Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

The Lawrence Arms

The Lawrence Arms

Oh! Calcutta!

autor: maxim horovic | 22. 02. 2006, 14:35:59 | návštěv: 3829 | reakcí: 0

Chicagské trio The Lawrence Arms na cestě parníkem do Bengálska. Nehledejte podtext. Nechystají se pátrat po duchovních ostatcích Matky Terezy, nebudou nosit náklad na hlavě, žebrat na ulici, nezavlaje politický prapor komunistické metropole. „Jen“ skočná jízda.

Parta kníračů ve složení Brandon Kelly – Neil Hennessy – Chris McCaughan nemá problém s inspirací, během osmi let sedm alb, kvalitativně na podobné úrovni. Začínali na labelu Asian Man, ale pak přestoupili do „námořnického“ Fat Wreck Chords. A to je veselý chlív.

Textově se LA opírají o několik motivů, s nimiž vykreslují svět. Individualita vs. společnost, život na plný koule, láska, chlast, carpe diem, hledej svý vlastní peklo, vyser se na zbytečnosti, nic není takový, jak do tebe hustěj. Klasické punkrockové téma, podané lehce, bez trapnosti, papírovosti i vděčné postpubertální servility. Co žijou, to zpívaj a rádi jim to věříte.

Obraz desky dělají dvě věci: velmi svižné tempo, které není násilně lámané pomalým a rádobychytlavým refrénem. A potom zpěv basáka Brandona Kellyho, nezaměnitelný a v tomhle stylu nezvyklý chraplák. Kvůli němu se často mluví o emo projevu, ale tak daleko bych nešel. Celkový dojem umocní teprve vokál kytaristy McCaughana a sborové pasáže. V kontrastu je působivost, McCaughan sám („Lose Your Illusion 1“) je nevýrazný a s ním klesá i originalita LA.

Vystačí si ve složení kytara-basa-bicí. Přímočaré melodie vede kytara, tu syrová, tu vybrnkávaná, jindy zas bustrovaná. Jednoduché linky občas obohatí nečekané motivy, ale kudrlinka nesmí příliš zaujmout, jen potěšit. Tomu je podřízený dvojhlas kytar, rytmus bicích a křížení vokálů. Deska je vyrovnaná, plachty jsou napnuté až do konce. A to v tanečním duchu: nebudete si poklepávat nohou a váhat, ale ani nepadnete po druhém nášlehu. LA hrají hudbu, která vyžaduje fyzickou odpověď.

The Lawrence Arms se opakovaným poslechem neztrácejí. Několik málo míst na hraně vlezlosti se rychle překotí, ani si těch prodejných záhybů nevšimnete. Přehnaná melodičnost a jalový punk-pop , které jsou mi protivné třeba u Less Than Jake, se tu nekoná. Stylová, mosh-punková deska, kde není místo na experimenty a hudební schválnosti nepřekračují několikavteřinové, matoucí úvody skladeb (baladické až bluesové) a „joke“ v podobě skrytého songu.

Připomínka na závěr: poslední track „Like a Record Player“ je sympatická vykrádačka písničky „Zavolejte stráže“ (Uhlíř-Svěrák) z pohádky „Ať žijí duchové“.

Informace

Žánr: melodický punk rock
Nosič: CD
Celkový čas: 33:59
Rok: 2006
Vydavatel: Fat Wreck Chords
WWW: http://www.thelawrencearms.net
Seznam skladeb:
 1. The Devil’s Takin’ Names
 2. Cut It Up
 3. Great Lakes/Great Escapes
 4. Recovering The Opposable Thumb
 5. Beyond The Embarassing Style
 6. Are You There Margaret? It’s Me, God
 7. Jumping The Shark
 8. Lose Your Illusion 1
 9. Requiem Revisted
 10. Key To The City
 11. Old Dogs Never Die
 12. Like A Record Player

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek