Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Moduretik

Moduretik

Omak

autor: horovic | 11. 11. 2008, 21:40:13 | návštěv: 4587 | reakcí: 5

Další velká naděje naší elektronické scény, Moduretik aka Jan Jiskra, pardubický muzikant působící dříve v kapelách Moon Projekt a Kill! Kill! Kids!. Osmibitové omáčky a IDM je u nás jako šafránu... Stejně jako labelů, jakým je Bleeding Ear.

Kdybych měl Moduretika zasadit do tuzemského kontextu, skoro bych mohl vyjmenovat všechny známější „elektronické spolky“, které stojí za řeč – Midi Lidi, Sporto, My Name Is Ann (tady stojí mi, nevim jestli holky ještě hrajou) nebo triumvirát Vole Love Production (I Love 69 Popgeju, Like She, Marius Konvoj). (Slibně se jeví projekt Miss Ucentou.) Osmibitová elektronika je dalším sezónním výstřelkem, ovšem jen ve fata morganě zvané popmusic. Byla tu odjakživa a pracovalo se s ní bez přestání, jen to bylo ve spodních vrstvách, pod silikonovým vláknem. Na Spermu se letos odehrála vydatná přehlídka pro skutečné fanoušky, přístupy byly dosti podobné, stačilo občas ochutnat. Moduretik není punker a nestaví jen na málobitovém zvuku, hledá přesahy a zkoumá atmosféru, dovádivý i citlivý, sentimentální.

Celá game boy scéna je charakteristická hravostí veskrze rozvernou, v popředí je zaujetí pro retro, okouzlení dětstvím, vím, co dělá kýč kýčem, musíte mít opravdu rádi ty zvuky, abyste byli schopni proposlouchat celá alba, extravagance podivná, řekl bych japonská, funny fuck. Ale Moduretik není klasickým představitelem. Jednak je hodně mladý a těm přestárlým chlapcům se moc nepodobá, bravopussyman, jednak není svázaný do klubka několika málo bitů. Na desce sice najdeme samply z komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, ale jeho muzika není šprým, ani se neutápí v tuzemském rybníce malomocných.

Plnotučné elektro s osmibitovými rejdy je postupně přerůstáno složitějšími tracky. Průzračné melodie a několik vrstev electra a techna, poslechněte Blunder a nevzpomeňte Orbital. Není to jediný moment, Anthony Rother taky též, bůh je na drátě, ale jak dlouho ho lze udržet? Než se rozehraje staré synťákové smetiště a Tangerine Dream se rozpadnou do mléčné dráhy. Sklony k soundtracku, ale rezidentní zlo je daleko, temná neznamená klaustrofobní.

Moduretik téměř pravidelně střídá lehčí kusy easybaby s propracovanějšími, letokruhy vesmíru jsou skrojky nestárnoucí bochníku, naštěstí je vše přiznané a hra na umění se nekoná, diuretický léčitel pocuchaných cest pronásleduje hartnolovský middle of nowhere osmibitovým bičíkem a nikdo z nich nekrvácí (Hmat). Koton (ráznější techno-ambient) i Foriel (přidušení Alloy Mental sotva dýchaj) jsou přesvědčivé variace elektronických kulis, které dobře známe. O to víc překvapí, jak dobrá cvičení to jsou.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: electro-ejtbit
Nosič: CD-R
Celkový čas: 34:14
Rok: 2008
Vydavatel: Bleeding Ear
WWW: http://moduretik.ic.cz
Seznam skladeb:
 1. Come down from this lustre Donald, I see you...
 2. Oh sweet Daisy kiss me on my ass
 3. I´am waiting...
 4. Hezké dobré jitro
 5. Blunder
 6. God is on the phone
 7. How tall are you?
 8. Hmat
 9. Koton
 10. Foriel
 11. Achtung I Achtung II

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 5
Kch
20. 11. 2008, 00:06:57
moduretik je nudny jak cip

maxim
13. 11. 2008, 07:40:27
Hugo & Zoe - moc zajímavé, jako kdyby si jedna z Coco Rosie dala rande s pokrčeným osmibitem...

brokolis
12. 11. 2008, 12:29:48
jeche, zrovna jsem se je chystal taky odporucat...

maxim
12. 11. 2008, 11:24:55
hned to ověřím, díky za tip

fanoušek
12. 11. 2008, 08:20:58
za zmínku ještě jistě stojí Hugo & Zoe... kdosihrajenezlobí/kdojehodnýtentoví... http://www.myspace.com/hugoundzoe

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek