Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

VA

VA

Ressonus Net Vol.1

autor: maxim ho | 16. 10. 2008, 22:40:49 | návštěv: 5292 | reakcí: 0

Hluboký segment. Žádné podzemí, nýbrž ambient jako geometrická geologie se zvláštní zálibou ve strachu, občas humanoid a někdy i člověk, byť neživý.

Sunao Inami vám bude blízký, pokud máte rádi Kubrickovu horrorovou metafyziku, až svlíknete trojnásobnou husí kůži jako nedomrlej had, oblaží vás živá voda noise. Farmacia má poměrně daleko k lékárenskému průmyslu humánně testovaného šméčka, jedině že se rádi pohybujete na hranách realit, týráte se a dělají vám dobře Cronenbergovy bouračky. Metheora, jak už název napovídá, se pohybuje kosmickým prostorem podivně zechovaným, jako by říkala: i vesmír je jen umělou laboratoří v budově nikoho. Francouzský pop-naučná kinema Mikrokosmos je ukolébavkou pro dospělé, tady jde o druhou stranu prožívání. Lze nahmátnout industriální beat a pohovořit s duchy, in the shell.

Brněnský Strangelet je zdánlivě mimo čas a prostor, mechanická zvěř a plíživé nebezpečí v Tarkovského krajině za zenitem. Alessandro Fiorin Damiani z apeninské kozačky je pomalý a obezřetný, každý krok musí znít a cesta do záhuby je z těch širokých. Pouze obklopeni tichem oceníme každý zvuk a tón, který má najednou stejné epické a emotivní možnosti jako sága pocená dekádu. Ještě dále kráčí další tuzemský zástupce, formace Kora et le mechanix v tracku Interieur. Tónů je méně, ba i ticha, jsou tu echa a doznívání, měření prostoru zvukem a velké území pro představivost.

Naturalizovaný Holanďan Mark Tamea se pohybuje na podzimním poli elektro-akustického experimentování. Prostupování světů, tajemné umělé zvuky a kročeje křovím, křik ptáků a závěrečná střelba, naděje umírá předposlední. Jako velká voda vstupuje do dramaturgie desky její snovač, Selectone aka David Rambousek. Skladba Amor Fati bloumá v temných a hlasivých vodách ambientu, kráska obzoru a zvíře pustiny, pohlcované hlukem neznámým. To řecký hudebník Anastasios Kokkinidis se pod pseudonymem Emdy prezentuje kusem, který navozuje představu živé kapely nebo spíše živé instalace s ženským vokálem, industriálním náčiním a elektronickým motorem.

Britský Landschaft vytyčuje ideu „věčného návratu“ a vznikání života na půdě spálené válkou. Na devítiminutové ploše se nalézá nepatrně se vyvíjející táhlý souzvuk, který představuje spíš day after než genezi čehokoli. Krokem do života je ruský projekt Stuzha (v překladu „tuhá zima“), zahřívající sběrem sibiřských terénních nahrávek v kombinaci s elektrickými nástroji i elektronikou. Oheň hoří a tma se roztápí. Závěr obstarávají domácí Gurun Gurun, projekt hudebníků z kapely Miou Miou. Vskutku blaživá záležitost ordinující i kytary může vyvolat dojem elektro-folku, ovšem pomalu se vkrádající noisové vlny k mikrofonu nikoho nepustí.

Ambientní bohosloví pro vícehlas, to je Ressonus Net Vol.1, mimořádně vyrovnaná a semknutá koalice pomezních elektronik, zkoumajících hranice stylové, i hudební. Kompilace, která ani nepatří do našeho tuzem-světa, vlastně tady ani není, nikdo o ní neví, jen ten, kdo není...

Ressonus vyvrhl třetí lis a ten mimojiné korunuje linii originálních digipacků. Ressonus aka Selectone aka D.R., zvukový experimentátor, a taky grafik a špinavý dyzajnér. Kombinuje papír, samolepku, abstraktní sítotisk a průsvitnou slídu, čistý digitální font, šest barevných variací a haptické pokochání. Některé věci musí pokračovat...

Informace

Žánr: ambient-glitch-experimental electronic
Nosič: CD
Celkový čas: 64:49
Rok: 2008
Vydavatel: Ressonus Records
WWW: http://www.ressonus.net
Seznam skladeb:
 1. Sunao inami – fish print
 2. Farmacia – sabanas (live only for us)
 3. Metheora – in the shell
 4. Strangelet – station
 5. Alessandro fidrin damiani – radioinspirazione 1
 6. Kora et le mechanix – interieur
 7. Mark tamer – the orgeo crux
 8. Selectone – amor fati
 9. Emdy – mirror
 10. Landschaft – the true path
 11. Stuzha – here is no life without a fire
 12. Gurun gurun – 3x3x3 (live)

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek