekávat vysíleni s napětím, pokud jste znali jejich předchozí nahrávky (legenda praví že je točili doma ve vaně, netušim jestli tam byli obě najednou a nahé, další legenda se nese o dvojčatech, co se uzřely až v dospělosti, ale to zajímá jen kanálový filter, ne mozek). Slibný obal naznačuje mnohé: siamská dvojčata jsou zahrnuta pozorností mužského alter ega, za nimi číhají dvě černé labutě... Sierra a Bianca.
Od počátku se pohybují na volném prostranství elektro-akustického písničkářství. Nepohrdnou žádným zvukem, rády taví situace do dramat, pracují s velkým citem a divadelní nadsázkou, hra odráží svět v jeho (ne)přirozeném zrcadlení.
Coco Rosie (pojmenovány podle přízvisek matky, s otcem se rozešla, ach) mají tu schopnost použít jakýkoliv zvuk tak, aby se z něj stala emoce sama o sobě: putující společné nevědomí, probuzené zvukem padající mince, vzdálenou ozvěnou nebo ržáním koně. Znamená potom kvikání dětské gumové hračky jízlivost? Jistě že ne, jde o novou nit nového archetypu, jako by pracovaly s dávnými echy a sadili k nim nové úryvky, do nových kontextů. Staré, sotva hrající rádio nebo operní zpěv provázený harfou, deklamace napůl dětské žvatlání, napůl bjorkovská simulace, ve finále je z toho krajina umělá stejně jako opravdová, s mimořádnou schopností evokovat nové příběhy, provokovat vzdálenost na obě časové strany. 
Jsem ochotný připustit, že posun na třetí desce Coco Rosie směrem k líbeznější poloze ve smyslu popové tu je. Nemluvíme o mainstreamu, ale o chytlavosti a míře přístupnosti. Na druhou stranu bych jim nevytýkal koketérie s hiphopem jakožto módním prvkem, to je jako bych řikal už u první desky, že napodobujou zvukové hrátky infantilních electro-hračičkářů. Můžete podléhat pochybám, ale skladba Promise je s každým poslechem úchvatnější a nevyčerpá se, jako plachý obraz ženy v paměti jinocha, který se nikdy nepřekryje a nikdy nedozní, éter se nikdy nestane děvkou a skutečnost nemá vliv na trvalost představy. Promise staví očekávaně na protikladných vokálech, něha proti sekanému recitativu. Zdráhám se říkat rap, protože to by rapoval kdekdo, od Björk po McFerrina
Zdá se, že album je zdánlivě silnější ve své první půli, nebo spíš pracuje s atraktivnějšími prvky (trip-hop, melodické kontrapunkty), Promise, Japan i Rainbowarriors se zadírají do krevních destiček jako zhoubná láska. S krystalickou Sunshine přicházejí na řadu na první poslech ne tak přitažlivé písně jako střídmá Black Poppies, pomalá Werewolf (beatem i zpěvem připomene Björk a Goldfrapp), Animals je jako zvukomalebná variace na Japan (bohužel taky nejdelší track desky), Houses si zas pohrává s patosem operního zpěvu Sierry. 
Nejvýraznější skladbou pokročilé minutáže tak je Raphael, který v gymnastických cvičkách tančí na kladině kýče, dostatečně podporován dunivým beatem a harfou, vokál zase kontrastovaný.
Dvojčata vám pomůžou naplnit sny o dvojhlavé ženě, ať už jde o fyzické nutkání nebo psychoanalytickou nutnost. Napadla mě myšlenka na duet (triádu) s Anthony and the Johnsons, ale to už by asi bylo příliš. A taky: odkdy se paktují andělé?

Desku k zevrubnému přehlédnutí poskytli www.dayafter.cz, tamtéž jí lze zakoupit.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: indie folk-tronic
Nosič: CD
Celkový čas: 41:10
Rok: 2007
Vydavatel: Touch And Go
WWW: http://www.cocorosieland.com
Seznam skladeb:

Rainbowarriors
Promise
Bloody Twins
Japan
Sunshine
Black Poppies
Werewolf
Animals
Houses
Raphael
Girl and the Geese
Miracle

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 3
oreu
13. 03. 2009, 10:59:59
nejnádhernější deska!

trenT
11. 03. 2009, 16:28:32
Že je to na diy, tak si ty inťošky poslechnu.

bugata
11. 03. 2009, 09:05:57
z toho jejich webu jsem dostal tik do obou očí,
z hudby do všech třech uší

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek