Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Valina

Valina

A Tempo A Tempo

autor: heřman hrma | 27. 05. 2008, 10:05:22 | návštěv: 3882 | reakcí: 0

Tak jsem konečně poznal Valina a hned prvnim dravčim kouknutim je jasný, že dlouhej rozsah křídel nebude to jediný, čím budou imponovat. Hlučná liga tvrdošíjných šlape na krk zemi, ví, který cáry černozemě mluví mateřskou řečí a co s diamantovou hlušinou. Oboupohlavní zvěř, která chodí po zemi a rovněž lítá.

Když tu byli Rakušáci před lety a prezentovali svoji desku Vagabond (2003), neměl sem ani potuchy. Těžko zařaditelné a srovnatelné trio spolupracovalo se slovutným Stevem (Albinim), často jsou cejchovaní Dischord zvukem a kdopak by se tomu bránil, v krajích vyznavačů je to medaile. S chlapíky z Linze je ten problém, že kompozice skladeb jsou příliš složité na hardcore a dosti uzemněné a nervní na post-rockové zeměměřiče vzdušných drah. Navíc Valina má ve svém arzenálu trubku (Anatol Bogendorfer, též zpěv a kytara) a to už smrdí alternativou.

Podivná jsou i jména dalších protagonistů: Husbert Huber (basa, zpěv) a Anselm Duerrschmid (bicí), nevim, o co tady kráčí, tři králové maj továrnu na linecký placky, zástěrka pro rockovou pitevnu: Anatol, Husbert, Anselm. O, Dio.

Hráči jsou si vědomi svých schopností i skladatelského umu, který se umí zhoupnout do nadbíhavých cetek. Kdybyste jejich songy oškrábali o zdlouhavé vyhrávky jednotlivých nástrojů, nadnesená intra a nudné přešlapování v krajině bez refrénu, dostali byste perfektní vypalovačky, ale i tvrdé ploužáky, za které se nestydí žádnej chlupatej chlap a charakterní chmaták. Jenže Valina jsou nepoučitelní, a tak chytlavá záře hitu je mořena ve tmě pokoutného hledání. Vyhrávky nejsou soukromou onanií, ale naléhavým hlasem a prostředkem napětí, intra promyšlenou součástí stavby písně a refrény jsou na místech, kde nemaj být, zdvojené nebo utnuté, parádivé.

Neuspěchané rozvíjení motivů a jejich návratnost, změny tempa a nečekané přemety, výbušné kostimlaty a mírné procházky za odlivu, umění gradace i epileptická vášeň, třeskuté melodie, maskované chaosem po explozi. Bojovný nihilismus post-punku se tu mísí s dávnověkou rockovou alternativou a indie rockem, nezaměnitelné post-hardcore, na kterém uklouznou příznivci táborské scény a Stříbrných raket, stejně jako Už jsme doma. Ovšem ideálním předskokanem je Jindra Holubec.

Informace

Žánr: post-hardcore
Nosič: CD
Celkový čas: 45:44
Rok: 2008
Vydavatel: Trost Records
WWW: http://www.trost.at/valina/
Seznam skladeb:
 1. Calendaria
 2. Bellydancer
 3. Dogged
 4. Idiom´s palace
 5. Per sonare
 6. The phantom of my longest day
 7. Mehrklang
 8. My eye´s a window
 9. Clockshock & freedom
 10. Delivery man (Duane! Duane!)
 11. Libido´s regime

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek