Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Špinavý nádobí

Špinavý nádobí

Epitaf

autor: horovic | 13. 01. 2009, 07:09:31 | návštěv: 6354 | reakcí: 0

Zařve „svrhla se popelnice mýho osudu“ a téměř dekadentní, romantické i nihilistické texty pokračují v načatém, bigbít i balada. Otevřená sebereflexe s obecným přesahem, co je osobní, to vnímám zhola lidsky, při sebezkoumání nemyslím jen na sebe. Nejsou to planá plácání ublížené duše, ani pochybná psychofarmaka, ale tvrdé obrazivé verše. Křižák (rovněž zpěv) pracuje s rýmy a metafora je pouze jedním z prostředků, hladce klade slova do silných řetězců, od osobních zkoumání ke společenským invektivám, které nemají nic společného s minulostí. („Proč zkoušej tihle lékaři / kdy se můj mozek zavaří / nevěřím už v spásu / ať táhnou k ďasu“.)

Špinavý nádobí jsou jednou z nejstarších kapel u nás, v různých personálních formacích fungují už od roku 1975, ale po pravdě: kdo je zná? Sami říkají, že hrajou šestkrát do roka a to na akcích svých přátel, aby se mohli setkat, pochlastat a pobýt, jsou roztroušeni po celé republice. Na jejich nahrávce to není znát, výborný zvuk i výkony, Guerilla Records svou rýhu prohlubuje, bez Lábuse by do studia nešli, jak sami přiznávají. Hodnotný příspěvek k hudební kultuře „týhle divný země“. (Za pozornost stojí i malovaný buklet nehrajícího člena kapely, Davida Bartoně, omalovánka plná ksichtů.)

Jedna z nejstarších písní Vlaky je skočná suicidální nakládačka, která se pomalu rozjíždí, ale pak už neuhne, dechy hřímaj a pára teče. Hudebně jde samozřejmě o vyznávanou tradici českého undergroundu, Neduhovo Extempore jedním ze vzorů. Hutný temný bigbít osazený dechy, mnohohlaveň. Když k rockové sestavě připojíte saxofon, klarinet, fujaru, violoncello (uznávaný Pepa Klíč) a dokonce stylofon nebo brumle, neznamená to, že bude kopec muziky. Tady je jí celá hora, krásně střižená, strže, kamzíci a rokle.

Některé písně začínají zdráhavě nebo se zalomí v průběhu, zahloubaná meditativní poloha je jim přirozená, na druhou stranu umí pěkně šlápnout koze na krk a neurvale přetvořit hypnózu do sekrece. „Rozbitý hlavy na chodnících času“, vám zůstanou střepy a dlouhé doznívání, všechno je v pořádku a tak to má být, než po sobě pomeješ, budeš vstávat...

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: underground
Nosič: CD
Celkový čas: 50:12
Rok: 2006
Vydavatel: Guerilla Records
WWW: http://www.guerilla.cz/index.php?s=cd&cdid=33
Seznam skladeb:
 1. Červenej smích
 2. Popelnice
 3. Vlaky
 4. Peníze
 5. Bezdomovec
 6. Epitaf
 7. Opravna duší
 8. Rozbitý hlavy
 9. Pod pláštěm noci
 10. Šílenství noci
 11. 1975
 12. Až čas zvítězí nad tělem…
 13. Kapka rosy

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek