Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Gnu

Gnu

Milimetry ticha

autor: maxim horovic | 30. 01. 2006, 16:30:26 | návštěv: 10282 | reakcí: 5

Jedou patnáct let, neslevují, jejich zběsilost krystalizuje. Sedmipalce, splitka, dvě desky. Pádné a pevně šité názvy. GNU. „Srdce v kusech zvuku“ – vzteklý hluk. „Milimetry ticha“ – divoké klidnění. Zralejší, promyšlenější. Už vás nesváže do kozelce a nehodí proti zdi. Obemyká.

GNU tkají koberec, baskytary a bicí jedou v repetitivním rytmu, najednou uskočí a zase zpátky, nová řada, novej sloupec, výkřik nebo zjemnění kytarou, obrazec uprostřed a zase ten hutný opakovaný motiv. Další řada. Novej sloupec. A produkce jáMORu znamená jediné – zvučný vezír Ježek.

Výrazný básnický talent zpěváka Adama Nenadála. Texty zdánlivě neprostupné, potemnělé, stručné a strohé, ale obtěžkané obrazy, „těžkými“ slovy. Nikoliv na úkor srozumitelnosti, natož působivosti. Občasné rýmy, žádné libozvuky, odsekávané a přerývané holé věty, dvousloví, zářezy: „noc je čistá – zlo zblízka!“. Svébytná poetika, slova, za kterými je toho víc než bývá v textech, jasně předávané pocity, exprese, co tne: „tohle tělo mě drží uvnitř / kde je každá nová zkušenost / jen znova vyhloubený údolí“.

Krokem na slunce se zdá být předposlední song „Nápadně jasný dálky“. Jenže jakmile podlehnete počátečnímu mámení, zahalí vás noisová mlha. A zvolna se měnící hudební motivy začnou na obloze obtahovat kruh kdysislunce. Stejně nečekaně jako jsme se v zajetí zvukového oparu ocitli, jsme vedeni zpět melodií sborového refrénu: „poslední setkání v neznámý krajině. jsem sám./ sám proti nebi!“.

Změny tempa, protiklady hudební i textové, křiklavé zvraty a hluboké obrazy, bičující baskytary, kovová kytara a otěže bicích, které spouští propast a brzdí kolaps, přesné jako zdravé srdce. Zemité. Plížíš se. Když jde hudba po hřbetech a tlačí dolů. Zblízka vidíš. Dálky. Teskné. Země.

Brzy se vyloupnou srdcovky, slovo „hity“ u GNU působí jaksi nepatřičně, jejich svět je prost slov, co jsou jen gesta. „Zlo zblízka“, „Hřbety“, „Nápadně jasný dálky“. Ty obsahují momenty přímočarých melodií, které se vrývají. Hluboko. A než je pohltí. Samý kout a žádná místnost.

Ohledávání skutečnosti podobným směrem jako krajinolebí poetici Reynek a Skácel, nebo taky Václavek. Toho evokují i některé pomalejší, pěvecky ztišené a melancholické pasáže, prosty řevu a naléhání. GNU atakují. Obestřou svým světem, oni vám ho prolamují do těla. Nelítostná a tvrdá milenka. Čeká a jde vám po krku.

Silná deska. „tohle je prázdná věta.“

Informace

Žánr: noise-post-hardcore
Nosič: CD / LP
Celkový čas: 44:53
Rok: 2002
Vydavatel: Silver Rocket / Minority Records
WWW: http://www.silver-rcoket.org/kapely
Seznam skladeb:
 1. zlo zblízka
 2. minus cy.
 3. mossad
 4. terra nova
 5. hřbet
 6. naše příběhy stárnou
 7. j.boam
 8. kdyľ hoříą
 9. nápadně jasný dálky
 10. 3/3
 11. západ

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 5
curse
25. 08. 2006, 00:28:02
recenze je trefná a mylím si, že jazykové prostředky a její celková forma je dle mého názoru naprosto v pořádku.U takové jakými jsou i Milimetry ticha nelze jinak...povedlo se

crack
28. 02. 2006, 15:00:42
ta recenze je přesná!

Hanýs
13. 02. 2006, 09:16:33
mně se ta recenze líbí

maxim
31. 01. 2006, 13:13:54
no, možná sem se nechal trochu unést, ale kdybych chtěl napsat, že se mi to líbí, tak bych to vůbec nepsal

yozha
31. 01. 2006, 00:49:49
hele a co takHle napsat, ze se ti to libi? mene je nekdy vice...

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek