Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Dinosaur Jr.

Dinosaur Jr.

Beyond

autor: Horymír Mohér | 22. 05. 2008, 08:57:32 | návštěv: 4456 | reakcí: 0

Nezatížen dávnou láskou k Dinosaurům si to vychutnávám zhola a prakticky. Dinosaur Jr. byli na mě vždycky příliš měcí, málo soničtí i noisoví, kompromis anebo jen alternativa hladká a uměřená, pro jinačí temperaturu, hledám krizový vývoj a hraniční přípeklí, mírně naježené pohlazení je slabou protivlnou mému přítlaku. Znamená to, že jsem bezduché hovado nebo že Druhohorní si nezaslouží pozornost? Na revizi legend není nikdy pozdě a na zkulturnění zvířete jakbysmet.

Beyond překonává desetiletou proluku od poslední desky, takové návraty se daří zřídka a většinou jen se slepým přimhouřením prastarých fanoušků. Na druhou stranu nebavíme se o znovuzrození Led Zeppelin, ani o zoufalém vtipu Sex Pistols, z éry osmdesátkového rocku je tu celý zástup kapel, podívejte se jen na metalový úhor, jako by ta doba dávno neskončila.

S povděkem kvituju jejich zálibu v kytarovém sólování, nejen rádiovou délkou jsem živ. Rozsáhlejší songy se rochní ve ždímání hmatníku, mladistvé pradleny ví, jak zmáčknout mokrou osušku a v kolik obejmout mužskej střed, Dinosaur si neberou servítky s tradičním rozvíjením skladby, ubíhají navzdory. Jejich velkou předností je cit pro melodičnost, a zároveň touhu probíjet se rozmazanými kytarami a přítulnými riffy dále, jsou si jisti délkou, nenudí, neopakují se, delší skladby jim dělají dobře, sloka-refrén jsou jen lávkou. Ovšem nikdy nepodlehnou volání noisových dálek nebo divokosti, alternativní poprock té nejvyšší kvality.

Odpočaté, usazené, promyšlené, ale přirozené, plynoucí a čerstvé, jako rostlinné máslo zdravé a prospěšné, jen tam chybí živočišnej tuk vemena a krvavý struky dobytčí lásky. Je tu i nitrožilní výživa, té, které se neodmlouvá: nenápadně naléhavý vokál v obležení kytarových drátů, prskající elektrika a výborná stavba písně (It´s Me), zasmušile noisový post-punk vystřelený do mraků (Lightning Bulb), průzračná stadionová hitovka (Almost Ready), hřejivé a elastické riffy (Pick Me Up).

Starší desky byly ležérnější, špinavější a rozmáznutější, hippie psychedelic a My Bloody V., nová je zvukově čistší a vokálně průraznější, přesto hlavní znaky zůstávají. Z hlediska krátké věčnosti se mi jeví nejpřesvědčivější album You´re Living All Over Me, ano, ve srovnání s ním je Beyond sice důstojným návratem, ale přeci jen nejde o vrchol. Bude to zajímat někoho z těch, kdo se chystají na květnový koncert? Pochybuju, já být na jejich místě, tichý hlas Nechápavého ponechám osudu a hledím k jasnému zítřku (minulosti).


Dinosaur Jr. (USA) + Awesome Color (USA), 24. května, Palác Akropolis, Praha

Informace

Žánr: alternative rock-pop
Nosič: CD
Celkový čas: 49:32
Rok: 2007
Vydavatel: Fat Possum Records
WWW: http://www.dinosaurjr.com
Seznam skladeb:
 1. Almost ready
 2. Crumble
 3. Pick me up
 4. Back to your heart
 5. This is all i came to do
 6. Been there all the time
 7. It´s me
 8. We´re not alone
 9. I got lost
 10. Lightning bulb
 11. What if i knew

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek